Reklama

Było za spokojnie

20/11/2019 07:40

Przemyśl ma walor spokojnego miasta. Gdy jednak jest za spokojnie, ktoś sobie przypomina na przykład o Wojennym Cmentarzu Żołnierzy Ukraińskich w podprzemyskich Pikulicach. Znajdują się na nim mogiły strzelców siczowych z Ukraińskiej Narodowej Republiki Symona Petlury, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku walczyli u boku Józefa Piłsudskiego z Rosjanami.

W 2000 roku pochowano tam również ekshumowane szczątki członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy zginęli w walkach o Birczę. Prace ekshumacyjne wywoływały wiele emocji wśród mieszkańców Birczy i okolic. Wojenny Cmentarz w Pikulicach wydawał się więc najstosowniejszym miejscem na ten pochówek. Niestety w tym roku przed pierwszym listopada ktoś przypomniał sobie o mogiłach członków UPA i zamalował tablice nagrobne.

W bieżącym wydaniu Życia Podkarpackiego w artykule zatytułowanym „Kolejna prowokacja?” piszemy między innymi: „Informacja o zniszczeniu płyt nagrobnych zaskoczyła władze miasta i policję, gdyż, pomimo że do zbezczeszczenia grobów miało dojść z końcem października, nikt z przypadkowych osób ani ze środowiska ukraińskiego tego nie zgłaszał. Przewodniczący przemyskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków mówi, że był tam 1 listopada, ale również niczego nie zauważył. Wysłany na miejsce urzędnik magistratu wrócił z informacją, że nie znalazł żadnych zamalowanych tablic na grobach. W środę na miejscu pracowali przemyscy policjanci, którzy wykonali dokumentację i zebrali dowody”.

Reklama

Sprawa szybko rozeszła się po Polsce i zagranicy jako dowód polskiego szowinizmu, braku tolerancji nawet na cmentarzach. Całe zdarzenie jednak ma dziwny charakter. Odwiedzający cmentarz w Pikulicach już pierwszego listopada nic szczególnego nie zauważyli. Zamalowane tablice ktoś równie szybko wyczyścił, jak ktoś pomalował. Zajściem zajęła się policja i ABW. Funkcjonariusze zebrali resztki dowodów: pozostałości po farbie na obmurowaniu nagrobków i liściach.

Efekt jednak został osiągnięty. Obraz Polski i Polaków po raz kolejny został wciśnięty w nacjonalistyczne ramy. A Przemyśl ponownie pokazany jako miejsce polsko-ukraińskich waśni. Na pewno relacje nie są idealne, ale przyprawienie nacjonalistycznej gęby zarówno Polakom, jak i Ukraińcom mieszkającym w Przemyślu to po prostu nieprawda i nadużycie. My tu na miejscu wiemy o tym najlepiej. Daleki jestem od spiskowej teorii dziejów. Wolałbym myśleć o zdarzeniu na Wojennym Cmentarzu w Pikulicach w kategoriach szczeniackiego wygłupu, ale jednocześnie wiem, komu od wieków zależy na konsekwentnym skłócaniu Polaków i Ukraińców. Trzeba o tym pamiętać zanim wpadniemy w święte oburzenie.   

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-11-20 07:59:38

    Jak tylko w mieście coś xle się dzieje i wynikaja poważne problemy najczęściej finansowe tak mieszkańcow jak tez kasy miejskiej to mamy dyzurny temat czyli waśnie polsko-ukraińskie na tle przeszłości.W zasadzie nasze miasto jest z tego znane nie tylko w Polsce,Europie a nawet świecie.Ba znaczaco wpłyneło też na zamrozenie stosunków miedzypaństwowych dot oczywiscie mogił i pomników np w hruszowicach gdzie nasi kibole tym razem robiący za patriotów zniszczyli słusznie czy niesłusznie wzniesiony pomnik czy też nagrobek.Teraz mamy problem z potężnymi podwyżkami nie tylko śmieci ale także energii i ciepła co boleśnie odczujemy po kieszeni i proszę temat waśni znowu głównym tematem dnia w naszym mieście a szczególnie radnych,którzy naprawdę przypadkowo "rozwiązują niepopularne "problemy naszego miasta.Tym razem nie pomniki,groby ale ulice mamy też niewłaściwe.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    u - niezalogowany 2019-11-20 11:33:45

    czasami się z Tobą nie zgadzam ale tu trafiłeś w sedno sprawy...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2019-11-20 18:42:47

    ''Nie używanie przemocy wobec ludzkich istot, a zabijanie czy wrogość wobec zwierząt, jest filozofią szatana. W tym wieku istnieje wrogość wobec zwierząt i dlatego te biedne stworzenia są zawsze w niepokoju. Reakcja biednych zwierząt udziela się ludzkiemu społeczeństwu i dlatego zawsze ma miejsce napięcie w postaci zimnej czy też gorącej wojny pomiędzy ludźmi, indywidualnie, kolektywnie czy w skali narodu'' - PrabhupadaLUDZIE NIE CHCĄ OGLĄDAĆ TYCH ZDJĘĆ WOLĄ NIE WIEDZIEĆ. ROZMOWA Z FOTOGRAFEM ZWIERZĄT HODOWLANYCH - NATIONAL- GEOGRAPHIC.PLYOUTUBE.COM - ZIEMIANIE - MORDOWANIE ZWIERZĄT - FILM DOKUMENTALNYYOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama