A to wszystko wynik kontroli legalności zatrudnienia w gospodarstwie sadowniczym, w powiecie lubaczowskim. Spośród zatrudnionych 95 cudzoziemców, aż 60 pracowało nielegalnie. Wszyscy to obywatele Ukrainy.
Ich praca polegała na zbiórce jagód. Wykonywali ją jednak bez wymaganych zezwoleń, a pracodawca nie dokonał stosownych powiadomień do urzędu pracy, co oznacza złamanie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
– Przepisy tzw. specustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy zwalniają w tym przypadku pracowników od odpowiedzialności karnej. Odpowiedzialność spada jednak na pracodawcę
– informuje rzecznik BiOSG por. Piotr Zakielarz.
– Funkcjonariusze SG z placówki w Lubaczowie skierują zebrane materiały do sądu, który podejmie ostateczną decyzję w sprawie. Kara grzywny w takich przypadkach dla pracodawcy wynosi od 1000 do 30 000 złotych
Reklama
– przekazuje P. Zakielarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze