Reklama

81. rocznica zdobycia Monte Cassino. Nad Sanem pamiętają [ZDJĘCIA]


18 maja 1944 r. zakończyła się jedna z najbardziej heroicznych bitew II wojny światowej, o której zwycięstwie zadecydowały odwaga, bohaterstwo i poświęcenie oręża polskiego. Bitwa pod Monte Cassino.


W Przemyślu, w przeddzień rocznicy upamiętnienia zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego klasztoru na wzgórzu Monte Cassino, żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na czele z mjr. Piotrem Drylą, wspólnie z wicestarostą przemyskim Janem Januszem, prezydentem miasta Wojciechem Bakunem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu Marcinem Kowalskim, oddali hołd żołnierzom walczącym i poległym na stokach Monte Cassino, a pochowanym na przemyskich cmentarzach[paywall]. Złożono także wieniec przed obeliskiem poświęconym nadaniu nazwy ulicy Monte Cassino w Przemyślu.

Motywując swoich żołnierzy przed bitwą, dowódca 2. Korpusu Polskiego generał dywizji Władysław Anders powiedział:

  • „Żołnierze – za bandycką napaść Niemców na Polskę, za rozbiór Polski wraz z bolszewikami, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, za miliony wywiezionych Polaków jako niewolników do Niemiec, za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienia i tułaczkę – z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych Bóg, Honor i Ojczyzna”.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/05/2025 11:14
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama