Tego w mieście jeszcze nie było. Grupa zapaleńców chce zabrać z terenu miasta dwa budynki i postawić je na terenie gminy Medyka, obok fortu XV „Borek”.
Obszerny teren przy ulicy Paderewskiego od ponad 130 lat był w rękach wojska. Najpierw urzędowali tam Austriacy, potem polskie wojsko, a w międzyczasie Niemcy. Niedawno wojsko wyprowadziło się i teren nazywany „strzelnicą” wykupił deweloper, który buduje tam osiedle. Ostatnią „militarną” pamiątką są dwa budynki, na które przeciętny mieszkaniec miasta pewnie nie zwróciłby uwagi. Ot, ruina nadająca się do rozbiórki.[paywall]
– To unikatowe zabytki, pozostałości po infrastrukturze Twierdzy Przemyśl – mówi Jacek Dzik, prezes Stowarzyszenia „Kaponiera” Przemyski Okręg Warowny. Oba zostały wybudowane w latach tysiąc osiemset osiemdziesiąt siedem – osiemdziesiąt osiem. W jednym, wybudowanym techniką pruskiego muru Austriacy urządzili wojenne laboratorium artyleryjskie, w którym elaborowali pociski artyleryjskie. Ze względów bezpieczeństwa do Przemyśla z wytwórni trafiały puste skorupy pocisków i dopiero tutaj napełniano je prochem i już uzbrojone dostarczano na poszczególne forty. W drugim murowanym budynku mieściła się kancelaria laboratorium. To byłaby niepowetowana szkoda, gdyby je zburzono.

fot.Jacek Szwic
W tym budynku mieściło się wojenne laboratorium artyleryjskie.
– Stowarzyszenie „Kaponiera” jako swój nadrzędny cel stawia prowadzenie zorganizowanych działań w celu chronienia zabytków architektury obronnej na terenie Podkarpacia, a także upowszechnianie wiedzy o roli i charakterze zespołu obiektów fortyfikacyjnych Linii Mołotowa – wyjaśnia Jacek Dzik. – Wpadliśmy na pomysł, żeby oba obiekty uratować. Chcemy je rozebrać i na nowo postawić obok fortu „Borek” na działce, która się świetnie do tego nadaje. Oczywiście wszystko zgodnie ze sztuką konserwatorską, z pełną dokumentacją każdego elementu. Już dogadaliśmy się z deweloperem, który wstrzymał się z rozbiórką. Wójt gminy Medyka również wyraził zgodę i zadeklarował pomoc. Jesteśmy już po rozmowach z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zwróciliśmy się do Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl o aktywne włączenie się do naszej akcji. Mamy deklaracje prywatnych przedsiębiorców, którzy obiecali pomóc w tym przedsięwzięciu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze