Koniec roku to również czas podsumowań. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała dane finansowe, które wypracowała w 2022 roku.
Płatności bezpośrednie przekazane rolnikom wynosiły niemal 17 mld zł. Niecałe 13 mld pochodziło z zaliczek: dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW. Wypłaty trwają jednak nadal. Zgodnie z unijnymi przepisami mają być realizowane do 30 czerwca br. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 agencja wypłaciła ok. 9,6 mld zł.
Największa część pieniędzy została przeznaczona[paywall] na modernizację i restrukturyzację gospodarstw. Agencja podaje, że 2022 rok był również obfity w organizowanie naborów skierowanych bezpośrednio do producentów rolnych. Odbyło się ich ponad 20.
Kolejną kategorią pomocy ARiMR jest pomoc krajowa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przeznaczono ponad 5 mld zł na dopłaty m.in. do zakupu nawozów mineralnych, hodowli loch czy celem rekompensaty strat poniesionych w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Beneficjenci Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 mogli liczyć na wsparcie o łącznej kwocie prawie 270 mln zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze