Helene Deutsch, Ołena Kulczycka, Wincenta Tarnawska. Znasz te nazwiska? Ruszyła inicjatywa, której celem jest przybliżenie mieszkańcom miasta sylwetek tych wybitnych przemyślanek. Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka na tablicę upamiętniającą. Jej powstanie jest elementem projektu Centrum Światów jest tutaj, którego kuratorkami są Jadwiga Sawicka i Liliana Kalinowska.
Projekt tablicy w oparciu o tekst napisany przez przemyślanina, historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora habilitowanego Tomasza Pudłockiego przygotował artysta grafik Andrij Fil.
Wygrawerowany zostanie w trzech językach: polskim, ukraińskim i hebrajskim – jako symboliczne podkreślenie trzech narodowości uhonorowanych obywatelek. Inicjatorkom zależało także na podkreśleniu odniesienia do wielojęzyczności i wielokulturowości czasu przełomu wieków.
Zbiórka na portalu zrzutka.pl [TUTAJ] przeznaczona jest na wykonanie tablicy, a dodatkowo zebrane pieniądze sfinansują powstanie strony internetowej. Znajdą się na niej informacje dotyczące tablicy, rozszerzone o biogramy samych przemyślanek. Odsłonięcie zaplanowano na wrzesień tego roku.
Za mało doceniamy rolę kobiet
Trzy kobiety. Za mało doceniamy rolę kobiet w Przemyślu?
– Właściwie prawie w ogóle ich nie doceniamy. Ołena Kulczycka ma swoje muzeum we Lwowie, Helena Deutsch jest znana na całym świecie, ale ani o niej, ani o Wincencie Tarnawskiej w Przemyślu właściwie się nie słyszy... Mało mówi się o roli kobiet w historii w ogóle, a przecież historia bez nich się nie toczyła.
Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To niech juz bedzie tylko w Hebrajskim i Upainskim ,bo przeciez taka jest intencja tego bzudrnego zamyslu.Czy Przemysl jeszcze jest Polski ?. Omal nie zapomnialem ,ile jest w Izraelu tablic upamietniajcych wybitne Polki. Nie wspominam o tej scianie od korporacji Holokaust.
coś sie komus popie.....liło w ciasnej głowie.A gdzie tablice słynnych Przemyslan zasłużonych dla Grodu,Polskosci i Mieszkańców
Powieś sobie tablicę u sobie w domu na ścianie
To niech juz bedzie tylko w Hebrajskim i Upainskim ,bo przeciez taka jest intencja tego bzudrnego zamyslu.Czy Przemysl jeszcze jest Polski ?. Omal nie zapomnialem ,ile jest w Izraelu tablic upamietniajcych wybitne Polki. Nie wspominam o tej scianie od korporacji Holokaust.
coś sie komus popie.....liło w ciasnej głowie.A gdzie tablice słynnych Przemyslan zasłużonych dla Grodu,Polskosci i Mieszkańców
Powieś sobie tablicę u sobie w domu na ścianie