Reklama

Cięcia wydatków. Miasto wystąpiło z dwóch stowarzyszeń

Przemyscy radni podczas ostatniej (28 grudnia 2018 r.) sesji Rady Miejskiej w Przemyślu podjęli decyzję o wystąpieniu miasta ze Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska. Obecność w tym gronie „kosztowała” średnio 30 tys. zł rocznie, a efekty były bardzo znikome.

Głównym założeniem i celem stowarzyszenia była i jest możliwość tworzenia wspólnych, uniwersalnych projektów, które miałyby większą szansę na uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Wiadomo: w grupie siła[paywall].

Miasto Przemyśl przystąpiło do stowarzyszenia 24 marca 2010 r. Na przestrzeni ośmiu lat zrealizowane zostały cztery projekty, na których zyskał nadsański gród (wszystkie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja). Oto one: „Szlakiem dziedzictwa kulturowego Przemyśl – Humenne (całkowity koszt to 40 tys. 245 euro; dofinansowanie unijne: 34 tys. 208 euro), „Innowacyjna platforma współpracy Sieci Miast Euroregionu Karpackiego” (całkowity koszt to 74 tys. 834 zł; dofinansowanie unijne: 63 tys. 609 zł), „Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej miast pogranicza Polski i Słowacji poprzez rozwój produktów turystycznych” (całkowity koszt to 44 tys. 667 euro; dofinansowanie unijne: 37 tys. 967 euro) oraz „Strategia Karpacka – Zrównoważony Rozwój Euroregionu Karpackiego” (całkowity koszt to 174 tys. 280 zł; dofinansowanie unijne: 148 tys. 138 zł).

Reklama

Obecność generuje tylko koszty

Co ciekawe, ubieganie się o unijne dotacje na realizację projektów w ramach programów wdrażanych przez stowarzyszenie nie jest uzależnione od członkostwa w nim. Z dotychczasowej przynależności do Euroregionu Karpackiego – poza realizacją wspomnianych projektów –  nie wyniknęły dla miasta żadne wymierne korzyści.

– Do zweryfikowania wcześniejszych argumentów przemawiających za członkostwem w stowarzyszeniu przyczynia się również fakt podnoszonych składek. W kontekście wdrażanej w urzędzie polityki oszczędnościowej to jest nie do zaakceptowania – uzasadnił projekt uchwały prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Reklama

Dotychczasowe wpłaty należnych składek ze strony miasta kształtowały się średnio na poziomie ponad 30 tys. zł rocznie (najmniej w 2012 r. – 25 tys. 976 zł; najwięcej w 2011 r. – 42 tys. 960 zł; składka za 2017 r. wyniosła 34 tys. 166 zł).

– Od czasu realizacji wymienionych projektów, mimo niemałych środków jak na nasze miasto, przekazanych stowarzyszeniu, nie odnieśliśmy i nie odnosimy wymiernych korzyści, które miałyby wpływ na zwiększenie możliwości pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz. A przecież jednym z głównych celów Euroregionu Karpackiego jest wspieranie współpracy transgranicznej na obejmowanym przez niego obszarze. Jednak nie przekłada się to na konkretne działania, z których mógłby skorzystać na przykład Przemyśl, by wymienić choćby: wzrost liczby miejsc pracy w sektorze usług turystycznych, wzrost ilości podmiotów gospodarczych lub inwestycji turystycznych – wyliczył prezydent W. Bakun. – Ponadto członkostwo w stowarzyszeniu nie gwarantuje, że miasto ma konkretny wpływ na jego funkcjonowanie, działania czy decyzje. Generuje natomiast tylko i wyłącznie zobowiązania finansowe. W związku z tym nasza obecność w Euroregionie Karpackim jest bezzasadna – podsumował W. Bakun.

Reklama

13 radnych było za wystąpieniem ze stowarzyszenia, 4 – przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Podziękowali i stowarzyszeniu gmin i miast

Podczas tej samej sesji radni zdecydowali także o wystąpieniu miasta ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. To polska regionalna organizacja samorządowa, której celem jest m.in. upowszechnianie idei samorządności lokalnej, umacnianie kulturalnych i gospodarczych więzi mieszkańców regionu, a także promocja Małopolski, zarówno w kraju, jak i za granicą. Miasto z tytułu członkostwa w stowarzyszeniu musiało wpłacać 1 tys. zł rocznie składki. Podobnie jak w przypadku wystąpienia ze Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, tak i w tym decydującą rolę odegrała kwestia ograniczania wydatków i wprowadzanej polityki oszczędnościowej.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    erty - niezalogowany 2019-01-10 19:13:45

    Czy to związku z tymi cięciami nie odśnieżacie schodów nad Sanem Panie Prezydencie ?Czy ktoś kaskę przytula a schodów nie odśnieża . Gdzie się  z tym należy udać do Pana osobiście . Jak pan chce coś zrobić jak pan tak prostych spraw nie ogarnia . A przepraszam pan mieszka daleko od Sanu i nie  potrzebuje pan odśnieżonych schodów .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Anomin - niezalogowany 2019-01-10 20:02:04

    Uważa Pan/Pani, że nieodśnieżone schody nad Sanem to priorytetowa sprawa którą trzeba się zająć w tym mieście ? Dajmy się wykazać nowej głowie naszego miasta i nie podcinajmy mu skrzydeł na starcie.  Pozdrawiam 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kik - niezalogowany 2019-01-10 20:40:57

    A czy w poprzednich latach schody były odśnieżane? Obawiam się, że nie i nikomu to nie przeszkadzało. Osobiście nie widzę potrzeby odśnieżania, chociaż mieszkam blisko Sanu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama