W ostatnim czasie w lasach w regionie wyraźnie przybyło spacerowiczów, a w związku z okresem letnim notowano też wyraźny wzrost wypoczywających na polach biwakowych. Relaksując się i kontemplując piękno przyrody, nierzadko pozostawiali po sobie sporo śmieci, ale największe zagrożenie dla leśnej fauny i flory stanowią chyba wciąż ci, którzy próbują się pozbyć domowych i poremontowych odpadów na dziko, licząc na to, że unikną opłat za wywóz nieczystości.
Pełne ręce roboty mają też leśnicy z Nadleśnictwa Lubaczów, gdzie systematycznie dochodzi do zaśmiecania lasów w okolicy przejścia granicznego w Budomierzu. W tym wypadku sprawcami są w większości obywatele Ukrainy, którzy dokonując przeładunku i sortowania towarów, zostawiają w lesie mnóstwo opakowań. Tu także w kilku przypadkach sprawcy zostali ukarani mandatami i musieli po sobie posprzątać.
– Sporo śmieci zbieramy z terenu rezerwatu „Krępak”, zlokalizowanego na Pogórzu Przemyskim, we wsi Korzeniec w gminie Bircza, ale też z terenów nad Sanem, powszechnie używanych jako rekreacyjne. Duży problem stanowią śmieci, które pozostawiają m.in. wędkujący. Licznie pozostawione na terenach nadbrzeżnych butelki po piwie, słoiki, resztki jedzenia to w zasadzie norma. Śmieci przenoszone przez wody, potoki to też duży problem, a jeśli rzeki przepływają przez lasy, wówczas też staramy się reagować – wylicza Edward Marszałek. Na utrzymanie porządku w lasach, a więc utylizację pozostawionych śmieci, idą ogromne pieniądze. Z wyliczeń leśników wynika, że już dziś wiadomo, że 400 tys. zł, które miały zostać przeznaczone na cel, będzie zbyt małą kwotą. W skali kraju tego rodzaju działania pochłaniają natomiast średnio około 20 mln.
W lasach regionu ląduje niemal wszystko. Głośny był przypadek pozostawienia śmieci w lesie na terenie Bieszczadów. Ich właściciel, mieszkaniec Leżajska, został namierzony po numerze rejestracyjnym i musiał się zgłosić po pozostawione nieczystości, czyli po sobie sprzątnąć. – Ogromnym problemem są śmieci budowlane. Bywa, że ludzie podrzucają do lasów odpadki po remontach. A usuwanie tego jest niezwykle kłopotliwe, ale też kosztowne. Wśród tego rodzaju śmieci często są także odpady trujące czy szkodliwe dla środowiska. Kolejna kwestia to śmieci pozostawiane w lasach przez grzybiarzy. W miejscach, w których lasy są penetrowane przez miłośników grzybobrania, znajdujemy potem butelki po napojach i inne pozostałości. To tak zwane śmieci rozproszone, które bardzo trudno jest potem wyzbierać, bo trzeba pamiętać, że lasy stanowią ogromną powierzchnię – podkreśla E. Marszałek.
– Namierzenie osoby zaśmiecającej las nie jest łatwe i nawet fotopułapki, które w tym pomagają, nie zawsze pozwalają zidentyfikować sprawcę, a przed sądem nie zawsze są też dowodem. Z pomocą przychodzą nam zwykli obywatele, którzy widząc, że ktoś podrzuca śmieci do lasu, reagują i zgłaszają takie przypadki straży leśnej lub policji. Dzięki ich czujności udawało nam się już namierzyć winnego porzucania śmieci w lesie, ukarać go i skłonić do posprzątania po sobie – mówi rzecznik RDLP w Krośnie.
By uświadomić ludziom wagę problemu porzucanych w kompleksach leśnych śmieci, leśnicy propagują akcję pod hasłem #Zabierz5zLasu. Jak wziąć w niej udział? Jeśli wybierasz się do lasu na spacer, grzyby czy piknik, przy okazji zabierz potem ze sobą do domu 5 śmieci. Zanim wyrzucisz je do śmietnika, sfotografuj i pokaż innym swoje zdjęcia w internecie, opisując je hasztagiem #Zabierz5Zlasu. Niech internauci lajkują fotki, udostępniają je, komentują. Jest szansa, że w ten sposób uda się zwrócić uwagę na problem, a przy okazji wprowadzić modę na sprzątanie lasów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Ziemia się dusi w betonowym uściskuI coraz mocniej śmierdzi na tym śmietniskuZanieczyszczone góry lasy i morzeWszystko zatrute wszystko skażoneZamiast w zielonym raju żyjesz w śmietnikuZ planety Ziemia najgorszy szkodnikuSkaziłeś tutaj całą faunę i floręWszystko stracone wszystko zniszczoneTrucicielu człowieku najgorszy szkodnikuOwinąłeś Ziemię całunem z plastikuTeraz żyjesz w śmieciach i własnych fekaliachOddychasz spaliną i żresz chemikaliaZrozum to wreszcie stąd nie ucieknieszGdy wszystko umrze ty także zdechniesz''YOUTUBE.COM - MAMUSIU RATUJ - ZIEMIA
I jeszcze taka sytuacja:RZEŹ PODPRZEMYSKICH LASÓW? SROWADZONO KOMBAJN DO WYCINKI - PORTALPRZEMYSKI.PLJak widać walka i batalia ze śmieciarzami nie idzie im tak dobrze jak to powyżej, co należy zasygnalizować, zganić i przeciwdziałać temu choremu, wynaturzonemu, patologicznemu procederowi !!!
''Trzeba uświadomić sobie że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienie, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem Stwórcą'' - Jan Paweł II
Straszny potwór co zjada drzewa, już zjadł całą puszczę białowieską, teraz przywędrował do lasów podprzemyskich. Blady strach. Niby XXI wiek a zacofanie jak w średniowieczu. Polecam lekturę Konopielki.
Takie są efekty podwyzek za odbiór śmieci i było to do przewidzenia.Dlaczego nie ma skupu papieru,butelek,elektroniki itp.To my mamy posortować,zapakowac i jeszcze słono zapłacic.Ja kubeł potrzebuje oczyscić dwa razy w miesiacu,ale tak nie mozna.To jest chora ustawa i na pewno nie bedzie lepiej
Jak widać ustawa działa znakomicie! Lista odpadów przyjmowanych przez PSZOK jest coraz krótsza. Odbiór śmieci z przeciętnego gospodarstwa domowego kosztuje już tyle (rocznie), co ogrzewanie domku jednorodzinnego. Podróżując po regionie można zobaczyć nowy trend w wyrzucaniu wszelkich odpadów do przydrożnych rowów i na pola uprawne. Jak to mówią, co by tu jeszcze spartolić...
''Ziemia się dusi w betonowym uściskuI coraz mocniej śmierdzi na tym śmietniskuZanieczyszczone góry lasy i morzeWszystko zatrute wszystko skażoneZamiast w zielonym raju żyjesz w śmietnikuZ planety Ziemia najgorszy szkodnikuSkaziłeś tutaj całą faunę i floręWszystko stracone wszystko zniszczoneTrucicielu człowieku najgorszy szkodnikuOwinąłeś Ziemię całunem z plastikuTeraz żyjesz w śmieciach i własnych fekaliachOddychasz spaliną i żresz chemikaliaZrozum to wreszcie stąd nie ucieknieszGdy wszystko umrze ty także zdechniesz''YOUTUBE.COM - MAMUSIU RATUJ - ZIEMIA
I jeszcze taka sytuacja:RZEŹ PODPRZEMYSKICH LASÓW? SROWADZONO KOMBAJN DO WYCINKI - PORTALPRZEMYSKI.PLJak widać walka i batalia ze śmieciarzami nie idzie im tak dobrze jak to powyżej, co należy zasygnalizować, zganić i przeciwdziałać temu choremu, wynaturzonemu, patologicznemu procederowi !!!
''Trzeba uświadomić sobie że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienie, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem Stwórcą'' - Jan Paweł II