Reklama

Alumni rozpoczęli rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu [ZDJĘCIA]

24 września miało miejsce uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Na pierwszym roku formację przygotowującą do kapłaństwa rozpoczęło 10 młodych mężczyzn z terenu archidiecezji przemyskiej.

Jak poinformowało archidiecezjalne Radio Fara, w tym roku akademickim formację do kapłaństwa podjęło łącznie 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

Uroczystą inaugurację poprzedził wcześniejszy tzw. kurs wstępny, podczas którego nowo przyjęci alumni poznawali[paywall] budynek i rozkład dnia obowiązujący w seminarium oraz wspólny wyjazd w Bieszczady, a także msza św. z udziałem rodziców i przełożonych.


Eucharystia odprawiona w górnej kaplicy seminarium poprzedziła także samą uroczystość otwarcia nowego roku akademickiego. Przewodniczył jej metropolita przemyski abp Adam Szal. W przeszłości sam był rektorem seminarium duchownego. W swojej homilii skierowanej do kleryków przypomniał ten czas, mówiąc, że w miejscu tym dochodzi „do tajemniczego cudu w sercach powołanych”.

– Bardzo ciekawe bywają wspomnienia dotyczące początku naszego powołania, naszej decyzji związanej z pójściem do seminarium, ale także i początku naszego posługiwania kapłańskiego – mówił, przywołując postać beatyfikowanego niedawno, 12 września, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który to zawsze miał głęboko w pamięci słowa, jakie wypowiedziała do niego jego babcia w momencie, gdy ten prosił ją o błogosławieństwo swoich planów związanych z wyborem drogi kapłańskiej.

Sporo miejsca poświęcił też jego drodze kleryckiej. Jak mówił, młody Wyszyński przez lata formacji przygotowywał się do udzielenia odpowiedzi na pytania Chrystusa „za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz”.

Uczył się też umiejętności pastoralnych – jak głosić homilię, jak prowadzić katechezę, jak pracować na niwie społecznej oraz jak podejmować dzieła miłosierdzia. Seminarium bardzo często nazywał „łonem Matki Kościoła”.

– Dochodzi w nim do tajemniczego cudu w sercach powołanych, a jeden z nich polega na tym, że my słabi ludzie możemy udzielać swojego serca, umysłu, swoich dłoni Chrystusowi i wypowiadać słowa „bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje” czy też słowa: ja odpuszczam tobie grzechy”.

Abp A. Szal podkreślił też, że nowy rok akademicki dla obecnych kleryków będzie czasem poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?”zaznaczył.

Reklama

Po wygłoszonej homilii uczestnicy inauguracji odśpiewali głośne „Gaudeamus igitur” w budynku Instytutu Teologicznego, do którego przenieśli się, by wysłuchać wykładu inauguracyjnego wygłoszonego przez bpa Edwarda Białogłowskiego z diecezji rzeszowskiej, poświęconego osobie św. Józefa Sebastiana Pelczara.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości