Reklama

Biogazownia ogrzeje basen we Fredropolu!

Biogazowania, którą władze gminy Fredropol wybudują kosztem ok. 7 mln zł, będzie zasilać w ciepło i prąd basen oraz tereny, które przygotowują pod kątem budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Co ważne: paliwo do niej będzie bezpłatne, bo pochodzić będzie z... gminnych łąk.

Kilka dni temu wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek podpisał umowę z firmą SJ Construcion z Mrągowa na opracowanie dokumentacji – koncepcji budowy biogazowni rolniczej z instalacją pasteryzacji w Sierakoścach, tuż obok oczyszczalni ścieków. W linii prostej to ok. 2 km od Fredropola.

Obiekt wykonany zostanie w sposób umożliwiający łatwą rozbudowę, a to wiązałoby się z możliwościami zasilania w energię nowych odbiorców.

– Budowa biogazowni zepnie nam wszystkie planowane wcześniej obiekty. Po pierwsze: da nam[paywall] paliwo, które zostanie zamienione na prąd i ciepło, czyli to, co obecnie jest najdroższe. Kiedy jeździłem, obserwowałem i rozmawiałem z ludźmi, którzy obsługują takie obiekty, jak choćby baseny, zawsze pojawiało się porównanie do tortu. Wynikało z niego, że koszty utrzymania takiego kompleksu to jak cztery części tortu: prąd, ciepło, woda i koszty pracowników. Wodę mamy swoją, prąd i ciepło dzięki biogazowni także będziemy mieć swoje, niemal za darmo. Pozostają koszty obsługi – wyjaśnił wójt M. Śnieżek.
 

Reklama

Warto wiedzieć, że będzie to pierwsza biogazownia w powiecie przemyskim, jedna z nielicznych w naszej części Polski. Jej moc to ok. 0,3 megawatów, co spokojnie wystarczy na zasilenie w prąd i ciepło basenów. A w przyszłości także planowanej infrastruktury uzdrowiskowej.
 

Swój „wsad”

Co ciekawe, „wsad” do biogazowni także będzie własny...

– Jesteśmy gminą, która jest właścicielem ponad 500 hektarów łąk. Jedyną gminą, która od kilku lat otrzymuje dopłaty. Jak policzyłem, do gminnego budżetu z tego tytułu trafiły już około dwa miliony złotych. W ramach tych dopłat raz w roku musimy wykosić te łąki. Z wykoszoną trawą coś trzeba zrobić. Zbierzemy, zbalujemy i jako darmowe paliwo trafi ona do biogazowni! To zapewni paliwo na pół roku kalendarzowego funkcjonowania obiektu. A przecież wykosić można dwa razy w roku.
Będę chciał także dojść do porozumienia z naszymi rolnikami, którzy również otrzymują z tego tytułu dopłaty, ale muszą wykosić teren. Chcemy pójść na taki układ, że bezpłatnie im je wykosimy i trawę zabierzemy na potrzeby biogazowni. Rolnicy są na tak – powiedział M. Śnieżek.
 

Reklama

Być może paliwem dodatkowym byłyby również odpady gastronomiczne z hoteli, szkół czy różnych instytucji. Ale to na razie alternatywna koncepcja. Produktem ubocznym biogazowni będzie nawóz dla rolnictwa.
 

Kiedy basen?

Budowniczy basenu we Fredropolu, czyli krakowska firma „Texom”, w połowie maja br. złoży całą dokumentację do Starostwa Powiatowego w Przemyślu z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. To oznacza, że być może pod koniec czerwca lub na początku lipca rozpoczną się właściwe prace budowlane.

– Jeśli chodzi o kwestię uzdrowiska... W połowie maja gościć będę pana Marcina Kukułę z Przedsiębiorstwa Badań Geologicznych Geoprofil, który przyjedzie z obszerną, finalną już analizą wody mineralnej i leczniczej. Po analizie jakości powietrza, które spełnia wprawdzie wszystkie normy, jednak musimy mieć te pomiary udokumentowane, rozpoczniemy starania o uzyskanie statusu uzdrowiska. Jestem także już po wstępnych konsultacjach dotyczących ulokowania całej infrastruktury uzdrowiskowej. Mieszkańcy są gotowi do sprzedaży kilku działek – podsumował wójt M. Śnieżek.

Reklama


KiB

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama