Reklama

Bądźmy widoczni, nośmy odblaski!

Tysiąc odblaskowych opasek trafiło do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu i Straży Miejskiej w Przemyślu. Przekazane zostały przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu Macieja Kamińskiego. Niebawem zostaną rozdysponowane wśród młodszych i starszych mieszkańców nadsańskiego miasta.

Rozpoczął się najniebezpieczniejszy czas w roku na drogach. Dzień jest coraz krótszy, a warunki atmosferyczne z reguły niekorzystne. To nie tylko większe zagrożenie dla kierowców, ale przede wszystkim dla pieszych. Przy słabej widoczności, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20 – 30 metrów[paywall]. Przy prędkości 90 km/h kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji, widząc pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli dużo szybciej. To może uratować pieszemu życie.

– Na nieoświetlonej drodze piesi noszący ciemne ubrania są widoczni dla kierowcy z zaledwie kilkunastu metrów. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego kilkukrotnie, dzięki czemu kierujący może dużo wcześniej ominąć lub zahamować przed taką osobą. Stąd nasza coroczna akcja, adresowana do mieszkańców. Przypomnę tylko, że obecne przepisy nakładają obowiązek używania odblasków po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym – powiedział dyrektor WORD M. Kamiński, który przekazał odblaski komendantowi KMP w Przemyślu Januszowi Kiszce oraz komendantowi Straży Miejskiej w Przemyślu Janowi Genei.

Elementy odblaskowe muszą być widoczne dla kierowców, chyba że pieszy porusza się chodnikiem lub drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych (przepis nie jest stosowany w strefach zamieszkania). Ale dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe najlepiej mieć na sobie za każdym razem, kiedy wychodzimy na ulice. Nieważne, czy jesteśmy w terenie zabudowanym, czy idziemy po chodniku. Elementy odblaskowe mogą pomóc także, kiedy zbliża się do nas rowerzysta.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-11-06 17:51:26

    .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-11-06 17:52:39

    BĄDŹMY OSTROŻNI - ZYCIE.PLYOUTUBE.COM - POZNAJ TO CO JESZ

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama