Reklama

Ćwierć wieku prawosławnej parafii wojskowej w Przemyślu

13 listopada br., w cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Przemyślu przy ul. Mariackiej odbyły się uroczystości związane z 25-leciem istnienia w tej świątyni prawosławnej parafii wojskowej. Ta została erygowana 1 kwietnia 1997 r., na mocy dekretu Jego Ekscelencji abpa gen. bryg. Sawy (dzisiejszego metropolity warszawskiego i całej Polski), a działalność rozpoczęła 16 listopada 1997 r.

Uroczystej mszy św. przewodniczyło dwóch arcybiskupów – abp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski – prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego i abp Paisjusz – arcybiskup ordynariusz Diecezji Przemysko-Gorlickiej.

Parafia swoją posługę duszpasterską w środowisku wojskowym prowadzi na terenie kilku województw, w tym podkarpackiego. Proboszczem od wielu lat jest ks. protojerej płk Jerzy Mokrauz, zaś psalmistą ks. mitrat Wiaczesław Janiel[paywall]. Na uroczystość przybyło wielu przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, generałowie, oficerowie wojska i służb mundurowych.

Warto dodać, że święto parafialne przypada 21 września, czyli w Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy.

Reklama

25 lat parafii to niedużo

– 25 lat w życiu parafii to niedużo, bo są parafie, które istnieją od setek lat. W życiu człowieka to jednak dużo. Nasza wojskowa parafia jest specyficzna, bo przeznaczona dla żołnierzy. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że ordynariat prawosławny w Polsce rozpoczął funkcjonowanie w 1994 roku, to dużo – powiedział proboszcz prawosławnej parafii wojskowej ks. prot. płk J. Mokrauz.

– Nasza parafia rodziła się z trudem. Obiekt, który został przekazany na siedzibę parafii, był w opłakanym stanie. Przez lata niszczał, stał zamknięty. Obszar działalności jest znacznie szerszy niż sam Przemyśl. Obejmuje swoim zasięgiem województwa podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie oraz część lubelskiego – dodał.

Dwa płuca chrześcijaństwa

Prawosławie należy do rodziny chrześcijańskiej, ale różni się na przykład od katolicyzmu. Czym?

Reklama

– Są pewne różnice, ale jeszcze więcej nas łączy. Mamy przecież wspólne, ponadtysiącletnie korzenie i historię. Katolicyzm i prawosławie są bratnimi Kościołami, najbliższymi sobie spośród wszystkich wyznań chrześcijańskich. Jan Paweł II nazwał je przecież „dwoma płucami chrześcijaństwa”. Odwołujemy się do tych samych wartości. Razem pracujemy na rzecz ekumenizmu i pojednania. To samo staramy się robić w Przemyślu. Dlatego nasze codzienne relacje powinny być nacechowane wzajemnym szacunkiem, zrozumieniem i braterską miłością. Myślę, że prawosławni dobrze się czują w Przemyślu. Przykładem jest nasze ostatnie święto. Przyszło wielu wiernych, obecnością zaszczyciły nas władze województwa, miasta, wojsko czy pozostałe służby mundurowe. Staramy się wpisywać w historię i krajobraz Przemyśla w jak najlepszy sposób – podsumował ks. płk J. Mokrauz.


fot.ze zbiorów własnych
Uroczystej mszy św. przewodniczyło dwóch arcybiskupów – abp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski – prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego i abp Paisjusz – arcybiskup ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama