Reklama

Abp Szal poświęcił kościół na Monte Cassino [ZDJĘCIA]

21/06/2020 15:41

Dzisiaj (21 czerwca) abp Adam Szal poświęcił kościół pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara na osiedlu Monte Cassino w Przemyślu. Poprzez ten obrzęd budynek został na zawsze przeznaczony do czynności liturgicznych.

Na konsekrację kościoła złożyło się wiele obrzędów. Najpierw abp Szal pokropił wodą święconą ołtarz, cały kościół oraz wiernych. Następnie odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych, po której nastąpiła główna część konsekracji. Arcybiskup namaścił ołtarz krzyżmem świętym, czyli olejem poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek. Używa się go m.in. podczas chrztu, bierzmowania, czy właśnie konsekracji kościoła. Tym samym olejem księża namaścili w czterech miejscach (tzw. zacheuszkach) ściany kościoła.

Następnie w dużej kadzielnicy na ołtarzu spalono kadzidło. Dopiero po tym ołtarz nakryto obrusem i przystrojono kwiatami. Następnie zapalono światła w kościele i świece na ołtarzu oraz w zacheuszkach.

Reklama

W liturgii aktywnie uczestniczyło wielu parafian, z niemal wojskową precyzją wykonując różne posługi.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-06-21 16:15:40

    Kolejne potencjalne ognisko koronawirusa!Ręce opadają jak się patrzy na te niemoty kościelne.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    GROT - niezalogowany 2020-06-21 18:42:02

    widzialem kiedys budowal ten kosciol a teraz gonie bylo tw GROT.gdzie ty GROT jestes

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    A - niezalogowany 2020-06-21 19:00:04

    Gosiu. Zostan w domu na zawsze!  I wierz dalej w koronawirusa. Nie widzisz nadal ze to sciema?! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama