Reklama

Bakterie coli w miejskiej sieci wodociągowej. Zwołano sztab kryzysowy [ZDJĘCIA]

Jarosławski sanepid stwierdził obecność bakterii Escherichia coli w próbkach wody pobranych w kilku punktach miejskiej sieci wodociągowej – na ul. Tarnowskiego, Dolnoleżajskiej i Kruhel Pełkiński. Zanieczyszczona woda nie może być wykorzystywana do picia ani przygotowywania posiłków nawet po przegotowaniu. Można jej używać jedynie do spłukiwania WC i prac porządkowych. Przyczyna skażenia wody jak na razie nie jest znana. Jak dotąd nie było też żadnych zgłoszeń o zakażeniu bakterią wykrytą w miejskich wodociągach.

Jak wynika z komunikatu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu, wydanego w poniedziałek (14 bm.), niezdatna do spożycia okazała się woda z wodociągu Jarosław, który zasila miejscowości: Munina, Kidałowice i większość Jarosławia, z wyjątkiem: os. Koloni Oficerskiej (ulice Pruchnicka, Elektrowniana, Strzelecka, Traugutta, Limanowskiego, Mączyńskiego, Grottgera, Siemieńskiego, Przemysłowa, Chrobtego, Sowińskiego, Piastów, Orkana, Mieszka I, Łokietka, Jagiełły, Orzeszkowa, Pawłosiowska, Wieczorkiewicza, Chodkiewicza, Łączności, Przyjaźni, Drużyniecka wraz z przyległymi), ul. Krakowska (od numeru 66 do 72a), Szczytniańska (od 37a do 37 e).

Jak poinformowano, urządzenia i sieć wodociągowa miasta Jarosławia oraz miejscowości przyległych korzystających z wody miejskiej są w trakcie dezynfekcji i płukania.

Reklama

Woda jest od poniedziałku mocno chlorowana, ale przywrócenie jej do spożycia będzie możliwe dopiero po uzyskaniu badań potwierdzających brak zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Jak poinformował na wtorkowym spotkaniu sztabu kryzysowego prezes PWiK w Jarosławiu Piotr Kuchta, w środę, 16 bm., prowadzone będą pierwsze oficjalne badania wody w 9 miejscach na terenie jarosławskiej sieci wodociągowej. Wykonają je dwie niezależne instytucje.

– Szkoły zostały zaopatrzone w wodę butelkowaną, żaden z dyrektorów nie zgłosił jak dotąd konieczności zamknięcia placówki. Szkolne stołówki dla bezpieczeństwa zostały wyłączone z użytku – poinformowała Iwona Międlar z Biura Informacji i Promocji UM Jarosławia.

Reklama

Jak dodała, w związku z decyzją sanepidu władze miasta rozpoczęły też dystrybucję wody pitnej dla mieszkańców. Zbiorniki z wodą zdatną do picia[paywall] po przegotowaniu ustawione zostały w kilkunastu lokalizacjach w mieście: na skrzyżowaniu ulic Kruhel Pełkiński i Dolnoleżajska, na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 9 w Jarosławiu, na przystanku autobusowym przy ul. Stawki, przy sklepie na ul. Misztale, na skrzyżowaniu Flisackiej i Długosza, na parkingu koło kotłowni na os. Pułaskiego 8, na skrzyżowaniu ul. Skarbowskiego z Konfederacką oraz na skrzyżowaniach 3 Maja z Poniatowskiego i Nartowskiej z Reymonta, na parkingu przy os. Jagiellonów, obok piekarni w Muninie, ma postoju taxi na os. Tysiąclecia, na pl. Mickiewicza przy JOKiS i na Reymonta przy bursie. Z głosów, jakie dotarły do nas od mieszkańców, w mauzerze w centrum miasta przez kilka godzin wody jednak brakowało, a mieszkańcy odchodzili z kwitkiem.

Sanepidu nie odnotował zgłoszeń o zakażeniu bakterią

Jak usłyszeliśmy w jarosławskim ratuszu, na razie nie wiadomo, co było przyczyną skażenia wody.

Reklama

– Obiekt wodociągu jest zamknięty. Ciśnienie w nim jest na tyle duże, że nie może się dostać z zewnątrz żadna bakteria. Nie było też mowy o żadnej awarii w mieście – poinformowała po spotkaniu sztabu kryzysowego I. Międlar. Ucięła też spekulacje, jakoby skażenie mogło być efektem prowadzonych aktualnie remontów dróg w mieście i zabrudzenia sieci wodociągowej w wyniku przebicia. – W tym momencie nie mamy wiedzy, skąd wzięła się bakteria w wodzie – podkreśliła I. Międlar.

Miasto będzie na bieżąco swoimi kanałami informować mieszkańców o rozwoju sytuacji. Podobnie, jak robiło to w momencie, gdy tylko sanepid dostarczył do urzędu komunikat o skażeniu wody.

Reklama

– Oprócz komunikatów w sieci, straż miejska, jeżdżąc po mieście, informowała też o sytuacji przez megafon, choć o oczywiście nie byli w stanie być we wszystkich dzielnicach w jednym momencie – usłyszeliśmy w jarosławskim ratuszu.

Jak się dowiedzieliśmy, straż pożarna dysponuje kilkoma beczkowozami, które w razie potrzeby może wypożyczyć miastu, gdyby się okazało, że jest ich za mało. Dodatkowo PWiK zakupił wodę zdatną do picia po przegotowaniu. Dostarczony ma zostać cały tir.

Z informacji przekazanych przez dyrekcję jarosławskiego sanepidu wynika, że jak dotąd nie było żadnych zgłoszeń o zakażeniu bakterią wykrytą w miejskiej sieci wodociągowej. Z kolei przedstawiciel jarosławskiego COM podczas sztabu kryzysowego przekazał informację, że nie ma wzmożonego ruchu na oddziale zakaźnym szpitale.

Reklama

Zasięgnęliśmy również informacji w powyższej sprawie w Komendzie Powiatowej Policji w Przeworsku. Oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Jarosławiu asp. sztab. Anna Długosz poinformowała, że KPP w Jarosławiu nie prowadzi w sprawie skażenia wody w mieście żadnego postępowania.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/10/2024 09:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama