Prawie 439 mln zł dochodów, prawie 429 mln zł wydatków. Ponad 10 mln zł nadwyżki. Prawie 9,5 mln zł ze środków własnych na inwestycje (łącznie prawie 20 mln zł). Tak w największym skrócie prezentuje się budżet miasta Przemyśla na 2021 r., zaproponowany przez prezydenta Wojciecha Bakuna. Poprawki wprowadzone przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas, Naszego Przemyśla i radną niezależną zwiększyły kwotę na inwestycje o ponad 3 mln zł. I właśnie głosami tych radnych budżet został uchwalony. Radni koalicji rządzącej (Wspólnie dla Przemyśla, Koalicja Obywatelska) wstrzymali się od głosu.
Jak co roku najwięcej pochłonie oświata i wychowanie. To niebagatelna kwota 133 mln 878 tys. zł. 26 mln 280 tys. przeznaczone zostało w budżecie na ogólnie pojęty transport (w tym: 7 mln 310 tys. zł jako „pomoc” dla MZK sp. z o.o.), 24 mln 379 tys. zł pochłonie administracja publiczna.
Prawie 14 mln zł władze chcą przeznaczyć na[paywall] kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, 7 mln 700 tys. zł na ochronę zdrowia, ok. 6 mln zł na kulturę fizyczną. Ledwie 323 tys. zł na turystykę. Przewidywany największy dochód mają przynieść miastu podatki. To kwota znacznie powyżej 100 mln zł.
Mieszkańców – jak co roku – najbardziej interesuje, jakich nowych inwestycji mogą się spodziewać. W planie inwestycyjnym jednak bieda. Większość pozycji to inwestycje związane z Budżetem Obywatelskim 2021, o którym pisaliśmy kilka tygodni temu.
W czasie sesji budżetowej, która z przerwami trwała około 10 godzin, sporo było dyskusji, niezdrowych emocji, niepotrzebnych personalnych wycieczek. Ale było to zwykłe bicie piany.
Radni Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas, Naszego Przemyśla i radna niezależna przedstawili poprawki do projektu uchwały budżetowej. Dotyczyły wprowadzenia do budżetu nowych inwestycji na kwotę ponad 3 mln zł. Pieniądze na nie wspomniani radni „wysupłali” m.in. ze zwiększenia dochodów z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowych, budynków i lokali, wpływów z tzw. dywidend oraz odebrania kasy administracji publicznej.
Do tzw. planu inwestycyjnego wprowadzonych zostało kilkanaście nowych pozycji na kwotę ponad 3 mln zł. 400 tys. zł ma zostać przeznaczone na budowę Parku Rekreacyjno-Wypoczynkowego przy ul. Dolińskiego, na terenie po byłym Przedszkolu Miejskim nr 12 (m.in.: miasteczko ruchu drogowego, tor dla rolkarzy, wiata z tężnią solankową, zieleń i obiekty małej architektury, przebudowa oświetlenia i ogrodzenia, zaplecze sanitarne, monitoring), 370 tys. zł na przebudowę ul. Poniatowskiego, 200 tys. zł na przebudowę ul. Orzeszkowej (wykonanie nakładki bitumicznej wraz z przebudową ciągów pieszych), 185 tys. zł na przebudowę drogi oraz chodnika ul. Rodziewiczówny, 175 tys. zł na wykonanie nawierzchni części ulicy Kruhel Wielki, 160 tys. zł na wykonanie nakładki bitumicznej na ul. Sucharskiego, 100 tys. zł na przebudowę chodnika przy ul. Sienkiewicza, 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji na przebudowę ulic: Kupały, Grochowskiej i Grota-Roweckiego, 75 tys. zł na wykonanie parkingu przy ul. Bakończyckiej wraz z oświetleniem, 65 tys. zł na modernizację, dostosowanie i doposażenie w urządzenia placu zabaw przy ul. Opalińskiego dla potrzeb osób niepełnosprawnych, 60 tys. zł na wybudowanie aktywnego przejścia dla pieszych przy ul. Grunwaldzkiej (na wysokości osiedli Warneńczyka i Wieniawskiego), 60 tys. zł na to samo przy ul. Piłsudskiego w okolicy kładki pieszo-rowerowej, 50 tys. zł na aktualizację dokumentacji na przebudowę ulicy Sybiraków i Przekopanej, 36 tys. zł na remont sali gimnastycznej przy SP 4.
Dodatkowo 200 tys. zł radni przeznaczyli na podwyższenie kapitału zakładowego MZK, a 60 tys. zł jako dotację na dofinansowanie kosztów realizacji hospicjum na terenie miasta Przemyśla.
Za tak skonstruowanym budżetem głosowało 12 radnych PiS, Regii Civitas, Naszego Przemyśla oraz radna niezależna. 10 radnych Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się. W sesji budżetowej nie wziął udziału Wojciech Błachowicz (KO).
– Nie rozumiem, dlaczego radni koalicji rządzącej wstrzymali się od głosu. Co by było, gdybyśmy zrobili to samo? Nieprzyjęcie budżetu w ustawowym czasie mogłoby spowodować poważne problemy. Dlatego jako odpowiedzialni samorządowcy nie dopuściliśmy do tego. Inwestycje zawarte w budżecie, które zaproponował pan prezydent, poparliśmy, ponieważ uważamy, że są dobre dla mieszkańców. Nasze poprawki, które w większości dotyczą inwestycji na terenie miasta, także zapewne ucieszą wielu z nich – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).
– Wprowadzenie tych poprawek było dobrym krokiem. To nie było nasze widzimisię, a zbiór próśb, monitów mieszkańców miasta. Uważam, że prezydent z tej sytuacji powinien być zadowolony. Przede wszystkim dlatego, że z niczego nie uszczupliliśmy pierwotnego kształtu projektu uchwały budżetowej. Tylko do niego dodaliśmy. Owszem, dodaliśmy prezydentowi zadanie, aby ze sprzedaży mienia komunalnego wycisnął jak najwięcej. To źle? Chyba nie. Nie mogę również pominąć faktu zupełnie nieodpowiedzialnego zachowania pozostałych radnych, którzy wstrzymali się od głosu. Gdybyśmy zrobili to samo, doprowadzilibyśmy do tego, że budżet narzuciłaby nam Regionalna Izba Obrachunkowa – stwierdził wiceprzewodniczący rady Robert Bal (Regia Civitas).Wirtualne dochody. Sesję rozegrali na swoich warunkach
Rozmowa z prezydentem miasta Przemyśla Wojciechem Bakunem.
– Przedstawiciele trzech klubów wraz z radną niezależną, mający większość w radzie, przeprowadzili sesję budżetową wyłącznie na swoich warunkach. Mimo zaplanowanego wprowadzenia szeregu bardzo istotnych poprawek, nie pozwolili na zapoznanie się z ich treścią ani pozostałym radnym, ani mnie, ani urzędnikom, których wydziały są merytorycznie odpowiedzialne za realizację konkretnych punktów owej uchwały. Na analizę wdrażanych poprawek nie miały szans odpowiednie komisje rady miejskiej, gdyż nawet im nie przedstawiono treści proponowanych zmian[paywall]. Dopiero po mojej prośbie przewodniczący rady zdecydował o godzinnej przerwie w obradach, podczas której mogliśmy się zapoznać z wprowadzanymi poprawkami. Istotnym pytaniem pozostaje, czy sześćdziesiąt minut, zamiast proponowanych przeze mnie trzech godzin, jest wystarczającym czasem na dokładną dialektykę zmian, które z pewnością będą wywierać niebagatelny wpływ na życie i funkcjonowanie naszego miasta i jego mieszkańców? Warto również przypomnieć, że w związku z pośpiechem towarzyszącym wprowadzaniu owych poprawek, problemy z odpowiedzią na niektóre – bardzo ważne – pytania dotyczące ich szczegółów mieli nawet sami pomysłodawcy. Natomiast pragnę podkreślić, że w żaden sposób ani ja, ani nikt inny nie próbuje odbierać radnym prawa do wprowadzania poprawek do proponowanych przez prezydenta projektów uchwał. Radni mają takie prawo. Powiem więcej – uważam, że jak najczęściej powinni z niego korzystać, bo to świadczy o ich zaangażowaniu i pracy na rzecz miasta. Natomiast jeśli decydują się na zgłoszenie swoich poprawek, powinni również pozwolić na to, aby inni radni oraz pracownicy – specjaliści wydziałów merytorycznych UM – mieli szansę na zapoznanie się z ich treścią. Konsekwencje dotyczące wprowadzenia nie dość przemyślanych bądź nieprecyzyjnie skalkulowanych propozycji mogą być bardzo dotkliwe. Na przykład – obecnie mamy wprowadzony szereg zmian w uchwale budżetowej – poprawek, które dotyczą konkretnych inwestycji. Nie wiemy jednak w oparciu o co powstały, bowiem nie dołączono do nich żadnych planów czy kosztorysów. I bynajmniej nie neguję, że inwestycje czy różnego rodzaju dofinansowania wskazane w poprawkach radnych nie są zasadne czy nawet potrzebne. Mam jednak wątpliwość, czy zostały one sformułowane i dopasowane do konkretnych potrzeb i przede wszystkim do zadań, które już od jakiegoś czasu mieliśmy zaplanowane. Pod tym względem podejście do uchwalania miejskiego budżetu jest – delikatnie mówiąc – niepoważne.
– Ten rok – zgodnie z wieloletnią prognozą finansową, czyli tą, którą zastałem w budżecie, gdy obejmowałem funkcję – jest rokiem, na który przypada największe obciążenie w postaci spłaty kredytu. To właśnie w tym roku płacona przez miasto rata będzie najwyższa. Jakby tego było mało – na to nakłada się sytuacja związana z epidemią koronawirusa i jej, również finansowe, konsekwencje. Konstruując projekt uchwały budżetowej, musieliśmy wziąć pod uwagę również ten aspekt. Nie wiemy bowiem, jak w tej sytuacji będą się kształtowały dochody miasta – choćby te, które opierają się na wpływach z podatku PIT i CIT. Nie wiemy też, jakie będą obowiązywać obostrzenia i czy miasto nie będzie musiało znowu wesprzeć działających tu przedsiębiorców, podobnie jak w 2020 roku. Przygotowując projekt uchwały budżetowej, musieliśmy wziąć pod uwagę szereg okoliczności, z którymi po raz pierwszy spotkaliśmy się w tamtym roku. Zaplanowany przez nas budżet jest takim, w którym próżno było szukać sztucznie zawyżonych dochodów miasta czy planów dotyczących trudnych do zrealizowania w obecnej sytuacji wydatków i inwestycji. Znalazły się zapisy, które mogliśmy realnie wdrożyć w życie. Fakt, nie wpisaliśmy do niego spektakularnych przedsięwzięć, ale znalazły się tam projekty ważne z punktu widzenia mieszkańców naszego miasta, m.in. przebudowy ulic: Bielskiego, Mickiewicza, Mariackiej i Wysockiego, remonty kilku przemyskich szkół i przedszkoli, projekt, na który z niecierpliwością czeka wielu przemyślan – czyli wymiana źródeł ciepła, czy w końcu przebudowa Rynku, którą rozpoczęliśmy od rewitalizacji kolejnej części przemyskiej trasy podziemnej. Wielokrotnie w rozmowach z radnymi podkreślałem, że w sytuacji, w której pojawiłyby się jakieś dodatkowe środki, my – z największą przyjemnością – rozszerzymy sukcesywnie listę z nowymi zadaniami. Nie może być bowiem tak, że radni wprowadzają zmiany, które zakładają zupełnie wyimaginowane wpływy, jak choćby 500-tysięczne dywidendy od miejskich spółek, które nigdy wcześniej nie były od nich pobierane, a na tej podstawie planują realne wydatki w ramach tych dochodów.
– Mam spore wątpliwości. Nie sztuką jest przeznaczyć 200 tysięcy na dofinansowanie inwestycji w jednej ze spółek, nie mając pojęcia, na co ta kwota miałaby być faktycznie spożytkowana. Zaskoczeniem jest dla mnie również zmiana koncepcji dotyczącej dalszych losów ulicy Kruhel Wielki. Miasto chciało przystąpić do kompleksowej przebudowy wspomnianej drogi – z odwodnieniem, chodnikiem i oświetleniem włącznie. Poprzedzając to oczywiście przygotowaniem pełnej, niezbędnej dokumentacji. Chcieliśmy powalczyć o część wymaganej kwoty (całość to ponad 4 mln zł – przyp. aut.) ze środków zewnętrznych. Jednak radni zdecydowali, że zamiast tego lepsze dla mieszkańców Kruhela będzie przeprowadzenie doraźnej naprawy ulicy. Czy jest to faktycznie opcja korzystniejsza? O tym niech zdecydują mieszkańcy tej części miasta. Uważam, że narracja głoszona przez radnych, że „wprowadzili dobre poprawki” jest – oględnie mówiąc – niefrasobliwa. Bo to prawda, że każda z inwestycji w zgłoszonych przez radnych poprawkach ma swoje uzasadnienie. I w żaden sposób nie zamierzam tego negować. Natomiast kluczowym pytaniem jest, czy zadania, które obejmują owe poprawki, będą miały jakąkolwiek szansę na zrealizowanie, jeśli koszty dotyczące ich realizacji mają pokryć zupełnie wirtualne – żeby nie rzec – zmyślone dochody? Oczywiście zrobimy wszystko, aby zrealizować zapisy uchwały budżetowej na 2021 rok. Czas pokaże, na ile będzie to możliwe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy ktoś wie w jakiej cenie zostal wynajęty komercyjnie budynek inkubatora przedsiębiorczości, w który wpompowano miliony z naszych podatków?
W jakiej kwocie został wynajęty komercyjnie budynek przemyskiego inkubatora przedsiębiorczości remontowany za miliony dotacji?
Uff, przynajmniej na tym nie popłyniemy.
Pewny jesteś? Poprzednik nowo wybudowaną komorę na śmieci też wydzierżawił korzystnie/Obecny własnie podniósł opłatę za śmieci o 40%, podobno chcą tez wydzierżawić zakład pogrzebowy PGK bo się nie opłaca, gdzie wiadomo że w całej Polsce jest to jeden z lepszych biznesów. Tu w Przemyślu cuda panie się dzieją.
Miasto szuka operatora do zarządzania inkubatorem.Mam nadzieje,że bedzie to inkubator nowoczesnych technologi nie tylko z branży IT.Może nasza Uczelnia na Bakończycach zainteresuje swoich absolwentów w nowych technologiach
Hm , odką sięgam pamięcią czyli ponad 60 lat wstecz zawsze niedoinwestowanie , dziadostwo , żebranina . Taki ten nieszczęsny Przemyśl , kto może ucieka z zadupi a i trudno dziwiśc się mlodym kiedy od lat już nie 60 ale ponad 20 - stu tzw rządów Chomy mamy ten sam scenariusz czyli bida z nędzą. I zawsze podobnie jak poprzednik obecny mer i ta sama śpiewka że większych inwestycji nie będzie , pytam a kiedy były , jakie inwestycje większe, nawet nie ma małych . A co zostaje , puste dziesiątki lokali dawniej handlowo- usługowych , obdarte z tynków całe połacie mieściny których nikt nie myśli odnawiać , ba nawet pomalować , dziadostwo w każdej dziedzinie , dymiące czarnym dymem kominy , najniższe w Polsce płace jeśli ktoś jeszcze ma pracę , dziadowskie renty i emerytury, pustynia sportowa , naukowa , wszystko zaniedbane , niesprzątane od mięsięcy ulice w ramach oszczędności naprawdę to wszystko przygnębia. Nawet PKP nie ma ochoty na budowę nowego mostu kolejowego , tego zardzewiałego "zabytku" który jedynie odstrasza wyglądem . No cóż będzie jeszcze ciekawiej , jak wirus dokończy dzieła i kto zadbał o finanse wcześniej przed covid 19 był mądry przed szkodą , zaś kolejni przemyscy władcy jak zwykle myślą ale po szkodzie , a szkoda. Ale na pocieszenie jak zwykle jacy wyborcy , taka "wadza" ,jaki pan taki kram. Szkoda słów ,aż nie chce się komentować , panie Bakun raczej należy oczyścić ze śmieci nabrzeże Sanu , pod Mostem Siwca jeden wielki śmietnik i trawa to od miesięcy. Wstyd , może posprzątanie będzie dużą inwestycją , może.
Kiedy zostaną realizowane obietnice, które przed wyborami były składane??? Już prawie połowa kadencji za nami ?
Już dawno pisałem by zdjąć tego pajaca z tego stołka bo nic dobrego z tego nie będzie i miałem rację . To się dopiero zaczyna i będzie jeszcze gorzej.
No zaraz zaraz na MZK tyle kasy? Było mówione ze przychodzi świetny specjalista/ wręcz fachowiec, jak się okazało to brednie bo chłopczysko jest Archeologiem. I co tak pogrążył MZK że trzeba mu kasę sypac z naszych podatków? Panie Prezydencie ośmieszaj się Pan i Ci Pana "fachowcy". Wstyd.
W inwestycjach znowu nędza czyli stan normalny, a podatki max w górę.
Prezes MZK co stracił stanowisko w MPK Rzeszów, co się wynaturzał w komentarzach na czacie Rady Miasta w czasie pracy jest Archeologiem? Grubo
Renaissance investment Managers itself is selling some of its investment to prepare for the pull back.<a href="https://www.igarageband.net/garageband-for-pc/"> GarageBand PC </a>
MZK Sp. z o.o. w BolesławcuNowe autobusy i bezpłatna komunikacja miejska w Bolesławcu. Od 23 czerwca 2018 r. Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o. o. w Bolesławcu zaprasza do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej.
CZYLI NIC NOWEGO . MOIM ZDANIE SPOLECZNOSC LOKALNA TEGO PIEKNEGO MIASTA JEST DO DUPY I ZASŁUGUJE NA TO CO MA , CZYLI NA WOJCIECHA BAKUNA I RADNYCH . JESZCZE ZA ROBERTEM CHOMĄ ZATESKINICIE .
NAJEPSZA INWESTYCJA PREZYDENTA MIASTA PRZEMYSLAI JEGO RADNYCH W 2020 ROKU BYLA INWESTYCJA W HULAJNOGI . Synonimy do słowa „głupota” w kontekście zacofanych osób ciemniactwo, ciemnogród, ciemnota, drobnomieszczańskość, drobnomieszczaństwo, dulszczyzna, głupawość, ignorancja, kołtuneria, kołtuństwo, konserwatywność, małomiasteczkowość, obskurantyzm, ograniczoność, parafiańszczyzna, prostactwo, prowincjonalizm, prowincjonalność, tępota, wstecznictwo, zacofanie, zaściankowość,
Miasto ludzi upadłych,kto maluje żołnierza CK i się tym chełpi ,nie można było namalować Legionistę .Żołnierze CK byli okupantami tak ku przypomnieniu .Brud i degradacja miasta idą w parze, za niedługo Radymno będzie lepiej wyglądać.
Proszę mi wytłumaczyć, JAK to jest możliwe by radni od Bakuna wstrzymali się od poparcia budżetu, który on zaproponował? (Wspólnie dla Przemyśla, Koalicja Obywatelska). To jakieś poj.......ie z pomieszaniem! No chyba, że tak jest w mieście Przemyślu! A propos, gdzie podziali się klakierzy pana Bakuna? Człowiek dołuje, a tu cisza, może chociaż pozostał smutek i żal...może!
Zmieniony budżet Miasta Przemyśla, komu dodano, a komu ujęto i iie zwiększono sprzedaż majątku żeby rozdać.https://bip.przemysl.pl/download/attachment/110574/poprawki-do-projektu-budzetu-zgloszona-przez-kluby-radnych.pdf?fbclid=IwAR13QODn0sZQ1VxVFNpcJ2-ZT7lnRVaq72mdKoUk_DF5VgUZ-Y1ccCo5nHU
Zmiany w budżecie przez kluby PIS, RC, SLDKomu dodano, a komu zabrano i jakie kwoty. O ile zwiększono sprzedaż majątku miasta przez w/w kluby, choć w zeszłym roku krzyczano, że majątek miasta jest wysprzedawany i na co mają iść zwiększone środki.Zapraszam do lektury:https://bip.przemysl.pl/download/attachment/110574/poprawki-do-projektu-budzetu-zgloszona-przez-kluby-radnych.pdf?fbclid=IwAR13QODn0sZQ1VxVFNpcJ2-ZT7lnRVaq72mdKoUk_DF5VgUZ-Y1ccCo5nHU
Przemyslanin.A na co nam to?Radni Bakuna sie wstrzymali to co by bylo gdyby tamci sie tez wstrzymali.Nie uchwalonoby budzetu.tego tez nie rozumiem.Azot ma racje.To Prezydent juz nie ma swoich radnych?To jakies szalenstwo!Co tam sie dzieje?
Czy ktoś wie w jakiej cenie zostal wynajęty komercyjnie budynek inkubatora przedsiębiorczości, w który wpompowano miliony z naszych podatków?
W jakiej kwocie został wynajęty komercyjnie budynek przemyskiego inkubatora przedsiębiorczości remontowany za miliony dotacji?