„Bracia Bosi” to krótkometrażowy film dokumentalny, reportaż przedstawiający historię, codzienność i duchowość przemyskich karmelitów bosych. Na tyle przekonał zacne jury, że jego autorzy, przemyślanie Robert Młynarski i Mateusz Kokoszka, kilka dni temu odebrali pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2021” w podwarszawskim Józefowie.
Festiwal organizowany jest corocznie od 1986 r. Jego mottem jest hasło „Niepokalana – oto nasz ideał”. Tegoroczny odbył się pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Produkcje oceniane są w 6 kategoriach: filmy fabularne, filmy dokumentalne, programy telewizyjne i widowiska telewizyjne, filmy edukacyjne i katechetyczne, filmy amatorskie oraz teledyski.
Programy radiowe zaś w dwóch kategoriach: słuchowiska radiowe – reportaże i audycje cykliczne.
To jedno z największych przedsięwzięć tego typu w tej części Europy, będące przeglądem i podsumowaniem polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu i multimediów, inspirowanego wartościami ewangelicznymi.
Robert Młynarski urodził się w Przemyślu. Skończył[paywall] politologię w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeurpejskiej w Przemyślu. Pracuje w rzeszowskiej fundacji „KADR”.
Oprócz tego jest członkiem zarządu przemyskiego Stowarzyszenia „Orlik”, w którym zajmuje się mediami.
Mateusz Kokoszka urodził się w Rzeszowie, ale od pewnego czasu mieszka pod Przemyślem. Na co dzień pracuje w Podkarpackim Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, z wykształcenia jest biologiem. Interesuje się sportem.
– Poznaliśmy się przez znajomych, a kiedy się okazało, że obaj pasjonujemy się kinem, postanowiliśmy coś z tym zrobić. Jesteśmy między innymi twórcami „Przemyskich Smaków”, które regularnie ukazują się na Facebooku Urzędu Miasta w Przemyślu – powiedzieli.
Rok 2020 był dla zakonu oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu wyjątkowy. Obchodził wówczas szczególny jubileusz – 400-lecie fundacji swojego kościoła i klasztoru (1620 – 2020).
– Po rozmowie z przeorem ojcem Krzysztofem Górskim postanowiliśmy zrealizować krótki film promocyjny na tę doniosłą okoliczność. Film nosił tytuł „Przemyska Góra Karmel”. Światło dzienne ujrzał 11 października 2020 roku, cztery dni przed wspomnieniem św. Teresy z Ávili, czyli patronki i założycielki Zakonu Karmelitów Bosych. Film trafił także na profil przemyskiego urzędu miasta na Facebooku, za co serdecznie dziękujemy naczelnikowi Wydziału Promocji i Kultury w Przemyślu panu Januszowi Łukasiewiczowi – powiedział R. Młynarski.
Ponieważ współpraca z zakonnikami układała się im bardzo dobrze, wpadli na pomysł realizacji krótkometrażowego filmu dokumentalnego. Reportażu pod tytułem „Bracia Bosi”, przedstawiającego historię, codzienność i duchowość przemyskiego Karmelu.
Reżyserem został R. Młynarski, opracowanie scenariusza należało do M. Kokoszki, zaś za stronę merytoryczną odpowiadali ojcowie karmelici bosi, a w szczególności o. Andrzej Cekiera.
– Film powstawał od września do grudnia 2020 roku. Przez ten czas odbyliśmy mnóstwo rozmów z ojcami, pozwolono nam wejść za klauzurę, między innymi do prywatnej kaplicy karmelitów bosych, zobaczyć cele, w których mieszkają i modlą się zakonnicy. Mogliśmy doświadczyć życia przemyskich eremitów od kuchni. Skoro mamy taką okazję, gorąco dziękujemy całej wspólnocie zakonnej, a w szczególności przeorowi ojcu Krzysztofowi Górskiemu za zaufanie, otwartość i cierpliwość. Ojcu Andrzejowi Cekierze za przeprowadzenie nas, laików, po meandrach tajników życia zakonnego oraz ojcu Mariuszowi Wójtowiczowi za możliwość wykorzystania utworów z płyty Sancta Mater Teresia – z wdzięcznością w głosie stwierdzili autorzy dokumentu.
Wiosną 2021 r. postanowili zgłosić film „Bracia Bosi” na 36. Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2021”, który trwał od 17 do 19 września br. w Józefowie pod Warszawą.
– 15 września otrzymaliśmy niespodziewanie telefon od organizatorów festiwalu, że nasz film został nominowany do nagrody. Byliśmy niesłychanie zaskoczeni, ale i bardzo szczęśliwi – powiedział R. Młynarski, który w niedzielę, 19 września br., w Józefowie pod Warszawą osobiście odebrał nagrodę – statuetkę św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz dyplom za pierwsze miejsce w kategorii filmy amatorskie.
Gratulujemy!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze