Reklama

Chcą skłonić seniorów do aktywności

23/08/2015 10:18

Wejście w wiek emerytalny dla wielu mieszkańców gminy Pruchnik oznacza koniec aktywności. Aby tak się nie działo, gmina wystarała się o ministerialne fundusze, które wykorzystane zostały do stworzenia miejsca, w którym seniorzy odkryją swoje pasje i możliwości.

„Z przyjemnością informuję, że gmina Pruchnik uzyskała dofinansowanie na utworzenie dziennego domu Senior-WIGOR, w ramach rządowego programu wieloletniego „Senior-WIGOR” na lata 2015 – 2020 edycja 2015. Jestem przekonany, że Państwa inicjatywa przyczyni się do poprawy dostępu usług adresowanych do seniorów i równocześnie wpłynie na zwiększenie ich aktywności” – napisał minister Władysław Kosiniak-Kamysz w liście gratulacyjnym skierowanym do władz gminy.

5 sierpnia bieżącego roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie, które zainaugurowało pierwszą edycję programu „Senior-WIGOR”[paywall]. Uczestniczyli w nim samorządowcy z całej Polski, a dokładnie ze 119 gmin, które otrzymały dofinansowanie. Nie mogło zabraknąć tam burmistrza Pruchnika Wacława Szkoły, który odebrał promesę z rąk premier Ewy Kopacz i ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza,  .

Przystań dla osób 60 +


– Przejście na emeryturę to nie koniec aktywności. Dla wielu osób starszych to początek odkrywania nowych pasji. W tym roku mieszkańcy z terenu gminy Pruchnik będą mogli je realizować w dziennym domu Senior-WIGOR. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów, nasza gmina  przystąpiła do pierwszej edycji konkursu ogłoszonego przez MPiPS w ramach programu „Senior-WIGOR” i otrzymała dofinansowanie w kwocie: 239 tysięcy złotych na utworzenie powyższej placówki. Przedsięwzięcie adresowane jest do 15 mieszkańców gminy Pruchnik, osób w wieku emerytalnym oraz samotnych, nie będących aktywnymi zawodowo, powyżej 60. roku życia. W dziennym domu Senior-WIGOR osoby 60+ będą mogły spędzać co najmniej 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Bez względu na swój wiek osoby starsze mogą odgrywać ważną rolę w społeczeństwie, wystarczy tylko znaleźć sposób, by jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Jednym z głównych przeciwności jest słaba oferta zagospodarowania czasu wolnego osobom starszym. Konieczne jest więc zorganizowanie miejsca działającego codziennie, gdzie każda osoba w podeszłym wieku będzie mogła przyjść, spotkać się z innymi ludźmi, skorzystać z dostępu do komputera czy jakichś ciekawych zajęć. Takie działanie spowoduje, że seniorzy będą się czuli potrzebnymi i wartościowymi ludźmi, jednocześnie stając się aktywnymi członkami społeczności lokalnej, działającymi z pożytkiem na rzecz rozwoju naszego miasta – komentuje Marta Wałach, koordynator projektu.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości