Przemyśl ma walor spokojnego miasta. Gdy jednak jest za spokojnie, ktoś sobie przypomina na przykład o Wojennym Cmentarzu Żołnierzy Ukraińskich w podprzemyskich Pikulicach. Znajdują się na nim mogiły strzelców siczowych z Ukraińskiej Narodowej Republiki Symona Petlury, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku walczyli u boku Józefa Piłsudskiego z Rosjanami.
W 2000 roku pochowano tam również ekshumowane szczątki członków Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy zginęli w walkach o Birczę. Prace ekshumacyjne wywoływały wiele emocji wśród mieszkańców Birczy i okolic. Wojenny Cmentarz w Pikulicach wydawał się więc najstosowniejszym miejscem na ten pochówek. Niestety w tym roku przed pierwszym listopada ktoś przypomniał sobie o mogiłach członków UPA i zamalował tablice nagrobne.
W bieżącym wydaniu Życia Podkarpackiego w artykule zatytułowanym „Kolejna prowokacja?” piszemy między innymi: „Informacja o zniszczeniu płyt nagrobnych zaskoczyła władze miasta i policję, gdyż, pomimo że do zbezczeszczenia grobów miało dojść z końcem października, nikt z przypadkowych osób ani ze środowiska ukraińskiego tego nie zgłaszał. Przewodniczący przemyskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków mówi, że był tam 1 listopada, ale również niczego nie zauważył. Wysłany na miejsce urzędnik magistratu wrócił z informacją, że nie znalazł żadnych zamalowanych tablic na grobach. W środę na miejscu pracowali przemyscy policjanci, którzy wykonali dokumentację i zebrali dowody”.
Sprawa szybko rozeszła się po Polsce i zagranicy jako dowód polskiego szowinizmu, braku tolerancji nawet na cmentarzach. Całe zdarzenie jednak ma dziwny charakter. Odwiedzający cmentarz w Pikulicach już pierwszego listopada nic szczególnego nie zauważyli. Zamalowane tablice ktoś równie szybko wyczyścił, jak ktoś pomalował. Zajściem zajęła się policja i ABW. Funkcjonariusze zebrali resztki dowodów: pozostałości po farbie na obmurowaniu nagrobków i liściach.
Efekt jednak został osiągnięty. Obraz Polski i Polaków po raz kolejny został wciśnięty w nacjonalistyczne ramy. A Przemyśl ponownie pokazany jako miejsce polsko-ukraińskich waśni. Na pewno relacje nie są idealne, ale przyprawienie nacjonalistycznej gęby zarówno Polakom, jak i Ukraińcom mieszkającym w Przemyślu to po prostu nieprawda i nadużycie. My tu na miejscu wiemy o tym najlepiej. Daleki jestem od spiskowej teorii dziejów. Wolałbym myśleć o zdarzeniu na Wojennym Cmentarzu w Pikulicach w kategoriach szczeniackiego wygłupu, ale jednocześnie wiem, komu od wieków zależy na konsekwentnym skłócaniu Polaków i Ukraińców. Trzeba o tym pamiętać zanim wpadniemy w święte oburzenie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak tylko w mieście coś xle się dzieje i wynikaja poważne problemy najczęściej finansowe tak mieszkańcow jak tez kasy miejskiej to mamy dyzurny temat czyli waśnie polsko-ukraińskie na tle przeszłości.W zasadzie nasze miasto jest z tego znane nie tylko w Polsce,Europie a nawet świecie.Ba znaczaco wpłyneło też na zamrozenie stosunków miedzypaństwowych dot oczywiscie mogił i pomników np w hruszowicach gdzie nasi kibole tym razem robiący za patriotów zniszczyli słusznie czy niesłusznie wzniesiony pomnik czy też nagrobek.Teraz mamy problem z potężnymi podwyżkami nie tylko śmieci ale także energii i ciepła co boleśnie odczujemy po kieszeni i proszę temat waśni znowu głównym tematem dnia w naszym mieście a szczególnie radnych,którzy naprawdę przypadkowo "rozwiązują niepopularne "problemy naszego miasta.Tym razem nie pomniki,groby ale ulice mamy też niewłaściwe.
czasami się z Tobą nie zgadzam ale tu trafiłeś w sedno sprawy...
''Nie używanie przemocy wobec ludzkich istot, a zabijanie czy wrogość wobec zwierząt, jest filozofią szatana. W tym wieku istnieje wrogość wobec zwierząt i dlatego te biedne stworzenia są zawsze w niepokoju. Reakcja biednych zwierząt udziela się ludzkiemu społeczeństwu i dlatego zawsze ma miejsce napięcie w postaci zimnej czy też gorącej wojny pomiędzy ludźmi, indywidualnie, kolektywnie czy w skali narodu'' - PrabhupadaLUDZIE NIE CHCĄ OGLĄDAĆ TYCH ZDJĘĆ WOLĄ NIE WIEDZIEĆ. ROZMOWA Z FOTOGRAFEM ZWIERZĄT HODOWLANYCH - NATIONAL- GEOGRAPHIC.PLYOUTUBE.COM - ZIEMIANIE - MORDOWANIE ZWIERZĄT - FILM DOKUMENTALNYYOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM
A czym było UPA i dlaczego ich szczątki leżą na cmentarzu wojskowym skoro nie byli żołnierzami .
Cześć. Proszę, odpowiedz mi, przesyłając mój identyfikator e-mail, mam coś ważnego do omówienia z Tobą. tutaj jest mój e-mail:(sgthelenmarkm@aol.com)
Ty Ukrainski pacholku ,wez sobie tych barbazyncow do domu ,a o Przemyslu to slyszeli w Rzeszowie i Birczy ,a nie calym swiecie.Wschodni chachlaku.
Jak tylko w mieście coś xle się dzieje i wynikaja poważne problemy najczęściej finansowe tak mieszkańcow jak tez kasy miejskiej to mamy dyzurny temat czyli waśnie polsko-ukraińskie na tle przeszłości.W zasadzie nasze miasto jest z tego znane nie tylko w Polsce,Europie a nawet świecie.Ba znaczaco wpłyneło też na zamrozenie stosunków miedzypaństwowych dot oczywiscie mogił i pomników np w hruszowicach gdzie nasi kibole tym razem robiący za patriotów zniszczyli słusznie czy niesłusznie wzniesiony pomnik czy też nagrobek.Teraz mamy problem z potężnymi podwyżkami nie tylko śmieci ale także energii i ciepła co boleśnie odczujemy po kieszeni i proszę temat waśni znowu głównym tematem dnia w naszym mieście a szczególnie radnych,którzy naprawdę przypadkowo "rozwiązują niepopularne "problemy naszego miasta.Tym razem nie pomniki,groby ale ulice mamy też niewłaściwe.
czasami się z Tobą nie zgadzam ale tu trafiłeś w sedno sprawy...
''Nie używanie przemocy wobec ludzkich istot, a zabijanie czy wrogość wobec zwierząt, jest filozofią szatana. W tym wieku istnieje wrogość wobec zwierząt i dlatego te biedne stworzenia są zawsze w niepokoju. Reakcja biednych zwierząt udziela się ludzkiemu społeczeństwu i dlatego zawsze ma miejsce napięcie w postaci zimnej czy też gorącej wojny pomiędzy ludźmi, indywidualnie, kolektywnie czy w skali narodu'' - PrabhupadaLUDZIE NIE CHCĄ OGLĄDAĆ TYCH ZDJĘĆ WOLĄ NIE WIEDZIEĆ. ROZMOWA Z FOTOGRAFEM ZWIERZĄT HODOWLANYCH - NATIONAL- GEOGRAPHIC.PLYOUTUBE.COM - ZIEMIANIE - MORDOWANIE ZWIERZĄT - FILM DOKUMENTALNYYOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM