To był znakomity start jarosławskich tenisistów stołowych podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Gliwicach. Wychowanka Kolpinga Jarosław, uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu Anna Brzyska została mistrzynią Europy juniorek w deblu. Anna zdobyła także brązowy krążek w drużynie. Zawodnik Oxynetu Jarosław, także uczeń SMS Jarosław, Alan Kulczycki wywalczył brąz w grze podwójnej.
Czempionat Starego Kontynentu trwał od 19 do 24 lipca br. Znakomicie w pięknej PreZero Arenie w Gliwicach spisali się reprezentanci Polski, zdobywając kilka medali. W lwiej części bezpośredni udział w tym mieli jarosławscy tenisiści stołowi – Anna Brzyska i Alan Kulczycki. Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, prowadzonej przez Kamila Dziukiewicza i Michała Cebulę. Trener z jarosławskiej SMS Mateusz Czernik był głównym coachem kadry narodową kadetek.
Anna Brzyska ma w swoim dorobku już naprawdę sporo prestiżowych osiągnięć, ze złotym medalem mistrzostw Europy juniorek na czele. Kolekcję tę powiększa, bo jest jedną z najbardziej perspektywicznych zawodniczek w naszym kraju. W Gliwicach tylko potwierdziła swoją przynależność do ścisłej krajowej i europejskiej czołówki.
W singlu była o włos od medalu. Spisywała się rewelacyjnie. Po wcześniejszych pewnych triumfach grupowych, w 1/16 finału wygrała z Chorwatką Zrinką Rebić 4:0 (11:4, 11:5, 11:6, 11:5), w 1/8 finału z Ukrainką Olhą Ponko 4:2 (8:11, 9:11, 11:8, 11:6, 11:9, 11:9). W batalii o gwarantowany brązowy medal zawodniczka z Jarosławia walczyła z Walijką Anną Hursey. Prowadziła 1:0 w setach, potem wyrównała na 2:2, ale finalnie, niestety, przegrała 2:4 (11:8, 6:11, 7:11, 11:8, 3:11, 8:11).
W grze deblowej jej partnerką była Zuzanna Wielgos (AZS Politechnika Rzeszów). Duet ten ma w dorobku kilka medali mistrzostw Europy w różnych grupach wiekowych, ale w Gliwicach wywalczył pierwszy złoty krążek! Łącznie Anna i Zuzanna wygrały w drodze po złoto 6 meczów, w których straciły zaledwie 4 sety. W 1/8 ograły po pasjonującym pojedynku parę Ainhoa Cristobal/Eugenia Sastre (Hiszpania) 3:2 (9:11, 11:7, 12:10, 6:11, 11:6). W ćwierćfinale pokonały Portugalki Ines Matos i Matilde Pinto 3:0 (11:5, 11:4, 11:8). W półfinale pewnie odprawiły Włoszkę Nicolę Arlię i Rumunkę Ioanę Singeorzan 3:1 (6:11, 11:4, 11:5, 11:6). Wreszcie wielkim finale, po kapitalnym spotkaniu, wygrały z Niemką Mią Griesel i Rumunką Biancą Mei Rosu 3:1 (4:11, 12:10, 11:7, 11:4).

Broniące tytułu Polki (Anna Brzyska, Ilona Sztwiertnia, Zuzanna Wielgos, Wiktoria Wróbel, Natalia Bogdanowicz) w drużynówce pokonały w ćwierćfinale Bułgarię 3:1. Dwa punkty zdobyła Z. Wielgos. Anna Brzyska nie grała. Wówczas było już pewne, że Polska ma co najmniej brązowy medal. W półfinale doszło do meczu z Niemkami. Ponownie dwie partie wygrała Z. Wielgos, zaś A. Brzyska na „trójce” zmierzyła się z obrończynią Leą Lachenmayer. Niestety, przegrała z nią 0:3, a Polska ostatecznie musiała uznać wyższość Niemek, przegrywając 2:3.
Alan Kulczycki w grze deblowej wystąpił w parze z Marcelem Błaszczykiem. W 1/8 stoczyli znakomity, 5-setowy mecz z Włochami Antonio Giordano/Federico Vallino, wygrany 3:2 (9:11, 11:7, 11:7, 6:11, 11:4). W ćwierćfinale pokonali francusko-rumuński duet Flavien Coton/Dragos Bujor 3:0 (13:11, 12:10, 11:8). W półfinale przegrali z parą rumuńską Darius Movileanu/Eduard Ionescu 1:3 (11:9, 9:11, 6:11, 3:11).
W turnieju drużynowym Polska, w składzie której znalazł się A. Kulczycki, zajęła 5. miejsce. Bardzo dramatyczny przebieg miał ćwierćfinał z Francją, przegrany 2:3. Biało-Czerwoni prowadzili 2:0, potem, niestety, porażki zanotowali A. Kulczycki z Alexisem Kouraichi 0:3, a także Miłosz Redzimski i Mateusz Zalewski. To sprawiło, że polscy juniorzy rywalizowali o miejsca 5. – 8. W spotkaniu o 5. miejsca Polacy wygrali z Chorwacją 3:0, a A. Kulczycki pokonał zdecydowanie Ivana Hencla 3:0 (11:8, 11:7, 11:7).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze