Reklama

Bodnar apeluje do lekarzy i prezydenta Dudy

03/03/2021 07:21

Na stronie internetowej przychodni Optima lekarz Włodzimierz Bodnar zaapelował do lekarzy z całej Polski o otwarcie przychodni i powrót do leczenia stacjonarnego. Przemyski pulmonolog i pediatra apel uzasadnia faktem zaszczepienia się lekarzy.

Z podanych przez niego wyliczeń wynika, że 90 procent medyków się zaszczepiło. Tym samym przesłanka epidemiologiczna uzasadniająca teleporady – jego zdaniem – straciła ważność. Same teleporady uważa za zastępnik, który z perspektywy chorego nie ma żadnej wartości. Przedłużanie formy relacji opartej na zestawieniu: lekarz – telefon – pacjent zadaniem Bodnara rozmija się z zasadą skutecznego, szybkiego, prawidłowego diagnozowania choroby. W swoim apelu pyta koleżanki i kolegów po fachu między innymi: „Pytam, gdzie mają pójść? Do kogo? A gdybyście to Wy byli pacjentami? Wasi bliscy byli chorzy i nikt by Was nie chciał leczyć i przyjmować? Czy to jest etyczne? Czy jakakolwiek izba lekarska uważa, że to ja, badając pacjentów osobiście, postępuję niezgodnie z prawem? Czy aby na pewno izba lekarska stoi obecnie na straży etyki lekarskiej? Etyczne jest badać na telefon? Etyczne jest oczekiwanie na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta? Być zamkniętym na pacjentów, mimo bycia zaszczepionym? Czy wielu z Was woli nie widzieć, co przeżywają pacjenci? Myślałem, że to Izba Lekarska stoi w obronie lekarzy, ale chyba się myliłem?”

Podkreślił równocześnie fakt, że jego przychodnia cały czas przyjmuje pacjentów stacjonarnie. Bodnar nie ogranicza się do apelu w sprawie otwarcia przychodni. W pełnym emocji wpisie podkreśla bezradność polskiej służby zdrowia w walce z COVID – 19. Wytyka szpitalom brak pomysłu na skuteczne leczenie koronawirusa, chaos organizacyjny spowodowany pandemią, a przez to wydłużenie procedur leczenia innych chorób, w szczególności kardiologicznych i onkologicznych. Izbie Lekarskiej też się dostaje. Bodnar ma wątpliwości, czy Izba w właściwy sposób pojmuje dobro lekarzy w kontekście epidemii. A nade wszystko nadal niezmiennie podkreśla skuteczność stosowanej prze siebie (i pewnie nie tylko przez siebie) terapii amantadyną. Szczególnie w początkowej fazie choroby. Cokolwiek byśmy nie sądzili o amantadynie, o jej skuteczności, kolejny wpis internetowy Włodzimierza Bodnara dowodzi jego niezwykłej determinacji. Rzucił na szalę swój trzydziestoletni, lekarski autorytet. Zamieszczonym apelem naraził się całemu środowisku medycznemu, szpitalom, Izbie Lekarskiej. Raczej do tej pory obowiązywał korporacyjny solidaryzm. Pewnie nie zawsze dobrze pojmowany.

Jak każda generalizująca ocena, także i ta W. Bodnara jest prawdopodobnie dla wielu osób ze służby zdrowia mocno niesprawiedliwa, ale z perspektywy pacjenta najważniejsze nadal pozostaje kwestia szybkich, dobrze zorganizowanych szczepień i skutecznego leczenia. Niestety dane dotyczące zachorowań na COVID-19 i zgonów w ubiegłym tygodniu znowu wzrosły. Może więc apel W. Bodnara do prezydenta Andrzeja Dudy, przypominający pierwszemu obywatelowi RP jego wyborcze hasło: „Będę się wsłuchiwał w głos ludzi” okaże się skuteczny.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lekarz - niezalogowany 2021-03-03 12:40:57

    Szanowny Panie Naczelny, chciałam Panu zwrócić uwagę, że przychodnie poz są nieprzerwanie otwarte od początku trwania pandemii, cały czas pacjenci, którzy wymagają zbadania są badani, są też leczeni i kierowani do specjalistów i szpitala. A a propos leczenia covid, celowanego na razie nie ma, apele do Pana Prezydenta niczego nie dadzą, wszak nie jest on od tworzenia nowych terapii bo nie w tej dziedzinie był kształcony.Serdecznie Pana pozdrawiam i proszę o więcej obiektywizmu!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jj - niezalogowany 2021-03-03 13:40:07

    Przychodnie otwarte ???. Za każdym razem przez rok miałam teleporade. Oczywiście  za dwa lub trzy dni

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Olx - niezalogowany 2021-03-03 14:47:52

    Nie wymagajmy za wiele od Dudy. Dajmy mu spokojnie zakończyć sezon narciarski. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama