Reklama

Co z reformą MZK?

29/08/2020 18:12

Za sprawą radnej Wandy Czerwiec powraca zagadnienie zapowiadanej w zeszłym roku reformy miejskiej komunikacji w Jarosławiu. Opozycyjna radna zwróciła uwagę na fakt, że w temacie dzieje się niewiele. – To proces długofalowy i wieloletni – odpowiedział na jej obiekcje burmistrz W. Paluch.

Wanda Czerwiec, znana z dociekliwości radna klubu PiS, na ostatniej sesji rady miasta, 24 sierpnia, zadała burmistrzowi W. Paluchowi szereg pytań w kwestii działania jarosławskiego MZK. – Na jakim etapie znajdują się pochodne przeprowadzonego w ubiegłym roku audytu w MZK, dotyczące racjonalizacji kursów i odpowiedniego ustawienia przystanków – zainicjowała dyskusję. – Dochodzą do mnie głosy na temat zbyt małej liczby przystanków i sytuowania ich w taki sposób, że[paywall] uniemożliwia się, szczególnie osobom starszym, bezpieczny i funkcjonalny przejazd przez miasto – zważyła. – Sporo czasu minęło i wydaje mi się, że założenia chyba nie są realizowane – oceniała krytycznie.

Drogi w przebudowie i pandemia

– Jeśli chodzi o audyt i modernizację całej miejskiej komunikacji, jest to działanie długofalowe i wieloletnie – zastrzegł na wstępie W. Paluch. Jak wyjaśniał, postanowienia po audycie zakładały, że pewien procent linii zostanie zmienionych jeszcze w tym roku, a w ślad za tym modyfikacji ulegnie sieć przystanków. Niestety realizacja tych założeń uległa opóźnieniu, na które złożył się szereg niezależnych od ratusza czynników. Pierwszym z nich są przedłużające się rozmowy w sprawie przejęcia od PKP obiektów niezbędnych do organizacji w pobliżu dworca kolejowego centrum przesiadkowego. – Prowadzimy w tej kwestii rozmowy już od roku w celu przejęcia obiektów właśnie w tej najbliższej okolicy, łącznie z budynkiem dworca – wyjaśniał burmistrz, podkreślając, że organizacja centrum to jeden z kluczowych elementów planu modernizacji komunikacji miejskiej. Jako drugi powód wymieniał burmistrz przebudowę ulic w okolicach największej jarosławskiej galerii. – W tej chwili jesteśmy w trakcie przybudowy ulic powiatowych: Sikorskiego, Piekarskiej, Lisińskiego. Zaraz czeka nas prawdopodobnie budowa rond przy tych ulicach, dlatego też nie wprowadzamy zmian, bo i tak jesteśmy w trakcie dużych problemów komunikacyjnych – przekonywał W. Paluch. Na wyhamowanie reformy MZK miała też wpływ pandemia. – Największym problemem w 2020 roku był jednak COVID-19. Wymusił ograniczenie praktycznie do minimum liczby autobusów, szkoły były zamknięte, w autobusach mogła jeździć tylko ograniczona liczba mieszkańców, dlatego większych zmian w tym roku nie robiliśmy – tłumaczył. Jego zdaniem nie oznacza to jednak, że w temacie zupełnie nic się nie dzieje. – Została przeprowadzona inwentaryzacja przestanków, nanosimy je na mapy geodezyjne i będziemy je udostępniać w kolejnych miesiącach – stwierdził na zakończenie W. Paluch.

Reklama


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jaroslawiak. - niezalogowany 2020-08-29 19:11:51

    A co owa radna robiła przez 2 kadencje i czemu za rządów pis nie rządala modernizacji mzk. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Żartowniś - niezalogowany 2020-08-30 08:50:16

    Halo Jarosław jest taki jeden specjalista na Podkarpaciu. Może sobie go weźmiecie? Był w Rzeszowie, teraz rządzi w Przemyslu. Lubi podyskutować politycznie, wykształcenie też ma do tego świetne - Archeolog. Sprawdzi się u was. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama