13 listopada br., w cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Przemyślu przy ul. Mariackiej odbyły się uroczystości związane z 25-leciem istnienia w tej świątyni prawosławnej parafii wojskowej. Ta została erygowana 1 kwietnia 1997 r., na mocy dekretu Jego Ekscelencji abpa gen. bryg. Sawy (dzisiejszego metropolity warszawskiego i całej Polski), a działalność rozpoczęła 16 listopada 1997 r.
Uroczystej mszy św. przewodniczyło dwóch arcybiskupów – abp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski – prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego i abp Paisjusz – arcybiskup ordynariusz Diecezji Przemysko-Gorlickiej.
Parafia swoją posługę duszpasterską w środowisku wojskowym prowadzi na terenie kilku województw, w tym podkarpackiego. Proboszczem od wielu lat jest ks. protojerej płk Jerzy Mokrauz, zaś psalmistą ks. mitrat Wiaczesław Janiel[paywall]. Na uroczystość przybyło wielu przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, generałowie, oficerowie wojska i służb mundurowych.
Warto dodać, że święto parafialne przypada 21 września, czyli w Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy.
– 25 lat w życiu parafii to niedużo, bo są parafie, które istnieją od setek lat. W życiu człowieka to jednak dużo. Nasza wojskowa parafia jest specyficzna, bo przeznaczona dla żołnierzy. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że ordynariat prawosławny w Polsce rozpoczął funkcjonowanie w 1994 roku, to dużo – powiedział proboszcz prawosławnej parafii wojskowej ks. prot. płk J. Mokrauz.
– Nasza parafia rodziła się z trudem. Obiekt, który został przekazany na siedzibę parafii, był w opłakanym stanie. Przez lata niszczał, stał zamknięty. Obszar działalności jest znacznie szerszy niż sam Przemyśl. Obejmuje swoim zasięgiem województwa podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie oraz część lubelskiego – dodał.
Prawosławie należy do rodziny chrześcijańskiej, ale różni się na przykład od katolicyzmu. Czym?
– Są pewne różnice, ale jeszcze więcej nas łączy. Mamy przecież wspólne, ponadtysiącletnie korzenie i historię. Katolicyzm i prawosławie są bratnimi Kościołami, najbliższymi sobie spośród wszystkich wyznań chrześcijańskich. Jan Paweł II nazwał je przecież „dwoma płucami chrześcijaństwa”. Odwołujemy się do tych samych wartości. Razem pracujemy na rzecz ekumenizmu i pojednania. To samo staramy się robić w Przemyślu. Dlatego nasze codzienne relacje powinny być nacechowane wzajemnym szacunkiem, zrozumieniem i braterską miłością. Myślę, że prawosławni dobrze się czują w Przemyślu. Przykładem jest nasze ostatnie święto. Przyszło wielu wiernych, obecnością zaszczyciły nas władze województwa, miasta, wojsko czy pozostałe służby mundurowe. Staramy się wpisywać w historię i krajobraz Przemyśla w jak najlepszy sposób – podsumował ks. płk J. Mokrauz.

fot.ze zbiorów własnych
Uroczystej mszy św. przewodniczyło dwóch arcybiskupów – abp prof. dr hab. Jerzy Pańkowski – prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego i abp Paisjusz – arcybiskup ordynariusz diecezji przemysko-gorlickiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze