Dyrektorzy pięciu przemyskich szkół odebrali z rąk konsula generalnego Niemiec w Krakowie Michaela Großa plakietki „PASCH” dla szkół Partnerów Przyszłości. Dzięki temu znalazły się w gronie 2 tys. szkół z całego świata uczestniczących w tym programie.
Do tej miłej uroczystości doszło 8 maja br. w przemyskim magistracie. Wśród wyróżnionych szkół znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 16 oraz II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu[paywall].
– Celem tej inicjatywy jest budzenie w młodych ludziach trwałego zainteresowania i fascynacji współczesnymi Niemcami, niemieckim społeczeństwem i językiem. Dzisiaj PASCH to ogólnoświatowa sieć ponad dwóch tysięcy szkół i ponad sześciu tysięcy uczniów w stu dwudziestu krajach. Dzięki temu stale jest umacniana pozycja języka niemieckiego, jako języka obcego w krajowych systemach oświaty. Poprzez wspólne działanie i wymiany szkolne budowana jest międzynarodowa wspólnota uczniów i nauczycieli. Cieszę się, że także szkoły z Przemyśla znalazły się w tej rosnącej sieci i z powodzeniem już od kilku lat biorą udział w egzaminach DSD – powiedział m.in. niemiecki konsul M. Groß.
Inicjatywa „Szkoły: Partnerzy przyszłości“ (w skrócie: PASCH) została powołana w lutym 2008 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i jest koordynowana przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowana we współpracy z Centralnym Wydziałem Szkolnictwa Zagranicą (ZfA), Goethe-Institut, Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Służbę Wymiany Pedagogicznej Konferencji Ministra Kultury (PAD).
Głównymi założeniami są: perspektywy dzięki edukacji, poszerzanie horyzontów poprzez wielojęzyczność, dostęp do języka i edukacji oraz wspólne podejście do problemów przyszłości jako międzynarodowa wspólnota uczniów i nauczycieli.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze