Alicja Pańczak z klasy fortepianu Oksany Masnej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu, otrzymała nagrodę publiczności na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Polskiej w Gyoer na Węgrzech.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Polskiej w Gyoer z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 odbył się w wersji elektronicznej.
W br. odbył się po raz 15. Zapoczątkowała go tamtejsza szkoła muzyczna i środowisko polonijne z Gyoer – Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Jana Sobieskiego. Obecnie organizatorem jest Samorząd Narodowości Polskiej, działający w Gyoer.
Współorganizatorem jest konsul RP w Budapeszcie, przemyślanin, Andrzej Kalinowski, który zdradził, że[paywall] konkurs ma pewne dofinansowanie ze środków Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP.
– Festiwal jest mały, ale ma już pewną renomę. Celem jest wspieranie utalentowanej młodzieży, a warunkiem udziału jest prezentacja jednego utworu dowolnego polskiego kompozytora i drugiego utworu wedle własnego uznania. Zaproszeni uczestnicy, bo trzeba wiedzieć, że wykonawcy są zapraszani, nie można tak po prostu zgłosić się i zagrać, bo organizatorzy chcą trzymać poziom, nadesłali sporo profesjonalnych nagrań do oceny przez jury. Cieszę się bardzo, że nagrodę wirtualnej publiczności otrzymała Alicja Pańczak, pianistka z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych z mojego Przemyśla – z niekłamaną radością w głosie powiedział konsul RP w Budapeszcie A. Kalinowski.
Swoje nagrania przysłali uzdolnieni młodzi artyści m.in. z: Słowacji, Czech, Rumunii, Polski, Rosji i Węgier. Warto dodać, że Urząd Miasta w Gyoer włączył ten festiwal do programu oficjalnych obchodów 750-lecia miasta.
Przemyską szkołę muzyczną na tym festiwalu reprezentował również Jakub Chachura z klasy gitary dra hab. Leszka Suszyckiego. Kilkanaście dni wcześniej J. Chachura został laureatem i otrzymał wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania”, który odbył się w Jeleniej Górze. Gratulujemy!
fot.ze zbiorów własnych
Gitarzysta J. Chachura został laureatem i otrzymał wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania” w Jeleniej Górze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze