Reklama

Cmentarz w Horyńcu-Zdroju zyska dawny blask

Do końca listopada br. zostanie opracowany program ochrony konserwatorskiej cmentarza i plan współpracy gminy Horyniec-Zdrój z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie dotyczący prac konserwacyjnych na tamtejszym cmentarzu.

Wszystko zaczęło się od wizyty (na zaproszenie wójta gminy Roberta Serkisa) prof. dr. hab. Janusza Smazy wraz z grupą studentów z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Celem była ocena i częściowa inwentaryzacja stanu zabytkowych obiektów na cmentarzu w Horyńcu-Zdroju oraz opracowanie założeń do programu ochrony konserwatorskiej, który jest niezbędnym elementem wniosku o pozwolenie na wykonanie prac konserwatorskich zabytku[paywall].
Kilka dni później – z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Horynieckiej – odbyło się spotkanie w sprawie projektu, w którym uczestniczył wspomniany prof. J. Smaza, jego studenci oraz wójt gminy Horyniec-Zdrój R. Serkis. – Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Mariana Szymańskiego, który przedstawił w formie prezentacji ciekawe informacje i niepublikowane materiały dotyczące historii założenia cmentarza, sylwetki inicjatorów budowy pomników i obiektów oraz interesujące fakty dotyczące pochowanych osób, które w szczególny sposób zapisały się w historii Horyńca – usłyszeliśmy w horynieckim urzędzie miasta.
Profesor Janusz Smaza przedstawił dokumentację stanu zachowania poszczególnych obiektów zabytkowych. Bardzo szczegółowo została przedstawiona koncepcja konserwacji i rekonstrukcji historycznej Pomnika Wolności z 1928 r., który współcześnie po licznych konserwacjach odbiega znacząco od oryginału, wykonanego przez Grzegorza Kuźniewicza ze Starego Brusna.
– Nasz cmentarz jest wyjątkowy. Będziemy robić wszystko, aby odtworzyć na ile to możliwe pierwotny stan najcenniejszych rzeźb, a w przypadku rekonstrukcji ogrodzenia nawiązać stylem do już istniejących historycznych bram wejściowych z wapienia, z jednoczesnym otwarciem widokowym przestrzeni cmentarza na zewnątrz – podsumował wójt R. Serkis.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości