18 maja 1944 r. zakończyła się jedna z najbardziej heroicznych bitew II wojny światowej, o której zwycięstwie zadecydowały odwaga, bohaterstwo i poświęcenie oręża polskiego. Bitwa pod Monte Cassino.
W Przemyślu, w przeddzień rocznicy upamiętnienia zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego klasztoru na wzgórzu Monte Cassino, żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na czele z mjr. Piotrem Drylą, wspólnie z wicestarostą przemyskim Janem Januszem, prezydentem miasta Wojciechem Bakunem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu Marcinem Kowalskim, oddali hołd żołnierzom walczącym i poległym na stokach Monte Cassino, a pochowanym na przemyskich cmentarzach[paywall]. Złożono także wieniec przed obeliskiem poświęconym nadaniu nazwy ulicy Monte Cassino w Przemyślu.
Motywując swoich żołnierzy przed bitwą, dowódca 2. Korpusu Polskiego generał dywizji Władysław Anders powiedział:
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze