Są plany, koncepcja, dokumentacja projektowa oraz pozwolenie na budowę. – Kończymy okres konsultacji. Być może w czerwcu lub lipcu przedstawię radnym projekt uchwały w sprawie wydania zgody na zaciągnięcie kredytu i rozpoczęcie tej inwestycji. Myślę, że przy dobrej współpracy jesteśmy w stanie jeszcze w tym roku, najdalej na przełomie tego i przyszłego roku, rozpocząć budowę kompleksu basenów w Przemyślu – zapowiedział prezydent miasta Wojciech Bakun. Koszt to ok. 50 – 60 mln zł. Całość ma być sfinansowana z zaciągniętego kredytu.
Budowa kompleksu basenów to chyba najbardziej wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja w Przemyślu. Od wielu lat przemyślanie tęsknie wyglądają za tym „rarytasem”, który dla znacznie mniejszych miejscowości jest codziennością. Takie kompleksy zostały już tam zbudowane i mają się znakomicie . Zasilane są finansowo m.in. właśnie przez przemyślan, którzy tłumnie odwiedzają m.in.: Lesko, Sanok, Ustrzyki Dolne, Boguchwałę itd.[paywall]
Kompleks basenów powstanie na działce przy ulicy Sanockiej w Przemyślu. Tam, gdzie obecnie znajduje się lodowisko. – Obecne założenia i wyliczenia wskazują, że zespół basenów uszyty na miarę miasta to wydatek rzędu 50 –60 milionów złotych. Co za to powstanie? Otóż baseny wewnętrzne, z głównym, 25-metrowym, ale także baseny rekreacyjne. Będzie kilka zjeżdżalni oraz kilkanaście innych atrakcji wodnych. Oczywiście nie zapominamy o jacuzzi czy saunach – wyliczył W. Bakun. – Między basenem wewnętrznym a wodnym placem zabaw powstaną baseny zewnętrzne. Średniej wielkości. Nie chcemy porywać się z motyką na słońce. Zadaniem miasta nie jest robienie biznesu na takich obiektach. To się nigdzie nie udaje. Jeśli chcielibyśmy, aby baseny zarabiały na siebie albo wychodziły na zero, ceny biletów byłyby niewspółmierne do zasobności portfela mieszkańców. Zamiast na przykład 15 złotych, bilet musiałby kosztować 40 złotych. Ale kto wówczas by z tego korzystał? – stwierdził prezydent miasta.
Jak już informowaliśmy, władze miasta rozważały dwie formuły budowy kompleksu basenów. Pierwszą było partnerstwo publiczno-prywatne, czyli powstanie obiektów z udziałem prywatnego inwestora i obsługiwanie ich przez niego przez okres ok. 17 lat. To – zdaniem W. Bakuna – kosztowałoby zbyt dużo. Druga to budowa w całości z pieniędzy z kredytu.
– Do końca kadencji powinniśmy spłacić około 90 milionów złotych kredytu. Kredyt, jaki będziemy musieli zaciągnąć na budowę kompleksu, to kwota między 40 a 50 milionów złotych. To pokazuje, że mimo tak poważnej inwestycji, miasto i tak na koniec kadencji pozostanie z długiem mniejszym niż 40 milionów złotych. Z pewnością nieuprawione będą więc informacje, że ponownie zadłużamy miasto – tłumaczy W. Bakun.
Budowa potrwałaby około 18 miesięcy. Władze przewidują, że na sezon letni 2023 roku kompleks mógłby zostać oddany do użytku.
Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Przemyślu Maciejowi Kamińskiemu (PiS) pomysł budowy kompleksu basenów oczywiście się podoba, ale... – Jestem za, ale nie za wszelką cenę! Uważam, że każda tego typu inwestycja dla naszego miasta jest potrzebna. Tak samo jak nowa hala sportowa czy sala widowiskowa. Mało tego – tylko się cieszyć, jeśli komuś uda się to zrealizować. Jednak trzeba tutaj zadać dwa pytania. Po pierwsze: ile miasto ma do tego dołożyć? Po drugie: ile uda się pozyskać pieniędzy ze środków zewnętrznych? Jeszcze w tamtej kadencji podjęte zostały pierwsze kroki w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, którego podstawowym elementem miał być zespół basenów, kryty i otwarty przy ulicy Sanockiej. Wiele gmin w kraju realizowało budowę obiektów sportowych w pewnej części ze środków finansowych zewnętrznych, a nie tylko własnych. Jeszcze niedawno tak było u nas. Mówię oczywiście o inwestycjach związanych z obiektami sportowymi – budowie hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym czy przy Szkole Podstawowej numer 14. Inwestycje te rozpoczęły się w poprzedniej kadencji dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych. I to dość sporych w stosunku do całości kwoty przeznaczonej na ich budowę. Obecnie za wiele nie wiemy. Pan Prezydent od kilku miesięcy mówi o tym, ale niestety my jako radni nie znamy szczegółów. Mówię tutaj o radnych opozycji i obyśmy się nie dowiedzieli o nich dopiero na jednej z sesji. Tak naprawdę nie wiem, czy ewentualne środki będą pochodzić w całości z kredytu czy tylko jako wkład własny do projektu ze środków zewnętrznych? Nie wiemy, czy mówi się o kwocie 10, 20 milionów złotych, a może o 100 milionach złotych? Jeśli to miałoby być tylko i wyłącznie z kredytu, powstaje pytanie, czy miasto stać na kolejne zadłużenie i to jeszcze w tak trudnych obecnie czasach? Przypomnę tylko, że w poprzedniej kadencji, która była moją pierwszą jako radnego, spłaciliśmy około 30 milionów złotych zadłużenia – powiedział M. Kamiński.

fot.UM Przemyśl
Wizualizacja basenu wewnętrznego.

fot.UM Przemyśl
Wizualizacja basenu wewnętrznego (wejście).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie zapomnijcie o dzieciakachTo ich szczęście z zabawy jest największa atrakcja basenów .Strefa brzdąców z atrakcjami dla nich zawsze jest miejscem prawdziwej zabawy i nie tylko dla brzdąców ale i ich rodzin.A rury to juz średniowiecze i koszty.Dzisiaj to fala,gejzery,bicze itd mniej kosztowne ale atrakcyjne
MG napewno uda się to zrealizować, a pisanie takich i innych notatek zwanych artykułem pokazuje jakość takiego „dziennikarstwa” (M)arne (G)adanie .... będzie ciąg dalszy?
Koszty musza być, aby był basen z wieloma funkcjami rekreacyjnymi: jacuzzi, bicze wodne, rzeka, i inne. Koszty muszą być = basem musi być!
Niestet basen do pływania to kolejny brodzik
Wkret i Jan maja racje.Poprzedni prezydent zadluzyl miasto, a obecny choc obiecal. to nie zrobil do dzis audytu i. juz nie zrobi.Splacil pare milionow i teraz bedzie sobie roscil prawo do dalszego zadluzania miasta.Budujac basen chce sobie u mieszkancow. kupic reelekcje.Na pytanie czy teraz zwyciezy zdrowy rozdadek?Odpowiem, ze nie.Nie zwyciezy poniewaz ludzmi mozna tak manipulowac, ze glupi narod nawet o tym nie wie.Nie wiemy tak do konca jaka jest prawda , kto za nas decyduje. ?I kto wystepuje w naszym imieniu? Kto reprezentuje nas wszystkich? Na te pytania trzeba najpierw znalezc odpowiedz.Kto to jest ?I trzeba wierzyc i miec nadzieje, ze do wielszego zadluzenia miasta juz nie dojdzie, choc i ja nie mam nic przeciwko basenom..Ale za jaka cene?
Super niech budują. A Ci co jęczą niech zajmą się czymś bo za dużo czasu mają.
Dobra informacja, tylko martwię się tym że miasto musi w 100 procentach sfinansować inwestycję i nie ma innego źródła finansowania...
Ta bryła na wizualizacji to prawdziwy koszmar z betonu.Przypomina bardziej galerię handlową z końcówki tamtego wieku.To straszne koszty w beton zamiast w baseny .Moze skorzystac dobrych projektantów a takich jest wielu i nie koniecznie z W-wy.Projektanci z W-wy maja juz swoją wizytówke na stoku narciarskim gdzie nawet najtęższe głowy nie wiedzą co zrobic z tym czyrakiem
Nie ma w mieście kompleksu basenowego to lament , jak chce go wybudować to też lament, ogarnijcie się , chyba że wypowiadają sie tylko szczekacze z jednej słusznej..
A PO grzyb POtrzebne są baseny jak San jest POd nosem
Tak.Basen przy szkole. !!!Oczywiscie zakladajac, ze taka szkola bedzie miec warunki na taka inwestycje !!! To bardzo dobry pomysl.Mysle, ze koszty sfinansowania bylyby duzo nizsze.Jestem za.
Popatrzcie co można zbudować za 61 mln zł. https://nowiny24.pl/olimpijczyk-tomasz-majewski-pod-wrazeniem-uniwersyteckiego-centrum-lekkoatletycznego-nie-bylo-jeszcze-takiego-obiektu-w-polsce/ar/c2-15530913
Jan 31.183.169.99 17 godzin temu, wyznaczyła do sprzedaży coś co nie chce się sprzedać od lat(zresztą nie tak dawno Ci sami radni zarzucali prezydentowi wyprzedawanie majątku miast, dziwnie zmienili zdanie), bezsensem była 2 obwodnica i potężne zadłużenie, a użyteczność raczej nie dla miasta. Patrząc na projekt to bedzie to dość duży kompleks połączony z obecnym brodzikiem, a szkoły nie wiem czy mają taką wolną przestrzeń. Srodki unijne z reguły są celowe tak jak na przykład kilka lat temu orliki(a przybyło ich masa). A co do zadłużania,, jeśli prezydent będzie spłacał stare długi w takim tempie jak do tej pory to i tak nie zwiększy zadłużenia a dodatkowo zostanie nowoczesny basen którego trudno szukać aż do Rzeszowa a może i dalej..Poz
Pamietaj, ze to byl Twoj pomysl.Zreszta juz nie pierwszy.Kiedys napisales, ze masz juz dosc tych wulgaryzmow.A ja Ci zycze zebys pisal jak najdluzej.Pozdrawiam
Miales racje Janie.Nie spodobalo sie to MZ to co napisales.Bo to co napisales to byla prawda.Dlatego zmanipulowal Twoja wypowiedz tak, jak manipuluje mieszkancami miasta i Rada Miasta.Do ludzi idzie krzywy przekaz.To juz nie sa nasze czasy .A i tamta polityka choc byla pelna wulgaryzmow i ubabrana w blocie, to nie byla tak niebezpieczna jak ta dzis.Jemu i moj komentarz tez sie nie spodoba wiec i na mnie cos napisze.Ty napisales w punkt.Ale zostawic to miasto takim jak mz nam nie wolno.Takich jak my jest coraz wiecej.No bo kto bedzie pisal madra prawde jak nie ty.Ten biedny i glupi narod powinien sie dowiedziec.Trzeba pisac i pisac.Byc moze jeszcze o tym porozmawiamy ale to juz bedzie zalezec tylko od Ciebie.Pozdrawiam i zycze Ci duzi zdrowia, bo jest bezcenne.Ja to wiem.
https://www.ur.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/tomasz-majewski-w-ucl-ur,30973Link który zamieściłem wcześniej został wykasowany, może teraz się uda? Budowa tej hali lekkoatletycznej kosztowała 61 mln zł. Zamieszczam to po to aby mieszkańcy miasta mieli świadomość co można wybudować zamiast proponowanych basenów za taką samą kwotę. Być może w tym przypadku udałoby się pozyskać fundusze z zewnątrz na taką budowę . Choćby z ministerstwa sportu.
Jest pewna firma w Przemyślu, która by się podjęła budowy basenu , tylko prezesa coś ostatnio przymknęli.
Basen jest potrzebny, ale czemu bez partycypacji chociaż na poziomie 50% ze środków z UE, takie projekty są wspierane. A kolejna sprawa, na co Przemyśl przeznaczy środki z programu odbudowy (z wsparciem z UE)...A będą spore...Na 3 linie tramwajowe by starczyło, ale czy ten kierunek? Może szybka kolej miejska i gondolka z jagiellońskiej ze stacją w Rynku na kopiec? I geotermia dla starówki i basenu (jak katedrę ogrzewa dziś). Piece poszłyby w zapomnienie i smog
Nie zapomnijcie o dzieciakachTo ich szczęście z zabawy jest największa atrakcja basenów .Strefa brzdąców z atrakcjami dla nich zawsze jest miejscem prawdziwej zabawy i nie tylko dla brzdąców ale i ich rodzin.A rury to juz średniowiecze i koszty.Dzisiaj to fala,gejzery,bicze itd mniej kosztowne ale atrakcyjne
Bicze wodne dzakuzi musi byc
MG napewno uda się to zrealizować, a pisanie takich i innych notatek zwanych artykułem pokazuje jakość takiego „dziennikarstwa” (M)arne (G)adanie .... będzie ciąg dalszy?