Były wójt gminy Żurawica Janusz Szabaga i przewodniczący Rady Gminy Żurawica Lucjan Fac wystosowali list otwarty do premier RP Beaty Szydło, protestując przeciwko wypowiedzi szefowej polskiego rządu (podczas spotkania w UG w Żurawicy 29 stycznia br.), że mieszkańcy tej gminy do 2017 roku byli pozbawieni dostępu do wody.
Janusz Szabaga wójtem gminy Żurawica był w latach 1993 – 1998 oraz 2008 – 2014. W latach 2002 – 2007 był zastępcą wójta. Lucjan Fac natomiast funkcję przewodniczącego Rady Gminy Żurawica sprawował w latach 2006 – 2014, w latach 1998 – 2014 był radnym gminnym. – Stanowczo sprzeciwiamy się stwierdzeniu, że poprzednie władze samorządowe niefrasobliwie podchodziły do tematu stacji uzdatniania wody. Jesteśmy zbulwersowani treścią wypowiedzi pani premier na spotkaniu 29 stycznia tego roku w Urzędzie Gminy Żurawica. Pani premier zostały przekazane nieprawdziwe informacje. Nie zgadzamy się z jej twierdzeniem, że w XXI wieku w środku Europy mieszkańcy byli pozbawieni dostępu do wody – powiedzieli J. Szabaga i L. Fac[paywall].
W liście otwartym do premier B. Szydło opisali kolejne etapy rozwoju gminy za ich rządów. „(...) 20 lat temu, w 1997 roku, zakończono wodociągowanie gminy Żurawica. Pierwsze trzy miejscowości: Batycze, Orzechowce i Wyszatyce otrzymały wodociągi w latach 80. ubiegłego wieku, Bolestraszyce w 1991 roku, natomiast pozostałe miejscowości: Żurawica, Buszkowice, Buszkowiczki, Maćkowice i Kosienice w latach 1994 – 1997. Miejscowości Kosienice i Maćkowice korzystają z ujęcia wody gminy Orły, natomiast Żurawica, Buszkowice i Buszkowiczki korzystają z wody doprowadzonej z Przemyśla magistralą, zbudowaną na przełomie 1993 i 1994 roku. Bez tej magistrali nie byłoby możliwe zapewnienie dostawy wody tym trzem miejscowościom. Stacja uzdatniania wody w Wyszatycach dostarcza wodę mieszkańcom tej miejscowości od 1985 roku, dlatego w 2010 roku została opracowana dokumentacja i uzyskane pozwolenie na budowę w celu jej zmodernizowania, a w 2013 roku wykonany został mały odcinek tej inwestycji dla zapewnienia ciągłości pozwolenia na budowę w oczekiwaniu na fundusze europejskie, dające możliwość zrealizowania tej inwestycji (...)” – czytamy m.in. w dokumencie.
fot.ze zbiorów własnych
Zarówno były wójt gminy Janusz Szabaga (drugi z lewej), jak i były przewodniczący Rady Gminy Żurawica Lucjan Fac (trzeci z lewej) są zbulwersowani wypowiedzią premier Beaty Szydło podczas spotkania 29 stycznia br. w Urzędzie Gminy Żurawica.
– W tamtym okresie skupiliśmy się na intensywnej realizacji inwestycji infrastrukturalnych, była to bowiem najpilniejsza potrzeba dla prawidłowego rozwoju gminy i dla jej społeczeństwa. Nikomu w głowie nie było organizowanie spektakularnych spotkań bardziej o wymiarze politycznym niż gospodarczym. Staraliśmy się jak najszybciej nadrobić zapóźnienia z okresu PRL-u w celu poprawy jakości życia mieszkańców – zapewniają obaj.
Warto wiedzieć, że gmina Żurawica w latach 90. ub. wieku pozyskała najwięcej pieniędzy pozabudżetowych na realizację zadań infrastrukturalnych i była jednym z liderów 39 gmin byłego województwa przemyskiego. Pozyskane środki to 7 mln 50 tys. 957 zł. W gminie wybudowano cztery oczyszczalnie ścieków (Żurawica, Orzechowce, Wyszatyce), kilka nowoczesnych przyszkolnych sal gimnastycznych, nie zlikwidowano ani jednej placówki oświatowej. „(...) To nie są fakty wymyślone, które w sposób niegodny i mijający się z prawdą zostały Pani Premier przekazane przed niedzielnym spotkaniem (...)” – napisali w liście.
– Dla nas mieszkańcy gminy są wymagającym recenzentem poczynań władzy, którą wybierają i mają prawo do tego, żeby oczekiwać coraz więcej, bo taka jest logika samorządności. Mamy nadzieję, że to nasze pismo nie pozostanie bez odpowiedzi, a krzywdzące opinie o naszej pracy zostaną zdementowane. Pełniąc funkcje samorządowe, staraliśmy się jak najlepiej pracować dla dobra naszej gminy, a nasza działalność nie miała żadnego kontekstu politycznego – podsumowali Janusz Szabaga i Lucjan Fac.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To 29 stycznie nie można było tego powiedzieć?
Co za kuriozum! Dobrze, że wystosowano list ...- niech prawda wyjdzie na jaw! A niewiedza niechaj się przyklei do twarzy tych, co głupoty plotą.
Jakie informacje Premier otrzymała, takie głośno powiedziała. Taka praktyka budowania własnego wizerunku i "dokonań" przez Pana Wójta.
właśnie Normalka dokonań przez Pana wójta. a czy obecny wójt coś dokonał ? BO jakoś sobie nie przypominam, oprócz obietnic u śmieszku na twarzy nic po za tym :):) Żenada.... Dobrze że wyboru już nie długo
Zaraz, zaraz, a czemu panowie Szabaga i Fac tego wcześniej nie dokonali? Tylko zamiatali odwieczny problem pod dywan. No pan Szabaga i Fac, wodę mieli czystą, ale zainteresowani dobrze wiedzą że z rur leciał szlam, a panowie nic nie robili. Dziękujemy obecnemu Wójtowi że nie zachował się jak jego poprzednicy. Brawo!!! A byłe władze nie mają się co tak bulwersować, poza zatrudnianiem znajomych, niczym się nie popisali.
Znajomych to zatrudnia obecny Wojt ;) prosze popatrzec jakie kolesiostwo Nam zasponsorowal i jak niekompetentnych ludzi pozatrudnial, np Pani Natasza Pomykalska, zreszta kto sie interesuje ten widzi...
Do" Roman S " Nie twierdzę ze ta pani jest ideałem, ale jeżeli wymieniasz ją z imienia i nazwiska kultura wymaga abyś i ty się przedstawił. W tym wypadku wyszedłeś na plotkarza jak nie na tchórza
A jak się nazywa trzymający parasol nad misiewiczem i czy dostał awans .Pytam tak z ciekawości?
Wójt zwraca się do Misiewicza p. ministrze :) nie mówiąc już o dowództwie Jednostki w Żurawicy żenada..........
Cała Polska z was się śmieje PISoBOLSZEWICKIE miernoty, oszuści i złodzieje.
jak ja lubię kwik świń odsuwanych od koryta...
Panie Szabaga oddaj pan emeryturę która się tobie nie należy.
Pan Szabaga zasłynął z odwiedzania mieszkańców gminy szczególnie w porze obiadowej. A Pan Fac ? no cóż nie potrafi przegrywać z godnością. Może wróćmy do filmików z wodą z maja 2016 po widzę, że szybko zapominamy o tym co było. Jeśli Panowie są zbulwersowani słowami o braku wody to ciekawe jak nazywali to coś co płynęło z kranów mieszkańców połowy gminy? według nich to była woda!!!!
Co za idiotyzm , Szydło miała naprawić doprowadzić Wam wodę.Gdzie macie swojego wójta którego wybraliście, co za ciemnota, może Kaczyński Wam przyjedzie wodę zrobić.Wójt Wam zrobił wode z mózgu i tego nie naprawi nikt po za Wami samymi
W tej Zurawicy miernota i brak wyobrażni
jak może przyjechać wodę jak on nic nie potrafi. Gdzie i kiedy pracował? na jakim stanowisku? Głupiemu ludowi NALEŻY się to co ma!!!!!!!!!!!
To 29 stycznie nie można było tego powiedzieć?
Co za kuriozum! Dobrze, że wystosowano list ...- niech prawda wyjdzie na jaw! A niewiedza niechaj się przyklei do twarzy tych, co głupoty plotą.
Jakie informacje Premier otrzymała, takie głośno powiedziała. Taka praktyka budowania własnego wizerunku i "dokonań" przez Pana Wójta.