Reklama

BiOSG podsumował miniony rok


Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podsumował rok 2025. Do głównych wyzwań służb w minionych 12 miesiącach należały m.in.: wzmocnienie kadrowe, ruch graniczny osób i środków transportu na stałym – wysokim poziomie, wdrożenie sytemu EES, zatrzymania poszukiwanych osób, walka z przestępczością zorganizowaną czy ujawnienia nielegalnych towarów i fałszywych dokumentów.


Funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili w minionym roku ponad 11,7 mln podróżnych pochodzących ze 172 krajów świata. Stanowi to zarazem największą liczbę podróżnych odprawionych przez mundurowych z SG z terenu całej Polski. O szczegółowych statystykach poinformował rzecznik komendanta BiOSG por. SG Piotr Zakielarz.

Średni ruch dobowy osób wyniósł 32,3 tys. osób (maksymalnie w ciągu doby odprawiono 56,7 tys. osób), a około 89 proc. podróżnych stanowili obywatele Ukrainy. Największy ruch graniczny osób zanotowano na drogowych przejściach granicznych w Medyce (ok. 4,5 mln podróżnych) oraz w Korczowej (ok. 3,3 mln). Jeśli chodzi o ruch kolejowy, statystyki mówią o ponad 1,2 mln odprawionych osób. Warto dodać, że na przejściu granicznym w Budomierzu odprawiono ponad 1 mln podróżnych, w Krościenku – 531 tys., a w Malhowicach – 318 tys. osób.

Reklama

„Na wysokim poziomie utrzymuje się także liczba operacji i podróżnych przekraczających granicę drogą lotniczą w podrzeszowskim porcie w Jasionce. Mundurowi z SG odprawili tam ponad 704 tys. podróżnych”

– przekazał P. Zakielarz.

Strażnicy graniczni z BiOSG odprawili również ponad 2,2 mln środków transportu. Najwięcej pojazdów przekroczyło granicę w Korczowej (ok. 881 tys.) i w Medyce (760 tys.). Dalej uplasowały się przejścia w Budomierzu (261 tys.), w Krościenku (177 tys.) i w Malhowicach (119 tys.).

Reklama

„Nie zezwoliliśmy na wjazd ponad 10,7 tys. cudzoziemców, którzy nie spełniali warunków wjazdu do UE. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Mołdawii Gruzji, którzy m.in. wykorzystali już dopuszczalny okres pobytu, nie posiadali wymaganych środków finansowych oraz dokumentów potwierdzających cel pobytu”

– poinformował rzecznik BiOSG.

Nowości na przejściach granicznych

12 października na przejściach granicznych w Medyce i Przemyślu pierwsi podróżni w Polsce zostali odprawieni z wykorzystaniem systemu Entry/Exit (wjazdu/wyjazdu). Do końca 2025 roku został wdrożony na wszystkich podkarpackich przejściach granicznych. Na czym polega nowy system? Unowocześnia on kontrolę oraz identyfikację obywateli państw spoza UE, którzy nie spełniają warunków dotyczących wjazdu i pobytu lub przekroczyli dozwolony okres przebywania w strefie Schengen.

Reklama

Migracja i kontrole

Funkcjonariusze BiOSG zatrzymali w ubiegłym roku 55 osób, które wbrew przepisom przekroczyły granicę do Polski na podkarpackim odcinku z Ukrainą i Słowacją. Przeprowadzili 260 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców (w liczbie 4,2 tys. osób). W stosunku do 581 stwierdzono naruszenia przepisów. Podkarpaccy strażnicy graniczni przeprowadzili również ponad 1,3 tys. kontroli legalności pobytu cudzoziemców, którymi objęto blisko 5 tys. osób, w przypadku 343 cudzoziemców stwierdzono nieprawidłowości.

„Analiza aktualnych trendów migracyjnych wskazuje wyraźny wzrost zainteresowania polskim rynkiem pracy przez cudzoziemców pochodzących z krajów Ameryki Łacińskiej. W roku 2025 na Podkarpaciu wydano ponad 3,5 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, a najliczniejszą grupę stanowili Kolumbijczycy”

Reklama

– podaje BiOSG.

Przymusowe doprowadzenia i fałszywe dokumenty

W 2025 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału w przejściach granicznych zrealizowali ponad pół tysiąca doprowadzeń osób, które stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa. 160 cudzoziemców przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu zostało przymusowo przewiezionych do portów lotniczych, z których drogą lotniczą trafili do krajów pochodzenia. W wyniku kontroli granicznych oraz działań realizowanych wewnątrz kraju mundurowi wykryli prawie 3 tys. fałszywych dokumentów – głównie przerobionych odbitek stempli kontroli granicznej oraz komunikacyjnych.

Reklama

„Większość ujawnień to efekt intensywnych działań  śledczych z placówki SG w Korczowej. W ich wyniku ustalono 42 podejrzanych, w tym 8 aresztowano, zabezpieczono środki finansowe o wartości 1 mln zł, wykryto drukarnie i w toku kilkuletnich działań ponad 12 tys. fałszywych dokumentów oraz proceder prania pieniędzy z tej działalności”

– doprecyzował rzecznik prasowy BiOSG por. SG Piotr Zakielarz.

Przedmioty i towary pochodzące z przestępstw

Łączna wartość ujawnionych, nielegalnych towarów wyniosła w minionym roku ponad 88 mln zł. Samą wartość zatrzymanych papierosów i tytoniu oszacowano na ponad 64 mln zł. W minionym roku strażnicy graniczni z Podkarpacia odzyskali aż 163 pojazdy pochodzące z przestępstw oraz 540 części ze skradzionych aut. Wykryli także m.in. skradzione rowery.

Reklama

„Najdroższymi samochodami były m.in. Porche Carrera o wartości 600 tys. zł. zatrzymane przy współpracy z Policją w Warszawie oraz Audi A5 o wartości 335 tys. zł odzyskane w Medyce”

– informują służby.

Co więcej, dzięki informacjom od śledczych z BiOSG służby m.in. Belgii, Litwy, Niemiec, Węgier, Czech, Włoch i Francji zatrzymały 21 pojazdów o szacunkowej wartości około 5 mln zł. Luksusowe samochody zostały przywłaszczone na szkodę firm leasingowych i wypożyczalni samochodów działających w Polsce.

Przestępczość zorganizowana i osoby poszukiwane

Działania BiOSG ukierunkowane były głównie na zwalczanie przestępczości o charakterze migracyjnym i karno-skarbowym na terytorium Polski i innych państw UE. Wykonywane w tych sprawach czynności doprowadziły do postawienia zarzutów ponad 200 osobom. Zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych usłyszało 108 osób i doprowadzono do aresztowania 34 podejrzanych. W 2025 roku podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali też 225 osób będących w zainteresowaniu krajowych i zagranicznych organów ścigania. Byli to m.in. groźni przestępcy poszukiwani na podstawie Europejskich Nakazów Aresztowania oraz Czerwonych Not Interpolu. Czujność funkcjonariuszy próbowało uśpić 16 cudzoziemców, którzy zmienili swoje dane, aby uniknąć konsekwencji prawnych popełnionych wcześniej czynów. Służby nie dały wprowadzić się w błąd, a obywatele Mołdawii i Ukrainy zostali zatrzymani.

Reklama

BiOSG wspiera i rośnie w siłę

Bieszczadzki Oddział SG ciągle, rotacyjnie, deleguje swoich funkcjonariuszy do wsparcia innych odcinków polskiej granicy. Wśród największych tego typu akcji można wymienić m.in. delegowanie ponad 800 podkarpackich strażników granicznych na odcinek Podlaskiego Oddziału SG ochraniającego granicę z Białorusią oraz 80 funkcjonariuszy udzielających wsparcia Nadodrzańskiemu Oddziałowi SG (w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli na granicy z Niemcami).

„Mundurowi z BiOSG uczestniczyli także w delegowaniach do 12 państw w ramach misji organizowanych przez Agencję Frontex, m.in. w Grecji, Rumunii, Łotwie, Chorwacji i Włoszech”

Reklama

– dodaje P. Zakielarz.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej nie zatrzymuje się i w sposób ciągły prowadzi nabór do służby. W ubiegłym roku wcielono 200 nowych strażników granicznych, a plan na ten rok zakłada przyjęcie do służby 275 mundurowych, w tym 120 strażników granicznych w formule służby kontraktowej.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/01/2026 18:01
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama