Jakież cuda często znajdują się w domowych zaciszach! Przekonali się o tym pracownicy przeworskiego muzeum, kiedy przeworszczanin Jan Trybalski zapukał do ich drzwi. Przyszedł, aby przekazać do zbiorów sztandar Towarzystwa „Gwiazda” w Przeworsku.
Sztandar przez lata przechowywany był w oryginalnym drewnianym pudełku z tabliczką „Towarzystwo Gwiazda w Przeworsku”. Na prawym płacie sztandaru znajduje się haftowany wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem – patrona towarzystwa, na lewym – wizerunek orła w koronie (wzór godła państwowego z okresu Polski Niepodległej) wraz z biało-czerwoną wstęgą, szarfą z haftowanym złotą nicią napisem „Tow. „Gwiazda” Przeworsk”.
Jest także mosiężna głowica (szczyt) oraz dwuelementowy drzewiec z około 150 nabitymi gwoźdźmi pamiątkowymi. To komplet zachowany w znakomitym stanie!
O przeworskiej „Gwieździe” wiele się można dowiedzieć z opracowania J. Kroguleckiego „Towarzystwo Mieszczan Chrześcijańskich „Gwiazda” w Przeworsku 1892 – 1926 z krótkim szkicem dziejów miasta Przeworska z okazji obchodu uroczystości 35-lecia istnienia Towarzystwa” (Przeworsk 1926).
Towarzystwo Mieszczan Chrześcijańskich „Gwiazda” pod opieką św. Józefa, patrona rzemieślników i rękodzielników, zawiązało się w Przeworsku w 1892 r. Przedstawiciele przeworskiej młodzieży: Mateusz Jurkiewicz, Władysław Zubicki i Jan Krogulecki zwrócili się z inicjatywą założenia chrześcijańskiego stowarzyszenia do księdza Piotra Wenca z parafii przeworskiej. Ten chętnie włączył się w organizację.
W budynku mieszczącym szkołę żeńską, na rogu ulicy Krakowskiej i Świętojańskiej (dom Świąteckich), odbyło się zgromadzenie, uchwalono statut i nazwę towarzystwa. Głównym jego celem było: „kształcenie się w pożytecznych wiadomościach i rozwój życia towarzyskiego”, co osiągano poprzez założenie biblioteki, czytelni, urządzanie wykładów wszelkich gałęzi umiejętności, tudzież produkcji muzykalnych, a także gromadzenie się celem gier towarzyskich, z wyłączeniem gier hazardowych”.
Członkiem towarzystwa mógł zostać każdy mieszczanin, towarzysz rękodzielniczy, handlowy lub każdy inny religii chrześcijańskiej, mieszkający w Przeworsku lub okolicy, którego zarząd uznał za stosowne przyjąć. W 1893 r. rozpoczęły się starania o ufundowanie sztandaru, sfinalizowanego ostatecznie po 1926 r. Przy towarzystwie w latach 1908 – 1911 działał chór męski, do wybuchu I wojny światowej – orkiestra dęta. W 1926 r. biblioteka „Gwiazdy” liczyła 1 tys. 120 tomów. W najlepszym okresie jej działalności należało do niego blisko 200 chrześcijan, mieszczan i rzemieślników z Przeworska.
Towarzystwo przestało działać z chwilą wybuchu II wojny światowej. Formalnie zakończyło działalność w 1947 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze