Reklama

Co z planami zagospodarowania parku na Lipowicy?


W jednym z ostatnich numerów ŻP pisaliśmy o pozytywnych zmianach, jakie zaszły na przemyskim Zniesieniu, będących efektem stopniowej realizacji projektu „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej, etap III”. Przy tej okazji mieszkańcy przypomnieli władzom miasta o innym zielonym terenie w mieście, który również ma potencjał, by stać się atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Plany wobec niego były obiecujące, ale utknęły na etapie projektu, który na razie spoczywa w szufladzie.


Chodzi o park na Lipowicy. Kiedy miasto pochwaliło się nowymi inwestycjami na Zniesieniu w postaci wyremontowanych drewnianych schodków i pomostów oraz wymienionych częściowo nawierzchni ścieżek spacerowych, jak również wizją stworzenia w tej okolicy miejskiej winnicy (to na razie zupełnie wstępna koncepcja) czy zamiarami rewitalizacji otoczenia Krzyża Zawierzenia, małej architektury i planami odnośnie placu zabaw (dotychczasowy został rozebrany), w mediach społecznościowych z miejsca na odezwały głosy mówiące o tym, że takiej samej uwagi i gospodarskiego podejścia wymagałby także park na Lipowicy. „To bardzo piękny teren, choć zaniedbany. Ławeczki poniszczone, lampy zdewastowane, alejki zarośnięte. Szkoda że nie potrafimy zadbać o to, co mamy na terenie naszego miasta i doprowadzić do używalności. Na pewno ten teren zdobyłby wielu zwolenników i spacerowiczów” – to tylko jeden z komentarzy. Inni wskazywali, że park mógłby być odpowiednim miejscem na tężnię i że przydałoby się doświetlić go w miejscu, gdzie są elementy małej architektury, a także zmodernizować istniejący tam plac zabaw, który stanowi raczej pozostałości po słusznie minionych czasach. Głosów poparcia dla tych opinii nie brakowało.

Plany były obiecujące...

Problem zaprzepaszczonego potencjału parku na Lipowicy podniósł też w swojej niedawno złożonej interpelacji radny Piotr Krzeszowski. Przypomniał w niej o istniejącej, opracowanej w latach ubiegłych dokumentacji projektowej odnośnie inwestycji w parku na osiedlu Lipowica, pytając, czy ma szansę doczekać się realizacji. Dociekał również, czy posiadane przez miasto pozwolenia na budowę dotyczące zagospodarowania parku nadal są aktualne[paywall] .

Reklama

Przypomnijmy, spory czas temu wykonano dokumentację projektową dotyczącą zagospodarowania parku na osiedlu Lipowica w Przemyślu (przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zagospodarowania parku na osiedlu Lipowica w Przemyślu, w ramach projektu „Wzrost atrakcyjności inwestycji miast pogranicza Polski i Słowacji poprzez rozwój produktów turystycznych”, miasto Przemyśl ogłosiło jeszcze w 2013). Zgodnie z tą koncepcją teren o powierzchni ponad 11 hektarów miał zostać wykorzystany do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. W ramach planowanej rewitalizacji w parku miały się pojawić ciągi pieszo-jezdne (chodziło o odtworzenie układu komunikacji pieszej i ścieżek rowerowych), plac zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki i piłki nożnej, parkowe oświetlenie, a także dodatkowe elementy, jak wiata grillowa, budynek zaplecza sanitarnego, park linowy, skatepark, połączenie komunikacyjne z sąsiadującym terenem zalesionym, elementy małej architektury ogrodowej czy strefa do painballa. Miasto w 2013 r. zaprosiło nawet mieszkańców do udziału w sondzie odnośnie wyboru nawierzchni ścieżek pieszo-rowerowych. Poinformowało też, że założenie parkowe zostało zaprojektowane w stylu postmodernistycznym, którego głównymi cechami w architekturze ogrodów są m.in.: minimalizm, prostota i oszczędność w formie oraz podporządkowanie jej na rzecz dominacji funkcji wypoczynkowej, rekreacyjnej i sportowej. Gotowy projekt nie doczekał się jednak realizacji.

Bez pieniędzy z zewnątrz się nie uda?

Odnosząc się do zapytań internetowych pomieszczonych na portalu społecznościowym, prezydent miasta zapewnił, że takowa jest w planach, ale miasto czeka na kolejne programy dofinansowujące zadanie, żeby złożyć wniosek.

Reklama

„Mamy przygotowany projekt i dwukrotnie składaliśmy już wniosek o dofinansowanie. Czekamy na kolejne nabory projektów, w których moglibyśmy się starać o dofinansowanie” – napisał.

Złudzeń nie pozostawia też odpowiedź na interpelację złożoną przez radnego P. Krzeszowskiego. Czytamy w niej, że: „W bieżącym roku w budżecie Gminy Miejskiej Przemyśl nie ma zadania dotyczącego realizacji tej inwestycji. Realizacja zadania w kolejnych latach będzie zależała od możliwości pozyskania środków zewnętrznych na ten cel”. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że pozwolenia na budowę dotyczące tej inwestycji zachowują aktualnie ważność.

Reklama

Czas płynie, a teren, o którym mowa, coraz bardziej zaczyna przypominać las niż park miejski. A szkoda, bo grzechem by było nie wykorzystać potencjału, jaki niewątpliwie ma to miejsce.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/08/2025 16:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama