Szkoła Podstawowa w Medyce świętuje 70-lecie istnienia. Uroczyste obchody odbyły się 12 października.
Choć szkoła w Medyce świętuje 70-lecie istnienia, to początki szkolnictwa w tej miejscowości mają dużo starsze korzenie. Sięgają one 1831 r. Wówczas właściciel[paywall] Medyki Gwalbert Pawlikowski założył Szkołę Ogrodniczą, w której nauka była prowadzona w języku polskim. Elementarną Szkołę Podstawową utworzono w latach 1842 – 1848. Uczyło się w niej 24 dzieci – przed południem dzieci polskie, a po południu – ruskie.
W 1873 r. otwarto nową szkołę w murowanym budynku. Na początku była tylko jedna klasa, ale z czasem podnosiła ona swój stopień organizacyjny – pod koniec XIX wieku była już szkołą 4-klasową, a w okresie I wojny światowej 6-klasową. W latach 1933 – 1934 uczęszczało do niej ok. 600 dzieci, dlatego budynek rozbudowano.
II wojna światowa wpłynęła na historię szkoły i całej Medyki, która po okupacji znalazła się poza granicami Polski. Gdy w 1948 r. powróciła w granice Rzeczypospolitej, zaczęła normalnie funkcjonować nauka w szkole medyckiej.
Do 1988 r. nauka odbywała się w tym samym budynku, co dotychczas. Budowa nowej placówki rozpoczęła się w 1984 r. Do użytku oddano ją w 1988 r., czyli w 40-lecie istnienia medyckiej szkoły. Szkoła obrała sobie za patrona króla Władysława Jagiełłę.
Od 1976 r. pracowała w niej jako nauczycielka Danuta Szczygieł – najpierw w przedszkolu, a od 1989 r. przez kolejne 20 lat w podstawówce. – Atmosfera była bardzo fajna. Rodzice bardziej współpracowali ze szkołą, byli oddani tej pracy, pomagali w uroczystościach i w wychowaniu dzieci, a nawet brali udział w występach dla dzieci – wspomina. – Nie było takiego wyposażenia jak teraz i tak dobrych warunków, ale to, co potrzebne, to było – dodaje.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze