Obecny burmistrz Przeworska, ostatni (przed zmianą podziału terytorialnego Polski w 1999 r.) wojewoda przemyski Leszek Kisiel został odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu.
Wyróżnienia te otrzymał z rąk wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul podczas uroczystości, która odbyła się 12 marca br. w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz resortowe odznaki honorowe otrzymali mieszkańcy regionu, którzy wyróżnili się zasługami w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, działalnością społeczną i samorządową, wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej, zasługami dla samorządu terytorialnego i dla ochrony zdrowia.
– Wręczone odznaczenia państwowe i resortowe są symbolicznym podziękowaniem za nieoceniony wkład w różne dziedziny życia społecznego, zawodowego i publicznego. To dowód uznania dla tych, którzy poprzez swoją pracę kształtują przyszłość, integrują społeczności i budują silne fundamenty lokalnej oraz ogólnopolskiej wspólnoty
– powiedziała wojewoda T. Kubas-Hul[paywall].
Wśród odznaczonych znalazł się burmistrz Przeworska Leszek Kisiel.
– Ten dzień jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wzruszeniem. Otrzymanie tych wyróżnień to nie tylko wyróżnienie dla mnie osobiście, ale przede wszystkim dowód uznania dla całej społeczności, z którą miałem zaszczyt i przywilej współpracować przez te wszystkie lata
Reklama
– stwierdził.
Ustanowiony został już w 1938 r., a przywrócony w 2007 r. Jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa. Dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. W momencie ustanowienia i później medal nadawali właściwi ministrowie lub inne naczelne organy władzy państwowej.
Prawo do medalu uzyskiwało się z tytułu pracy w służbie Państwa lub instytucji publicznoprawnych. Po 10 latach służby pełnionej po 11 listopada 1918 roku uzyskiwało się brązowy medal, po 20 latach – srebrny, a po 30 latach miał być przyznawany medal złoty, do czego nie doszło z powodu wybuchu II wojny światowej. Medalu nie mogły otrzymać osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądowym lub dyscyplinarnym. Medal noszony był na lewej piersi, bezpośrednio po odznaczeniach państwowych polskich, a przed odznaczeniami zagranicznymi. Odznaczeni ponosili koszty wykonania medalu.
Odznaczenie zostało odnowione w 2007 r. jako Medal za Długoletnią Służbę, zmieniając pisownię słowa „za” z wielkiej litery na małą. Ustanowiono go ustawą z 14 czerwca 2007 r. Zgodnie z jej treścią „Medal za Długoletnią Służbę” przyznaje prezydent Polski jako nagrodę za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa”. W precedencji polskich odznaczeń zajmuje miejsce za Medalem za Ofiarność i Odwagę, a przed Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze