Dzisiaj (21 czerwca) abp Adam Szal poświęcił kościół pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara na osiedlu Monte Cassino w Przemyślu. Poprzez ten obrzęd budynek został na zawsze przeznaczony do czynności liturgicznych.
Na konsekrację kościoła złożyło się wiele obrzędów. Najpierw abp Szal pokropił wodą święconą ołtarz, cały kościół oraz wiernych. Następnie odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych, po której nastąpiła główna część konsekracji. Arcybiskup namaścił ołtarz krzyżmem świętym, czyli olejem poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek. Używa się go m.in. podczas chrztu, bierzmowania, czy właśnie konsekracji kościoła. Tym samym olejem księża namaścili w czterech miejscach (tzw. zacheuszkach) ściany kościoła.
Następnie w dużej kadzielnicy na ołtarzu spalono kadzidło. Dopiero po tym ołtarz nakryto obrusem i przystrojono kwiatami. Następnie zapalono światła w kościele i świece na ołtarzu oraz w zacheuszkach.
W liturgii aktywnie uczestniczyło wielu parafian, z niemal wojskową precyzją wykonując różne posługi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kolejne potencjalne ognisko koronawirusa!Ręce opadają jak się patrzy na te niemoty kościelne.
widzialem kiedys budowal ten kosciol a teraz gonie bylo tw GROT.gdzie ty GROT jestes
Gosiu. Zostan w domu na zawsze! I wierz dalej w koronawirusa. Nie widzisz nadal ze to sciema?!
ha ha kolejny wariat co ma alergię na Kościół, dalej chłopcze dalej...
A w ławkach sama "młodzież"... zastanawiające.
Korona z głowy by Szalowi nie spadła. Biskup swiętą krową nie jest.Tu chodzi o nasze dobro wspólne - zdrowie i bezpieczeństwo.Tym bardziej, że ostatnio wzrosła liczba zakażeń i paru zmarło znowu. Ale co to biskupa obchodzi? Zero wyobraźni i współczucia!
Wierni wybudowali kolejny kościół i dobrze. Zdarza mi się porównywać kościół z teatrem w jednym i drugim widzimy scenografię , choreografię , reżyserię, widzimy aktorów,oprawę muzyczną, barwę głosu,tonację wypowiedzi, widzimy reagującą publiczność. Bez obrazy dla religii i wiernych, wystarczy chwile pomyśleć,zastanowić się. I tak mi się zamarzyło aby mieszkańcy miasta za swoje pieniądze wybudowali teatr,znakomitą budowlę w której nie powstydzą się wystąpić najznakomitsi artyści. Tym sposobem oprócz co niedzielnego uczestnictwa w kościele mieli by okazję do spotkania ze sztuką,choćby raz w roku. Proszę o zastanowienie,czy zdajecie sobie sprawę z tego ile mieszkańców w życiu nie było w teatrze? O operze czy filharmonii może nawet marzyć nie powinienem.https://teatrwkrakowie.pl/#anchor-repertoire/slide-4https://www.google.com/search?q=filharmonia+rzesz%C3%B3w&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=-qqWIiSi_eO0yM%253A%252CR-4eANc8jd8CDM%252C_&vet=1&usg=K_5dS1voPWIZAjZX0HnD7HN7V0oGQ%3D&sa=X&ved=2ahUKEwjFtciay5PqAhWOxMQBHXOPAesQuqIBMA16BAgREAY&biw=1366&bih=667#imgrc=-qqWIiSi_eO0yMhttps://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=opera+moniuszki&sa=X&ved=2ahUKEwjYlbvQy5PqAhXGUJoKHc5rB0YQiR56BAgKEBA&biw=1366&bih=667
Msza jest swego rodzaju przedstawieniem teatralnym,to nie ulega wątpliwości. Przyszły ksiądz musi się uczyć aktorstwa po to aby móc w przyszłości umieć w zależności od potrzeby sterować emocjami wiernych. Ksiądz bez takich umiejętności jest marnym księdzem. Wszystkie uroczystości religijne transmitowane z Watykanu są bardzo starannie wyreżyserowane a dobór lektorów i chóru bardzo staranny. To są fakty,oczywistość. Teatralność mszy niejednokrotnie potwierdzali znakomici aktorzy,z Polski również.co do budowy teatru w Przemyślu, chętnie zobowiążę się do wspomagania finansowego takiego pomysłu.
"...Poprzez ten obrzęd budynek został na zawsze przeznaczony do czynności liturgicznych..."Jak pokazuje życie - jest to nieprawda, czysta hipokryzja bo niebawem w tym budynku jak i w każdych tego typu, będzie odbywała się agitacja partyjna pisobolszewizmu - jakaś "kępa czy inne cuś" będzie się wydzierać o ludziach LGBT itp. genderach nie patrząc na to, że jak widać - chłopcy już od małego przyuczani są do noszenia sukienek genderowych. Brrrrrrrrrrrr.
Czy to ten kościół zbudowany na terenie fortów twierdzy Przemyśl? Co na to konserwator zabytków?
Doprowadziliśmy Państwo do takiej degrengolady, że w tym wypadku konserwator nic na to. Są równi i równiejsi przecież. Gdyby tylko fiknął, przestałby być tym kim jest.
PYTAM GDZIE BYL G R O T jeden z budowniczych
Awanturniku , wrogu Kościoła i ludzkości , rozumiem ,ze ciebie tam nie było , więc dlaczego tak się tym interesujesz , ?
Przecież w P-ślu jest - podobno najstarszy amatorski teatr . No więc o co chodzi? Nie ma żadnego uzasadnienia twój wpis , skoro wspomniany teatr w mieście istnieje. Natomiast jak on działa , prężnie czy też nie . Jakich ma aktorów , repertuar , to już zupełnie inna sprawa.
@ mk, jak zaznaczyłeś jest to teatr amatorski , jestem pełen uznania dla tych wspaniałych ludzi dających chwile zapomnienia od rzeczywistości mieszkańcom miasta, staram się być na każdym nowym spektaklu aktorów " Fredreum".Celowo dałem link z repertuarem na czerwiec i lipiec krakowskiego teatru. Przemyśl jest pustynią kulturalną i choć teatr "Fredreum " jest w tej pustyni oazą to niestety nie zmienia to obrazu całości.Tylko kościołów rzymsko-katolickich jest w Przemyślu co najmniej kilkanaście/ nie chce mi się dokładnie liczyć./ a zapewne biskup widzi potrzebę budowania kolejnych. Po prostu szkoda że mieszkańcy nie mają innych potrzeb oprócz religijnych. A może kościół ma dar przekonywania w połączeniu z jedwabną siłą nacisku?
Już w najbliższą niedzielę sami zdecydujecie czy powrót do obostrzeń z przed dwoch miesięcy stanie się realny jesienią i czy powrócą zakazy
Kolejne potencjalne ognisko koronawirusa!Ręce opadają jak się patrzy na te niemoty kościelne.
widzialem kiedys budowal ten kosciol a teraz gonie bylo tw GROT.gdzie ty GROT jestes
Gosiu. Zostan w domu na zawsze! I wierz dalej w koronawirusa. Nie widzisz nadal ze to sciema?!