Choć już od wielu lat czepek nie jest obowiązkowym elementem stroju każdej pielęgniarki i położnej, to ceremoniał „czepkowania” jest. Jest tradycją, symbolicznym ukoronowaniem trzech lat nauki i oznaką przyjęcia do zawodu. 5 lipca br. szeregi Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu opuściło 31 pielęgniarek i dwóch pielęgniarzy.
Bardzo długo (prawo do jego noszenia regulowało pismo wydane przez Ministra Zdrowia 8 lutego 1950 r.) czepek pielęgniarski był obowiązkowym elementem stroju każdej pielęgniarki i położnej. Jednak 34 lata temu, w 1990 r. Samorząd Pielęgniarek i Położnych na I Krajowym Zjeździe uchylił obowiązek jego noszenia, a przyznano mu wyłącznie rolę symbolu i zastąpiono miniaturowym znaczkiem. Czepek symbolizuje pokorę oraz chęć niesienia pomocy. Praktycznie chroni i zabezpiecza włosy. W przypadku pielęgniarek czepek powinien posiadać czarny pasek, w przypadku położnych – czerwony. Stworzono także czepek dla opiekunek medycznych z granatowym paskiem. Czepek z paskiem jasnoniebieskim przewidziany jest dla dietetyczki, czepek z paskiem żółtym dla higienistki[paywall].
Popularne „czepkowanie” nie wyszło jednak z mody. To – jak już wspomnieliśmy – symboliczne ukoronowanie trzech lat nauki na studiach licencjackich, czyli oznaka przyjęcia do zawodu. Absolwentkom nakłada się na głowę białe czepki z jednym czarnym paskiem. Absolwenci otrzymują przypinki z tym symbolem. Czepek funkcjonalnie chroni i zabezpiecza włosy.
Do tego ceremoniału doszło 5 lipca br. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, kiedy kolejna grupa absolwentów kierunku „pielęgniarstwo” odebrała dyplomy licencjata pielęgniarstwa. Połączone to zostało z symbolicznym nadaniem czepka pielęgniarskiego. W br. przemyską wyższą uczelnię opuściło 31 pielęgniarek i dwóch pielęgniarzy.
Podczas imprezy nie mogło oczywiście zabraknąć gratulacji i podziękowań dla kadry oraz życzeń dla absolwentów. Te składali pospołu m.in.: dr Bożena Majchrowicz – czuwająca nad całym przebiegiem uroczystości, rektor PANS dr Paweł Trefler, dziekan Instytutu Nauk Społecznych PANS (a także rektor elekt, który niebawem obejmie władanie uczelnią) dr hab. Marek Delong.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze