Sześć postulatów prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie przestawili członkowie przemyskich struktur .Nowoczesnej. Apel wynika z fatalnej jakości powietrza w nadsańskim mieście.
– W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza regularnie i wielokrotnie przekracza dopuszczalne wartości, co zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców miasta. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest palenie węglem, niejednokrotnie również śmieciami w piecach domowych. Uważamy, że w XXI wieku miasto powinno zapewnić przemyślanom przestrzeń bezpieczną dla zdrowia i życia – uważa wiceprzewodniczący Regionu Podkarpackiego .Nowoczesnej, przemyślanin Paweł Zastrowski[paywall].
Autorzy apelu powołują się na rozdział II, art. 68., punkt 4 Konstytucji RP, który mówi, iż „władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska”.
– W odczuciu mieszkańców ten problem jest marginalizowany, a dotychczasowe działania nieskuteczne. W maju tego roku wejdzie w życie uchwała antysmogowa, trudno jednak przewidzieć, czy przyniesie zamierzony efekt, dlatego należy podjąć natychmiastowe działania, które choć częściowo poprawią jakość życia mieszkańców Przemyśla – dodał P. Zastrowski.
Wskazują, że w mieście istnieją jedynie dwie stacje pomiaru jakości powietrza, w dodatku obie znajdują się na Zasaniu, gdzie ilość spalin pochodzących z kotłów i pieców na paliwa stałe jest znacznie mniejsza niż na terenie starego miasta. – Przemyśl należy do najbardziej zanieczyszczonych miast Podkarpacia, dlatego wydaje się, że dwa urządzenia monitorujące stan powietrza to zdecydowanie za mało – stwierdził P. Zastrowski.
Członkowie przemyskich struktur .Nowoczesnej zaproponowali sześć postulatów, związanych ze stanem powietrza w Przemyślu. To: sfinansowanie z budżetu miasta dwóch stacji pomiaru jakości powietrza (mierzące PM2,5, PM 10, CO2) i ustawienie ich na starym mieście (np. ul. Słowackiego i Batorego), stworzenie „alertu smogowego” – aplikacji informującej o rzeczywistym poziomie zanieczyszczenia i zagrożeniach, rozszerzenie jej o możliwość wysyłania zdjęć dymiących kominów, które następnie trafiałyby do odpowiednich służb, rozpoczęcie kampanii edukacyjnych w przedszkolach i szkołach (specjalne procedury antysmogowe, by uczniowie i nauczyciele wiedzieli, jak się zachowywać), obniżenie podatku od nieruchomości dla wspólnot i właścicieli nieruchomości rezygnujących z tradycyjnego ogrzewania oraz zwiększenie skuteczności działań straży miejskiej w zwalczaniu palenia śmieci.
– Konsekwencją palenia śmieci muszą być wysokie i nieuchronne kary, które zniechęcą tych, którzy narażają na niebezpieczeństwo zdrowie i życie wszystkich mieszkańców Przemyśla. Stosowana obecnie przez straż miejską procedura kontroli jest nieskuteczna, dlatego niezbędna jest jej modyfikacja. Wszyscy zdają sobie sprawę, że polityka antysmogowa musi być długofalowa, zmiana świadomości mieszkańców również trwać będzie lata, ale im szybciej nastąpi edukacji społeczeństwa, tym szybciej spodziewać się można pozytywnych efektów – podsumował wiceprzewodniczący Regionu Podkarpackiego .Nowoczesnej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zaapelujcie, żeby wyrżnęli jeszcze więcej drzew, to w sumie już niedużo, tego, co zostało !!!DRZEWA MAJĄ POMÓC W WALCE ZE SMOGIEM - DZIENNIKPOLSKI24.PL
MASSACRA - AGONIZING WORLD - TEKSTOWO.PL
Jak Nowoczesna usunie się z Przemyśla to smród zniknie a co za tym idzie czystość powietrza zagwarantowana.
Zaraz POtem PISoBOISZWICKO prawacką zarazę to i fetor będzie mniejszy.https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1728282,1,200-mln-na-czyste-powietrze-26-mld-na-strzelnice-tak-pis-walczy-ze-smogiem.read
Ty też! Wtedy to już i produktu przemiany czyli ........ nie będzie!
Jak Rząd chce walczyć ze smokiem to niech w sezonie grzewczym ściągnie podatki i akcyzę z gazu to nikt nie bedzie się bawił w palenie węglem,drzewem czy innymi śmieciami proste. Ludzie nie palą węglem czy drzewem bo lubią tylko dlatego ze jest taniej .Nic nie dadzą kolejne projekto prawdę mówiąc utrudniające tylko życie ludziom
Problem zanieczyszczenia powietrza związany jest z spalaniem węgla, różnego rodzaju śmieci, spalin oraz zanieczyszczenia przemysłowe. Występuje zarówno w sezonie grzewczym (gdzie stężenie zanieczyszczeń jest duże) jak również w okresie letnim ( którego głównym źródłem są kuchnie węglowe oraz spaliny samochodowe). Rozwiązaniem problemu jest likwidacja ogrzewania węglowego oraz pieców węglowych kuchennych. Większość kamienic oraz budynków w starej części miasta ( około 80%) nie jest podłączona do sieci gazu ziemnego. W związku z czym mieszkańcy korzystają z przygotowania posiłków w piecach kuchennych ( zużycie węgla ok 1,5 kg/godz). Ogrzewanie tych budynków odbywa się głównie w piecach węglowych oraz z sieci ciepłowniczej MPEC-u.Problem z ogrzewaniem w sezonie grzewczym i zaopatrzeniem w ciepłą wodę jest rozwiązany poprzez systematyczne przyłączanie nowych budynków i kamienic do sieci MPEC-u (mieszkańcy w dalszym ciągu korzystają z kuchni węglowych).Natomiast przyłączenie budynków i kamienic do sieci przesyłowej gazu ziemnego praktycznie nie jest realizowane ( jeżeli przyjąć obecną ilość przyłączanych kamienic to po upływie 200 lat zostaną z przyłączone wszystkie budynki). A przecież złoże gazowe Przemyśl, należy do jednych z największych w Polsce. Rozwiązanie problemu kompleksowej gazyfikacji budynków i kamienic stanowi podstawowe rozwiązanie czystości powietrza w Przemyślu ( znikną kuchnie węglowe a ogrzewanie kamienic i budynków będzie tylko z sieci MPEC-cu lub kotłowni gazowych )
dodatkowe rozwiązania to alternatywne źródła energii, oraz zagadnienia ekonomiczne opłacalności układów grzewczych oraz polityka energetyczna państwa.
I jak taka biedota w kamienicach miałaby założyć grzejniki??????????
biedota może ewentualnie partycypować w kosztach instalacji grzewczej, ale od kompleksowej termomodernizacji z instalacją grzewczą , gazową , elektryczną kamienic są zarządcy i właściciele kamienic. To oni powinni w głównej mierze pokrywać koszty modernizacji układów grzewczych wraz z instalacją a nie żerować na lokatorach ( sami prowadząc wystawny tryb życia i spędzając wakacje na karaibach).
Kończy się znaczenie tej śmiesznej partyjki w polskim parlamentaryżmie . Stąd jakieś szukanie pretekstu do zaistnienia . Wręcz prowokacja . Partyjka ta , jest ciągiem / kontynuacja /Palikociarstwa, poparcie na granicy progu wyborczego balansuje / walczy o przeżycie / , stąd też nie dziwota ,że chwyta się tematów na czasie . Tylko co wymyślą na wiosnę , w lecie?. Może szkodliwość promieniowania słonecznego i zaraz zarzucą rządowi ,że "nic nie robi w tej sprawie."
Zimno ma swoje prawo i jak doskwiera to i kufajkę trzeba spalić,aby w pomieszczeniu było cieplej.Za latanie i zagladanie po piecach lepiej jest kontrolować składy opału i sprawdzc certyfikaty jakosci sprzedawanego wegla.Dalej w sprzedazy jest miał weglowy.Obnizyc cenę gazu ja za sezon grzewczy zuzywam 2,5 t węgla czyli jakieś 3 tys zł,a za ogzrewaniem gazem sezon wynosi 10 tys. Rachonek jest prosty
Zaapelujcie, żeby wyrżnęli jeszcze więcej drzew, to w sumie już niedużo, tego, co zostało !!!DRZEWA MAJĄ POMÓC W WALCE ZE SMOGIEM - DZIENNIKPOLSKI24.PL
MASSACRA - AGONIZING WORLD - TEKSTOWO.PL
Bardzo dobra inicjatywa