Reklama

Brąz młodych przemyskich „Niedźwiedzi”

FUTBOL AMERYKAŃSKI. Po wygranej z ekipą Szczytno Sixers juniorski zespół Przemyśl Bears zdobył brązowy medal Ogólnopolskiego Turnieju Futbolu Flagowego, które były nieoficjalnymi mistrzostwami Polski w tej kategorii wiekowej.

Zawody odbyły się na hali Arena Ursynów w Warszawie. Były zwieńczeniem ogólnopolskiej akcji, promującej futbol flagowy wśród najmłodszych pod hasłem „Odłóż pilota, złap futbolówkę”. Do Warszawy przyjechało 12 drużyn z całego kraju, by powalczyć o tytuł mistrzowski. Ze względu na ilość zespołów oraz zawodników była to największa tego typu impreza w historii Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Wśród 12 zespołów nie mogło zabraknąć juniorów ekipy Przemyśl Bears, którzy pojechali do Warszawy w składzie – rozgrywający: Adam Partyka; skrzydłowi: Michał Makuch, Filip Tokarski; center: Karol Mazurek (kapitan zespołu), running back: Maciej Ślęzak; obrońcy: Krystian Klimkowski i Damian Kobrzyński. Przemyślanie trafili do bardzo wymagającej grupy, w której znaleźli się juniorzy drużyn występujących w TopLidze (Warsaw Eagles, Warsaw Sharks), PLFA 1 (AZS Silesia Rebels), PLFA II (Green Ducks Radom) oraz prekursorzy futbolu amerykańskiego w Polsce, reprezentacja Gimnazjum nr 42 z Krakowa.

Reklama

W pierwszym spotkaniu młode „Niedźwiedzie” zmierzyły się z drużyną AZS Silesia Rebels i bardzo pewnie wygrały 28:0. Świetne zawody rozegrał Adam Partyka oraz korpus skrzydłowych – Michał Makuch oraz Filip Tokarski. – Osobny rozdział można napisać o naszym nowym zawodniku Macieju Ślęzaku. Jego biegi były naszą największą bronią, ozdobą wszystkich pojedynków. Świetnie w drużynie odnalazł się drugi „rookie” Damian Kobrzyński, którego powietrzne pojedynki ze skrzydłowymi staną się zapewne jego znakiem rozpoznawczym – powiedział trener zespołu Bartosz Wardęga.

W drugim spotkaniu przemyślanie zmierzyli się z ekipą Warsaw Eagels. Na sześć minut przed końcem nas zespół prowadził 25:13. Kolejne minuty, niestety, przyniosły szereg błędów. Bearsi oddali tak wysokie prowadzenie i tym samym zwycięstwo, jak się później okazało, zwycięzcom całego turnieju. W trzecim, ostatnim spotkaniu w rundzie zasadniczej, przyszło im zmierzyć się z Green Ducks Radom. Młode Niedźwiedzie potrafiły się podnieść i już w I połowie zaaplikowały przeciwnikom 15 pkt, nie tracąc żadnego. Ostatecznie wygrali z Kaczorami 29:16. A dzięki wygranej Warsaw Eagles z Gimnazjum nr 42 Kraków 19:14, przemyślanie awansowali do półfinału.

Reklama

 Niewykorzystane okazje się mszczą

W walce o finał zmierzyli się z niepokonaną ekipą Olsztyn Lakers, która wygrała swoją grupę. Drużyny zdobywały punkty naprzemiennie. O prowadzeniu decydowały podwyższenia za jeden bądź dwa punkty. W końcówce meczu, przegrywając 20:21, przemyska ofensywa wyszła na swoją ostatnią serię. Niestety, w trzech kolejnych akcjach nie potrafili opanować futbolówki w polu punktowym przeciwnika. Goście odzyskali piłkę na kilka sekund do końca i jednym dalekim podaniem dobiły młode Niedźwiedzie, ustalając wynik na 27:20.

Reklama

– Przed zawodami brązowy medal każdy rozsądny trener i zawodnik wziąłby w ciemno. Apetyt rósł jednak w miarę jedzenia i walka o trzecie miejsce była pewnym niedosytem – skwitował trener B. Wardęga. Seniorski zespół w tegorocznej edycji PLFA 8 zajął 3. miejsce. Juniorzy postanowili nie być gorsi. Przeciwnikiem w meczu o brąz była rewelacja turnieju Szczytno Sixers. Mecz w I połowie był niezwykle wyrównany. Defensywy nie były w stanie zatrzymać zarówno skrzydłowych, jak i biegaczy rywali. To był prawdziwy popis ataku. Ekwilibrystycznie złapane futbolówki, szybkie biegi, cios za cios i remis 13:13. W II części dzięki świetnej grze w obronie D. Kobrzyńskiego udało się dwukrotnie zatrzymać atak Sixers. Punkty zdobyte przez M. Ślęzaka i podwyższenie F. Tokarskiego dały zwycięstwo 26:19 i tym samy brązowe medale.

 To dopiero początek

– Przed rokiem w turnieju w Krakowie nasi juniorzy zdobyli trzecie miejsce. To był ich debiut w rozgrywkach futbolu flagowego. W Warszawie udało się utrzymać tę pozycję, przy czym w znacznie silniejszym gronie. Nasza formacja ofensywna była najlepiej punktującą drużyną (128 punktów), a nasz rozgrywający Adam Partyka miał najwięcej podań na przyłożenie i zero przechwytów. Running back Maciej Ślęzak był sporym wyzwaniem dla defensorów przeciwników i trzykrotnie zdobywał przyłożenia po przebiegnięciu całego boiska. Skrzydłowi Michał Makuch oraz Filip Tokarski łapali futbolówki w najtrudniejszych momentach. Obrońcy Krystian Klimkowski i Damian Kobrzyński kilkukrotnie odzyskali futbolówkę i wpisali się na listę punktujących. Całość domykał kapitan zespołu Karol Mazurek. W sezonie 2015 ci młodzi zawodnicy staną przed jeszcze trudniejszym wyzwaniem, debiutem w regularnych rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego PLFA Junior. Czy w swoim debiutanckim sezonie osiągną wynik seniorów sprzed dwóch lat, a może go poprawią? – podsumował B. Wardęga.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama