Reklama

Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel odznaczony

Obecny burmistrz Przeworska, ostatni (przed zmianą podziału terytorialnego Polski w 1999 r.) wojewoda przemyski Leszek Kisiel został odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu.

Wyróżnienia te otrzymał z rąk wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul podczas uroczystości, która odbyła się 12 marca br. w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz resortowe odznaki honorowe otrzymali mieszkańcy regionu, którzy wyróżnili się zasługami w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, działalnością społeczną i samorządową, wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej, zasługami dla samorządu terytorialnego i dla ochrony zdrowia. 

Reklama

– Wręczone odznaczenia państwowe i resortowe są symbolicznym podziękowaniem za nieoceniony wkład w różne dziedziny życia społecznego, zawodowego i publicznego. To dowód uznania dla tych, którzy poprzez swoją pracę kształtują przyszłość, integrują społeczności i budują silne fundamenty lokalnej oraz ogólnopolskiej wspólnoty

– powiedziała wojewoda T. Kubas-Hul[paywall].

Wśród odznaczonych znalazł się burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.

– Ten dzień jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wzruszeniem. Otrzymanie tych wyróżnień to nie tylko wyróżnienie dla mnie osobiście, ale przede wszystkim dowód uznania dla całej społeczności, z którą miałem zaszczyt i przywilej współpracować przez te wszystkie lata

Reklama

– stwierdził.

Medal za Długoletnią Służbę

Ustanowiony został już w 1938 r., a przywrócony w 2007 r. Jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa. Dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. W momencie ustanowienia i później medal nadawali właściwi ministrowie lub inne naczelne organy władzy państwowej.

Prawo do medalu uzyskiwało się z tytułu pracy w służbie Państwa lub instytucji publicznoprawnych. Po 10 latach służby pełnionej po 11 listopada 1918 roku uzyskiwało się brązowy medal, po 20 latach – srebrny, a po 30 latach miał być przyznawany medal złoty, do czego nie doszło z powodu wybuchu II wojny światowej. Medalu nie mogły otrzymać osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądowym lub dyscyplinarnym. Medal noszony był na lewej piersi, bezpośrednio po odznaczeniach państwowych polskich, a przed odznaczeniami zagranicznymi. Odznaczeni ponosili koszty wykonania medalu.

Reklama

Odznaczenie zostało odnowione w 2007 r. jako Medal za Długoletnią Służbę, zmieniając pisownię słowa „za” z wielkiej litery na małą. Ustanowiono go ustawą z 14 czerwca 2007 r. Zgodnie z jej treścią „Medal za Długoletnią Służbę” przyznaje prezydent Polski jako nagrodę za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa”. W precedencji polskich odznaczeń zajmuje miejsce za Medalem za Ofiarność i Odwagę, a przed Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/04/2025 19:39
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama