PKP Intercity ogłosiło przetarg na opracowanie m.in. dokumentacji projektowej inwestycji pod nazwą „Przebudowa bocznicy kolejowej PKP Intercity S.A. Przemyśl – Bakończyce”. Wiadomo już, że do przetargu zgłosiła się jedna firma, która zaproponowała kwotę 5 mln 501 tys. 790 zł. Kwotę, która mieści się w zamówieniu.
Oprócz opracowania dokumentacji projektowej firma ma pełnić także nadzór inwestorski. Stacja i bocznica kolejowa na Bakończycach w Przemyślu powstała już w 1872 r. Obecnie pełni głównie funkcje postojowe – znajdują się tutaj tory odstawcze, użytkowane przez PKP Intercity. Jest również lokomotywownia, w której wykonywane były niegdyś przeglądy kontrolne lokomotyw[paywall]. Grupa torów odstawczych znajduje się we wschodniej części stacji i biegnie wzdłuż szlaku w kierunku granicy. Na jej końcu znajduje się myjnia, a tor manewrowy biegnie dalej, aż do stacji w Pikulicach. Całość jest obsługiwana przez cztery nastawnie, z których dwie obsługują przebiegi pociągowe, natomiast dwie kolejne – tory odstawcze PKP Intercity. Co ciekawe, stacja przez szereg lat nie posiadała semaforów wyjazdowych – wyjazdy pociągów odbywały się na rozkaz pisemny, natomiast wjazdy na sygnał zezwalający (semafory wjazdowe są świetlne). Na stacji kończy się jednotorowa łącznica, pozwalająca na przejazd pociągów z kierunku stacji Hurko. Dalej szlak jest praktycznie nieużywany – ruch pasażerski zawieszony został w 1994 r. Do niedawna kursowały tamtędy pociągi towarowe, obsługujące bocznice w Pikulicach.
Wszystkie wymienione elementy są w bardzo złym stanie. Przypominają bardziej muzealne kolejowe eksponaty niż coś, co jeszcze w miarę funkcjonuje. Władze PKP Intercity SA doskonale zdawały sobie z tego sprawę. Podjęcie decyzji o modernizacji zajęło sporo czasu, ale wreszcie spółka przeznaczyła kilka milionów złotych na przebudowę.
Bocznica kolejowa na Bakończycach położona jest na południowo-wschodnim krańcu miasta, u zbiegu ulic Nestora i Batorego. Liczy ponad 5 hektarów. Najważniejsze inwestycje do wykonania to budowa myjni i hali napraw, elektryfikacja niektórych torów i ich przedłużenie.
Nowa hala myjni dla pociągów (lokomotyw i wagonów) ma mieć 240 m długości. Ma być połączona konstrukcyjnie z halą przeglądowo-naprawczą. Dojdzie także do generalnej przebudowy układu torowego wraz z powiązanymi rozjazdami i urządzeniami towarzyszącymi. Przebudowany zostanie również budynek administracyjno-warsztatowy oraz wybudowana centralna nastawnia, umożliwiająca sterowanie poszczególnymi urządzeniami i instalacjami bocznicy.
– Zupełnie przebudowując bocznicę na Bakończycach, chcemy przede wszystkim skrócić czas obsługi utrzymaniowej taboru kolejowego. Chcemy poprawić przepustowość bocznicy, poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz bezpieczeństwo i higienę pracy na bocznicy – usłyszeliśmy w Biurze Prasowym spółki PKP Intercity.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.nie zapomnijcie o budowie wiaduktu nad torami kolejowymi łączącego ulice Nestora i Batorego.
nie zapomnijcie o budowie wiaduktu nad torami kolejowymi łączącego ulice Nestora i Batorego.