W poniedziałek, 5 marca, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie jarosławskiej rady miasta. W porządku obrad głównie techniczne korekty budżetu lub zatwierdzenie wcześniej zaakceptowanych intencji. Najgorętszym tematem był plan utworzenia kolejnej placówki w ramach programu Senior+, który wywołał niejakie ożywienie, ale i tak było chłodniej niż zwykle.
Najpilniejszą zmianą, jaką mieli do przegłosowania radni, była korekta budżetu miasta wynikająca z interwencji RIO. Jak się okazało, radni zaplanowali wyższą, niż wynika to z rozliczenia 2017 roku, kwotę wolnych środków przeznaczonych na finansowanie deficytu budżetu w roku bieżącym. Z informacji podanych przez skarbnik miasta Barbarę Maziarkę wynika, że[paywall] konieczność korekty nie jest efektem czyjegoś błędu, lecz wynika ze zmiany przewidywanych w projekcie budżetu danych. Powstały deficyt w wysokości 318 tys. zł postanowiono zbilansować dochodami ze sprzedaży miejskich nieruchomości.
Radni przyjęli też dwie mniejsze poprawki w budżecie. Pierwsza dotyczyła wyasygnowania z miejskiej kasy 35 tys. zł na zakup nieruchomości w miejscowości Rymanów-Zdrój. Rzecz dotyczy dwóch działek, na których stoją należące do miasta domki letniskowe.
Radni już wcześniej wyrazili zgodę na przystąpienie do przetargu, a poniedziałkowa uchwała określała jedynie kwotę, jaką na tę inwestycję przeznaczy miasto. Warto jednocześnie odnotować, że kwestia własności gruntów, na których stoją wspomniane domki, nie zostanie definitywnie zakończona, bo przetarg dotyczy jedynie części działek. Druga z mniejszych poprawek dotyczyła zwiększenia o 20 tys. dotacji na przewóz dzieci niepełnosprawnych do ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczego. Obowiązkiem objęta została kolejna dwójka dzieci, stąd zmiana.
Jednym z powodów zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym było zakwalifikowanie wniosku Jarosławia o dofinansowanie kolejnego etapu programu Senior +. Wedle planów urzędu miasta przy ulicy 3 Maja w Jarosławiu ma powstać Klub Seniora.
Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom, by ośrodek podobny do tego na Dolnoleżajskiej ulokować bliżej centrum. W klubie znajdzie się miejsce dla 15 jarosławskich seniorów, którzy zostaną otoczeni opieką w nieco mniejszym zakresie niż w domu opieki dziennej, ale i tak program działania klubu przewiduje zajęcia rehabilitacyjne oraz wyżywienie zakwalifikowanych do projektu osób.
W klubie znajdzie też zatrudnienie na pełen etat osoba, do której obowiązków będzie należeć prowadzenie bieżących działań ośrodka oraz specjalista, najprawdopodobniej fizjoterapeuta, w niepełnym wymiarze godzin. Na sesji nie obyło się bez wątpliwości dotyczących rzeczywistych kosztów utrzymania tego typu obiektu, ostatecznie jednak radni uzgodnili, że przekażą kwotę niespełna 50 tys. zł, jako wkład własny na wyposażenie klubu. Zostanie ona uzupełniona o ponad 75 tys. zł pochodzących z programu Senior +.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.kupić radnemu futerko bo biedak zamarznie
kupić radnemu futerko bo biedak zamarznie
tylko klubowicze nie pić za moje podatki