– To, co się dzieje się, a właściwie nie dzieje, od około półtora roku z księgozbiorem Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, to marnotrawstwo dobra publicznego. Nie rozumiemy, dlaczego z tych tysięcy pozycji nie mogą korzystać przemyślanie – denerwują się mieszkańcy naszego miasta, którzy prosili o nagłośnienie tej sprawy.
W ubiegłym roku przestało istnieć Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Przemyślu. Miało bardzo bogaty, liczący kilka tysięcy pozycji księgozbiór anglojęzyczny, zawierający m.in.: książki specjalistyczne dla nauczycieli, podręczniki gramatyki języka angielskiego, beletrystykę, materiały audio i wideo. Cały ten zbiór został przekazany Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego, mieszczącej się przy ul. Śnigurskiego w Przemyślu. Cel był jeden: udostępnienie pożytecznych książek społeczeństwu, gdy NKJO przestanie już działać.[paywall]
– Niestety, minął już rok i kilka miesięcy, a personel biblioteki pedagogicznej niewiele zrobił w tym kierunku. Materiały z kolegium nadal leżą w pudłach, tak jak je przywieziono wiele miesięcy temu i nikt nie może z nich korzystać – twierdzą wspomniani mieszkańcy. – Gdy przychodzi się do biblioteki pedagogicznej, nie widać tam tłumów. Wbrew pozorom o materiały te dopytuje się więcej osób niż można sądzić. Ludzie pytają o ten księgozbiór w bibliotece publicznej na Grodzkiej, ale personel bezradnie rozkłada ręce, bo wszystko jest w gestii biblioteki pedagogicznej. Materiały z byłego kolegium potrzebne są nauczycielom-anglistom, korepetytorom, uczniom, studentom różnych uczelni do lektoratów. Pewnie chętnie skorzystaliby również z nich wszyscy, którzy chcą doskonalić znajomość angielskiego i czytać w tym języku, bo jest tam wiele pozycji beletrystycznych – podsumowali.
Zapytaliśmy w bibliotece pedagogicznej na ul. Śnigurskiego, dlaczego pozycje z księgozbioru nie zostały do tej pory wprowadzone do katalogów. – Otrzymaliśmy kilkanaście tysięcy książek. Nie wszystkie nadają się do tego, by wprowadzić je do katalogu. Musimy to robić sukcesywnie . Z wielu pozycji można już korzystać. To po pierwsze. Po drugie zaś nie wszyscy mogą wprowadzać poszczególne pozycje książkowe do katalogów. Zresztą nie tylko ten księgozbiór musimy wprowadzić na stan. Są także inne, które spływają do nas na bieżąco. Do końca tego roku większość pozycji przekazanych nam przez kolegium powinna być już dostępna dla czytelników – usłyszeliśmy w przemyskiej bibliotece pedagogicznej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I tak oto zniszczony została najlepsza szkoła językowa w Polsce .
I tak oto zniszczony została najlepsza szkoła językowa w Polsce .