Reklama

80 lekarzy wypowiedziało umowy

09/01/2018 19:00

80 lekarzy ze szpitala wojewódzkiego wypowiedziało klauzulę opt-out. „Dyrekcja szpitala pracuje nad tym, żeby pacjenci w jak najmniejszym stopniu odczuli zaistniałą sytuację” – czytamy w komunikacie z placówki.

„Zapewniamy, że te wydarzenia[paywall] nie wpłyną obecnie na proces leczenia i działalność szpitala pod jakimkolwiek względem. Takich przypadków mamy około 80 na dzień dzisiejszy. Dyrekcja szpitala pracuje również nad tym, żeby pacjenci w jak najmniejszym stopniu odczuli zaistniałą sytuację. W dalszym ciągu monitorujemy ciąg wydarzeń i staramy się reagować na bieżąco. Rozważamy wprowadzenie zmianowego czasu pracy” – pisze w komunikacie dział rozwoju, promocji i komunikacji społecznej Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Ponieważ klauzulę opt-out należy wypowiedzieć z miesięcznym okresem wypowiedzenia, poważniejsze problemy w obsadą dyżurów mogą pojawić się dopiero w lutym. Dyrekcja przemyskiego szpitala zapewnia jednak, że nie dojdzie do takiej sytuacji, kiedy pacjenci nie będą przyjmowani w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Doszło do tego na początku roku w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Po dwóch dniach dyżury zostały przywrócone, choć problem z ich obsadzeniem pozostał.

Reklama

Lekarze wypowiadają klauzule opt-out w całej Polsce. Jest to związane z ogólnopolską akcją protestacyjną rezydentów.

Czym jest opt-out

Klauzule opt-out pozwalają pracownikom medycznym na pracę dłuższą niż 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy nie może być w tym przypadku dłuższy niż cztery miesiące. Zgoda ta musi być uprzednia i wyrażona w formie pisemnej oraz dobrowolna. Zgoda ta może mieć charakter ogólny – tzn. obejmować więcej niż jeden okres rozliczeniowy. Jak podaje izba lekarska, „pracodawca nie może podejmować działań dyskryminujących wobec pracowników, którzy nie wyrazili wyżej opisanej zgody (np. pomijanie przy nagrodach, podwyżkach, finansowaniu szkoleń)”.

Według izby, przy zastosowaniu klauzuli opt-out maksymalny czas pracy może wynieść 78 godzin tygodniowo.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz. - niezalogowany 2018-01-09 20:04:58

    Brawo.Młody lekarz nie jest niewidzialny .Nie widzi Go dyrekcja a traktuje już nie powiem jak.Tak trzymać.Najwyższy czas godnie żyć.Może boso ale w ostrogach i z dumnie podniesiona głową.Lekarz ma być lekarzem godnym nie tylko szacunku ale też godnego wynagrodzenia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    FELCZER - niezalogowany 2018-01-09 20:12:45

    niech idą - zapłacić im zgodnie z kodeksem pracy i niech idą odpoczywać do domu - ale oni nie pójdą odpoczywać do domu tylko pojadą do innego szpitala na dyżur - aby wziąć za dyżur tyle co najniższe pobory miesięczne - 1. wyuczyli się za państwowe pieniądze2. płacili tylko za pobyt w akademiku lub stancji3. a książki że kupowali - na innych kierunkach też studenci kupujądrodzy lekarze rezydencji - jesteście jeszcze młodzi - a każdy młody w pracy ma pod górkęWykażcie się co potraficie, bądźcie jak "DOKTOR JUDYM" - a napewno WAS społeczeństwo doceni i będzie za WAMIPOZDRAWIAM

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2018-01-09 20:50:14

    YOUTUBE.COM - HITLER I FUNDUSZ ZDROWIA. LEKTOR PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości