Reklama

Chcą przenieść dwa budynki za miasto

24/07/2015 11:24

Tego w mieście jeszcze nie było. Grupa zapaleńców chce zabrać z terenu miasta dwa budynki i postawić je na terenie gminy Medyka, obok fortu XV „Borek”.

Obszerny teren przy ulicy Paderewskiego od ponad 130 lat był w rękach wojska. Najpierw urzędowali tam Austriacy, potem polskie wojsko, a w międzyczasie Niemcy. Niedawno wojsko wyprowadziło się i teren nazywany „strzelnicą” wykupił deweloper, który buduje tam osiedle. Ostatnią „militarną” pamiątką są dwa budynki, na które przeciętny mieszkaniec miasta pewnie nie zwróciłby uwagi. Ot, ruina nadająca się do rozbiórki.[paywall]

Szkoda tych pamiątek


– To unikatowe zabytki, pozostałości po infrastrukturze Twierdzy Przemyśl – mówi Jacek Dzik, prezes Stowarzyszenia „Kaponiera” Przemyski Okręg Warowny. Oba zostały wybudowane w latach tysiąc osiemset osiemdziesiąt siedem – osiemdziesiąt osiem. W jednym, wybudowanym techniką pruskiego muru Austriacy urządzili wojenne laboratorium artyleryjskie, w którym elaborowali pociski artyleryjskie. Ze względów bezpieczeństwa do Przemyśla z wytwórni trafiały puste skorupy pocisków i dopiero tutaj napełniano je prochem i już uzbrojone dostarczano na poszczególne forty. W drugim murowanym budynku mieściła się kancelaria laboratorium. To byłaby niepowetowana szkoda, gdyby je zburzono. 

Reklama


fot.Jacek Szwic
W tym budynku mieściło się wojenne laboratorium artyleryjskie.

Ratować, co się da


– Stowarzyszenie „Kaponiera” jako swój nadrzędny cel stawia prowadzenie zorganizowanych działań w celu chronienia zabytków architektury obronnej na terenie Podkarpacia, a także upowszechnianie wiedzy o roli i charakterze zespołu obiektów fortyfikacyjnych Linii Mołotowa – wyjaśnia Jacek Dzik. – Wpadliśmy na pomysł, żeby oba obiekty uratować. Chcemy je rozebrać i na nowo postawić obok fortu „Borek” na działce, która się świetnie do tego nadaje. Oczywiście wszystko zgodnie ze sztuką konserwatorską, z pełną dokumentacją każdego elementu. Już dogadaliśmy się z deweloperem, który wstrzymał się z rozbiórką. Wójt gminy Medyka również wyraził zgodę i zadeklarował pomoc. Jesteśmy już po rozmowach z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zwróciliśmy się do Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl o aktywne włączenie się do naszej akcji. Mamy deklaracje prywatnych przedsiębiorców, którzy obiecali pomóc w tym przedsięwzięciu. 

To świetny pomysł


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości