Reklama

Absolwenci „Morawy” Przemyskim Orlętom

Inicjatorem i głównym sponsorem pamiątkowej tablicy jest projektant statków z Politechniki Gdańskiej, inżynier Mieczysław Drozd – absolwent „Morawy”, maturzysta z 1961 roku. Ogromną pomocą służyła mu inżynier Anna Hayder, specjalistka od budownictwa lądowego, które ukończyła na Politechnice Krakowskiej. Gospodarzem całego przedsięwzięcia był natomiast prezes Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Przemyślu Kamil Niklewicz.

We wrześniu 2017 r. absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego (rocznik 1961) wspominali czasy, kiedy 60 lat temu zaczęli uczęszczać do szkoły średniej, która mieściła się w budynku przy ul. Skargi 7 oraz budynku przy ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 4. Wówczas zrodził się pomysł wykonania tablicy, przypominającej, że w tych murach w latach 1906 – 1968 młodzież przygotowywała się do dorosłego życia[paywall]. Do grona znamienitych absolwentów trzeba zaliczyć m.in.: dyplomatę Zbigniewa Brzezińskiego, lotnika Mieczysława Gorzeńskiego, biskupów Stanisława Jakiela, Kazimierza Ryczana, Adama Śmigielskiego czy obrońcę Westerplatte Mieczysława Słabego. Wśród nich byli także ci, którzy brali udział w I i II wojnie światowej oraz walkach o polskość Przemyśla w 1918 r.

Jak zaplanowali, tak zrobili

Inicjatorem i głównym fundatorem przedsięwzięcia był M. Drozd. Swój nieoceniony wkład mają również pozostali absolwenci II LO z rocznika 1961. Tablica została wykonana dzięki zaangażowaniu: prezesa PARR SA Kamila Niklewicza, dyrektora II LO Mariusza Zamirskiego, profesorów popularnej „Morawy” Haliny Humnickiej i Małgorzaty Wilguckiej, profesora I LO Lucjana Faca oraz absolwentów: Andrzeja Koperskiego (klasa A), Anny Hayder (klasa B), Stanisławy Żak (klasa C).

Reklama

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy, upamiętniającej Przemyskie Orlęta – uczniów gimnazjum na Zasaniu, a także siedzibę gimnazjum, a do 1968 r. również siedzibę II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu miała miejsce przed budynkiem, w którym obecnie mieści się PARR SA. Odbyła się z pompą, należną głównym bohaterom. Po mszy świętej w kościele oo. Salezjanów uroczystość poprowadziła Anna Hayder.

Walczyli o polskość tego miasta

Wśród licznego grona zaproszonych gości był m.in. poseł Andrzej Matusiewicz (PiS). – Przed wielu laty walki toczyły się nie tylko o niepodległość naszego kraju, ale także o polskość tego miasta. To właśnie przemyscy harcerze, a większość z nich to ci, którzy w marcu 1918 roku założyli Harcerski Klub Sportowy Czuwaj, stanęli w pierwszym szeregu. Wszyscy tutaj wymienieni: Artwiński, Kędzierscy, Durkacz, Różycki, Osostowicz, ale także ci, których nie ma na tej tablicy – Kramarz czy Zaleszczyk – oraz ich bezimienni koledzy, którzy zginęli w walkach w Niżankowicach – powiedział.

Reklama

– Święty Augustyn w dzisiejszej godzinie czytań mówił, że to jest dzień męczeństwa świętych Piotra i Pawła. I dzisiaj spotykamy się, by uczcić naszych własnych męczenników, którzy w dobrych zawodach wystąpili, bieg ukończyli, ojczyznę ustrzegli. Na koniec przypadł im uroczysty wieniec chwały. Cześć ich pamięci – powiedział zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder.

Odsłonięciu i poświęceniu tablicy towarzyszyły poczty sztandarowe, a całe wydarzenie uświetnił występ przemyskiej poetki Teresy Paryny, która wyrecytowała przygotowane specjalnie na tę okazję wiersze swojego autorstwa.

Reklama

Na pamiątkowej tablicy znalazły się nazwiska: Stanisława Artwińskiego, Tadeusza Durkacza, Józefa Kędzierskiego, Tadeusza Kędzierskiego, Wacława Motyki, Stanisława Osostowicza, Adama Płonki, Alfonsa Różyckiego, Władysława Ryża i Mariana Schultza.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama