Reklama

Butelki, papiery, puszki po farbach, a nawet telewizory. Takie rzeczy można znaleźć w lesie

W ostatnim czasie w lasach w regionie wyraźnie przybyło spacerowiczów, a w związku z okresem letnim notowano też wyraźny wzrost wypoczywających na polach biwakowych. Relaksując się i kontemplując piękno przyrody, nierzadko pozostawiali po sobie sporo śmieci, ale największe zagrożenie dla leśnej fauny i flory stanowią chyba wciąż ci, którzy próbują się pozbyć domowych i poremontowych odpadów na dziko, licząc na to, że unikną opłat za wywóz nieczystości.

Pełne ręce roboty mają też leśnicy z Nadleśnictwa Lubaczów, gdzie systematycznie dochodzi do zaśmiecania lasów w okolicy przejścia granicznego w Budomierzu. W tym wypadku sprawcami są w większości obywatele Ukrainy, którzy dokonując przeładunku i sortowania towarów, zostawiają w lesie mnóstwo opakowań. Tu także w kilku przypadkach sprawcy zostali ukarani mandatami i musieli po sobie posprzątać.

Na utylizację śmieci zabraknie pieniędzy

– Sporo śmieci zbieramy z terenu rezerwatu „Krępak”, zlokalizowanego na Pogórzu Przemyskim, we wsi Korzeniec w gminie Bircza, ale też z terenów nad Sanem, powszechnie używanych jako rekreacyjne. Duży problem stanowią śmieci, które pozostawiają m.in. wędkujący. Licznie pozostawione na terenach nadbrzeżnych butelki po piwie, słoiki, resztki jedzenia to w zasadzie norma. Śmieci przenoszone przez wody, potoki to też duży problem, a jeśli rzeki przepływają przez lasy, wówczas też staramy się reagować – wylicza Edward Marszałek. Na utrzymanie porządku w lasach, a więc utylizację pozostawionych śmieci, idą ogromne pieniądze. Z wyliczeń leśników wynika, że już dziś wiadomo, że 400 tys. zł, które miały zostać przeznaczone na cel, będzie zbyt małą kwotą. W skali kraju tego rodzaju działania pochłaniają natomiast średnio około 20 mln.

Reklama

Co można znaleźć w lesie?

W lasach regionu ląduje niemal wszystko. Głośny był przypadek pozostawienia śmieci w lesie na terenie Bieszczadów. Ich właściciel, mieszkaniec Leżajska, został namierzony po numerze rejestracyjnym i musiał się zgłosić po pozostawione nieczystości, czyli po sobie sprzątnąć. – Ogromnym problemem są śmieci budowlane. Bywa, że ludzie podrzucają do lasów odpadki po remontach. A usuwanie tego jest niezwykle kłopotliwe, ale też kosztowne. Wśród tego rodzaju śmieci często są także odpady trujące czy szkodliwe dla środowiska. Kolejna kwestia to śmieci pozostawiane w lasach przez grzybiarzy. W miejscach, w których lasy są penetrowane przez miłośników grzybobrania, znajdujemy potem butelki po napojach i inne pozostałości. To tak zwane śmieci rozproszone, które bardzo trudno jest potem wyzbierać, bo trzeba pamiętać, że lasy stanowią ogromną powierzchnię – podkreśla E. Marszałek.

Namierzenie sprawcy nie jest łatwe

– Namierzenie osoby zaśmiecającej las nie jest łatwe i nawet fotopułapki, które w tym pomagają, nie zawsze pozwalają zidentyfikować sprawcę, a przed sądem nie zawsze są też dowodem. Z pomocą przychodzą nam zwykli obywatele, którzy widząc, że ktoś podrzuca śmieci do lasu, reagują i zgłaszają takie przypadki straży leśnej lub policji. Dzięki ich czujności udawało nam się już namierzyć winnego porzucania śmieci w lesie, ukarać go i skłonić do posprzątania po sobie – mówi rzecznik RDLP w Krośnie.

Reklama

#Zabierz5zLasu 

By uświadomić ludziom wagę problemu porzucanych w kompleksach leśnych śmieci, leśnicy propagują akcję pod hasłem #Zabierz5zLasu. Jak wziąć w niej udział? Jeśli wybierasz się do lasu na spacer, grzyby czy piknik, przy okazji zabierz potem ze sobą do domu 5 śmieci. Zanim wyrzucisz je do śmietnika, sfotografuj i pokaż innym swoje zdjęcia w internecie, opisując je hasztagiem #Zabierz5Zlasu. Niech internauci lajkują fotki, udostępniają je, komentują. Jest szansa, że w ten sposób uda się zwrócić uwagę na problem, a przy okazji wprowadzić modę na sprzątanie lasów.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2020-09-05 20:26:05

    ''Ziemia się dusi w betonowym uściskuI coraz mocniej śmierdzi na tym śmietniskuZanieczyszczone góry lasy i morzeWszystko zatrute wszystko skażoneZamiast w zielonym raju żyjesz w śmietnikuZ planety Ziemia najgorszy szkodnikuSkaziłeś tutaj całą faunę i floręWszystko stracone wszystko zniszczoneTrucicielu człowieku najgorszy szkodnikuOwinąłeś Ziemię całunem z plastikuTeraz żyjesz w śmieciach i własnych fekaliachOddychasz spaliną i żresz chemikaliaZrozum to wreszcie stąd nie ucieknieszGdy wszystko umrze ty także zdechniesz''YOUTUBE.COM - MAMUSIU RATUJ - ZIEMIA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2020-09-05 20:45:18

    I jeszcze taka sytuacja:RZEŹ PODPRZEMYSKICH LASÓW? SROWADZONO KOMBAJN DO WYCINKI - PORTALPRZEMYSKI.PLJak widać walka  i batalia ze śmieciarzami nie idzie im tak dobrze jak to powyżej, co należy zasygnalizować, zganić i przeciwdziałać temu choremu, wynaturzonemu, patologicznemu procederowi !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2020-09-05 20:48:45

    ''Trzeba uświadomić sobie że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienie, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem Stwórcą'' - Jan Paweł II

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama