Reklama

Bocznica kolejowa na Bakończycach zostanie przebudowana

PKP Intercity ogłosiło przetarg na opracowanie m.in. dokumentacji projektowej inwestycji pod nazwą „Przebudowa bocznicy kolejowej PKP Intercity S.A. Przemyśl – Bakończyce”. Wiadomo już, że do przetargu zgłosiła się jedna firma, która zaproponowała kwotę 5 mln 501 tys. 790 zł. Kwotę, która mieści się w zamówieniu.

Oprócz opracowania dokumentacji projektowej firma ma pełnić także nadzór inwestorski. Stacja i bocznica kolejowa na Bakończycach w Przemyślu powstała już w 1872 r. Obecnie pełni głównie funkcje postojowe – znajdują się tutaj tory odstawcze, użytkowane przez PKP Intercity. Jest również lokomotywownia, w której wykonywane były niegdyś przeglądy kontrolne lokomotyw[paywall]. Grupa torów odstawczych znajduje się we wschodniej części stacji i biegnie wzdłuż szlaku w kierunku granicy. Na jej końcu znajduje się myjnia, a tor manewrowy biegnie dalej, aż do stacji w Pikulicach. Całość jest obsługiwana przez cztery nastawnie, z których dwie obsługują przebiegi pociągowe, natomiast dwie kolejne – tory odstawcze PKP Intercity. Co ciekawe, stacja przez szereg lat nie posiadała semaforów wyjazdowych – wyjazdy pociągów odbywały się na rozkaz pisemny, natomiast wjazdy na sygnał zezwalający (semafory wjazdowe są świetlne). Na stacji kończy się jednotorowa łącznica, pozwalająca na przejazd pociągów z kierunku stacji Hurko. Dalej szlak jest praktycznie nieużywany – ruch pasażerski zawieszony został w 1994 r. Do niedawna kursowały tamtędy pociągi towarowe, obsługujące bocznice w Pikulicach.

Wszystkie wymienione elementy są w bardzo złym stanie. Przypominają bardziej muzealne kolejowe eksponaty niż coś, co jeszcze w miarę funkcjonuje. Władze PKP Intercity SA doskonale zdawały sobie z tego sprawę. Podjęcie decyzji o modernizacji zajęło sporo czasu, ale wreszcie spółka przeznaczyła kilka milionów złotych na przebudowę.

Reklama

Powstanie myjnia i hala napraw

Bocznica kolejowa na Bakończycach położona jest na południowo-wschodnim krańcu miasta, u zbiegu ulic Nestora i Batorego. Liczy ponad 5 hektarów. Najważniejsze inwestycje do wykonania to budowa myjni i hali napraw, elektryfikacja niektórych torów i ich przedłużenie.

Nowa hala myjni dla pociągów (lokomotyw i wagonów) ma mieć 240 m długości. Ma być połączona konstrukcyjnie z halą przeglądowo-naprawczą. Dojdzie także do generalnej przebudowy układu torowego wraz z powiązanymi rozjazdami i urządzeniami towarzyszącymi. Przebudowany zostanie również budynek administracyjno-warsztatowy oraz wybudowana centralna nastawnia, umożliwiająca sterowanie poszczególnymi urządzeniami i instalacjami bocznicy.

Reklama

– Zupełnie przebudowując bocznicę na Bakończycach, chcemy przede wszystkim skrócić czas obsługi utrzymaniowej taboru kolejowego. Chcemy poprawić przepustowość bocznicy, poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz bezpieczeństwo i higienę pracy na bocznicy – usłyszeliśmy w Biurze Prasowym spółki PKP Intercity.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Maly - niezalogowany 2020-04-08 18:44:27

    nie zapomnijcie o budowie wiaduktu nad torami kolejowymi łączącego ulice Nestora i Batorego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama