W pierwszym kwartale przyszłego roku na mapie przejść granicznych pomiędzy Polską a Ukrainą pojawi się kolejny punkt – przejście Malhowice-Niżankowice.
Powstające przejście graniczne ma być przeznaczone dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego środkami transportu o masie nieprzekraczającej 3,5 t. Nie będzie możliwości odprawy ruchu pieszego.
– To dla nas ważny dzień dlatego, że funkcjonowanie przejść granicznych na podkarpackim odcinku granicy polsko-ukraińskiej jest bardzo istotne. Okres wojny, która trwa na Ukrainie od 24 lutego 2022 r., pokazał, jak niezwykle ważne jest to, aby granica państwa zachowała swoją przepustowość. Warunkiem tego jest oczywiście stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej oraz budowanie nowych przejść granicznych. Przejście Malhowice – Niżankowice będzie stanowiło uzupełnienie infrastruktury drogowej dla przejścia, które funkcjonuje już od wielu lat, dla Medyki.
Dzięki aneksowaniu umowy prace związane z realizacją inwestycji kluczowej zostaną przeprowadzone do końca bieżącego roku, natomiast wyposażenie oraz uruchomienie przejścia nastąpi w pierwszym kwartale 2024 r. Warto podkreślić, że infrastruktura nowego przejścia będzie tak rozwiązana, aby w jednym miejscu realizować odprawy służb polskich oraz ukraińskich tak, jak to się dzieje na istniejących przejściach w Krościenku i Budomierzu – zaznaczyła podczas spotkania wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Porozumienie międzyrządowe, dzięki któremu możliwe było rozpoczęcie prac nad utworzeniem nowego, drogowego przejścia, zostało zawarte już w 2012 roku. W latach 2017-2018 opracowano dokumentację projektową i wykonawczą, a w przetargu, który miał miejsce w grudniu 2020, wyłoniono[paywall] wykonawcę – firmę Strabag sp. z.o.o.
Umowa została podpisana 18 sierpnia 2021 roku. Inwestycja miała pochłonąć 98 mln 273 tys. 232 zł 51 gr i potrwać 45 miesięcy. Kamień węgielny pod budowę DPG Malhowice wkopano 3 września 2021 roku i wtedy też rozpoczęto prace geodezyjne, które wytyczyły m.in. teren budowy, stanowisk archeologicznych i trasę wodociągową. Wykonany został tymczasowy przyłącz zasilania, prace saperskie i odhumusowanie terenu.
W międzyczasie koszty wzrosły. Spowodowane było to poszerzeniem stanowisk archeologicznych przez Podkarpackiego Konserwatora Zabytków. Z zakładanych wcześniej 65 arów, zostało przebadanych aż 378,5 arów. Wartość realizacji umowy podniosła się do kwoty 100 mln 895 tys. 346 zł 51 gr.
Korekta harmonogramu rzeczowo-finansowego nastąpiła 28 grudnia ubiegłego roku, kiedy to decyzją ministra finansów zwiększono limit środków budżetowych. Decyzja poparta była faktem, że w związku z sytuacją wojenną u naszych wschodnich sąsiadów konieczne jest udrożnienie i zwiększenie przepustowości istniejących już przejść granicznych z Ukrainą. Powstanie PG Malhowice w pierwszym kwartale przyszłego roku może to spowodować.
Jak zaznaczył poseł Tadeusz Chrzan: „dla południowej części województwa podkarpackiego, zwłaszcza dla powiatów przygranicznych, to ważna infrastruktura, która pozwala też na większy rozwój gospodarczy tych terenów”. Marszałek Piotr Pilch podkreślił natomiast, że budowa nowego przejścia to również tworzenie nowych miejsc pracy i okazja do gospodarczego rozwoju regionu.
W spotkaniu w Przemyślu, podczas którego doszło do podpisania aneksu do umowy na realizację inwestycji, wzięli udział m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek, naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu mł. insp. Aneta Lechowicz, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch i prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze