Reklama

Alicja Pańczak z przemyskiej szkoły muzycznej zachwyciła Węgrów

Alicja Pańczak z klasy fortepianu Oksany Masnej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu, otrzymała nagrodę publiczności na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Polskiej w Gyoer na Węgrzech.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Polskiej w Gyoer z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 odbył się w wersji elektronicznej.

W br. odbył się po raz 15. Zapoczątkowała go tamtejsza szkoła muzyczna i środowisko polonijne z Gyoer – Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Jana Sobieskiego. Obecnie organizatorem jest Samorząd Narodowości Polskiej, działający w Gyoer.

Współorganizatorem jest konsul RP w Budapeszcie, przemyślanin, Andrzej Kalinowski, który zdradził, że[paywall] konkurs ma pewne dofinansowanie ze środków Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP.

– Festiwal jest mały, ale ma już pewną renomę. Celem jest wspieranie utalentowanej młodzieży, a warunkiem udziału jest prezentacja jednego utworu dowolnego polskiego kompozytora i drugiego utworu wedle własnego uznania. Zaproszeni uczestnicy, bo trzeba wiedzieć, że wykonawcy są zapraszani, nie można tak po prostu zgłosić się i zagrać, bo organizatorzy chcą trzymać poziom, nadesłali sporo profesjonalnych nagrań do oceny przez jury. Cieszę się bardzo, że nagrodę wirtualnej publiczności otrzymała Alicja Pańczak, pianistka z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych z mojego Przemyśla – z niekłamaną radością w głosie powiedział konsul RP w Budapeszcie A. Kalinowski.

Reklama

Swoje nagrania przysłali uzdolnieni młodzi artyści m.in. z: Słowacji, Czech, Rumunii, Polski, Rosji i Węgier. Warto dodać, że Urząd Miasta w Gyoer włączył ten festiwal do programu oficjalnych obchodów 750-lecia miasta.

Przemyską szkołę muzyczną na tym festiwalu reprezentował również Jakub Chachura z klasy gitary dra hab. Leszka Suszyckiego. Kilkanaście dni wcześniej J. Chachura został laureatem i otrzymał wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania”, który odbył się w Jeleniej Górze. Gratulujemy!


fot.ze zbiorów własnych
Gitarzysta J. Chachura został laureatem i otrzymał wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania” w Jeleniej Górze.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama