Reklama

Chcą powalczyć o czystsze powietrze w Przemyślu

Sześć postulatów prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie przestawili członkowie przemyskich struktur .Nowoczesnej. Apel wynika z fatalnej jakości powietrza w nadsańskim mieście.

– W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza regularnie i wielokrotnie przekracza dopuszczalne wartości, co zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców miasta. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest palenie węglem, niejednokrotnie również śmieciami w piecach domowych.  Uważamy, że w XXI wieku miasto powinno zapewnić przemyślanom przestrzeń bezpieczną dla zdrowia i życia – uważa wiceprzewodniczący Regionu Podkarpackiego .Nowoczesnej, przemyślanin Paweł Zastrowski[paywall].

Autorzy apelu powołują się na rozdział II, art. 68., punkt 4 Konstytucji RP, który mówi, iż „władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska”. 

Reklama

– W odczuciu mieszkańców ten problem jest marginalizowany, a dotychczasowe działania nieskuteczne. W maju tego roku wejdzie w życie uchwała antysmogowa, trudno jednak przewidzieć, czy przyniesie zamierzony efekt, dlatego należy podjąć natychmiastowe działania, które choć częściowo poprawią jakość życia mieszkańców Przemyśla – dodał P. Zastrowski.

Wskazują, że w mieście istnieją jedynie dwie stacje pomiaru jakości powietrza, w dodatku obie znajdują się na Zasaniu, gdzie ilość spalin pochodzących z kotłów i pieców na paliwa stałe jest znacznie mniejsza niż na terenie starego miasta. – Przemyśl należy do najbardziej zanieczyszczonych miast Podkarpacia, dlatego wydaje się, że dwa urządzenia monitorujące stan powietrza to zdecydowanie za mało – stwierdził P. Zastrowski.

Reklama

Sześć postulatów

Członkowie przemyskich struktur .Nowoczesnej zaproponowali sześć postulatów, związanych ze stanem powietrza w Przemyślu. To: sfinansowanie z budżetu miasta dwóch stacji pomiaru jakości powietrza (mierzące PM2,5, PM 10, CO2) i ustawienie ich na starym mieście (np. ul. Słowackiego i Batorego), stworzenie „alertu smogowego” – aplikacji informującej o rzeczywistym poziomie zanieczyszczenia i zagrożeniach, rozszerzenie jej o możliwość wysyłania zdjęć dymiących kominów, które następnie trafiałyby do odpowiednich służb, rozpoczęcie kampanii edukacyjnych w przedszkolach i szkołach (specjalne procedury antysmogowe, by uczniowie i nauczyciele wiedzieli, jak się zachowywać), obniżenie podatku od nieruchomości dla wspólnot i właścicieli nieruchomości rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania oraz zwiększenie skuteczności działań straży miejskiej w zwalczaniu palenia śmieci.

– Konsekwencją palenia śmieci muszą być wysokie i nieuchronne kary, które zniechęcą tych, którzy narażają na niebezpieczeństwo zdrowie i życie wszystkich mieszkańców Przemyśla. Stosowana obecnie przez straż miejską procedura kontroli jest nieskuteczna, dlatego niezbędna jest jej modyfikacja. Wszyscy zdają sobie sprawę, że polityka antysmogowa musi być długofalowa, zmiana świadomości mieszkańców również trwać będzie lata, ale im szybciej nastąpi edukacji społeczeństwa, tym szybciej spodziewać się można pozytywnych efektów – podsumował wiceprzewodniczący Regionu Podkarpackiego .Nowoczesnej.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2018-02-18 18:09:58

    Zaapelujcie, żeby wyrżnęli jeszcze więcej drzew, to w sumie już niedużo, tego, co zostało !!!DRZEWA MAJĄ POMÓC W WALCE ZE SMOGIEM - DZIENNIKPOLSKI24.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2018-02-18 18:15:12

    MASSACRA - AGONIZING WORLD - TEKSTOWO.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ange - niezalogowany 2018-02-18 19:07:08

    Bardzo dobra inicjatywa

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama