Pełne radości, wzruszeń i rodzinnego ciepła wydarzenie miało miejsce we wtorek, 20 maja, przy ulicy Dworskiego 104, na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu. Piknik pod hasłem „Świat w Oczach Dziecka” zgromadził całą społeczność placówki. Z zaproszenia do integracji skorzystali też dziadkowie, rodzeństwo i rodzice uczniów i przedszkolaków.
Familijna impreza przed budynkiem SOSW nr 1 i w jego murach przygotowywana była od początku roku. Bogaty program wydarzenia wymagał wielkiego zaangażowania pedagogów, ale i rodziców. Opłacało się. Włożony wysiłek zwrócił się w dwójnasób, a atmosfera, jaką udało się wyczarować, z pewnością na długo pozostanie w pamięci podopiecznych placówki.

– Organizacji wydarzenia w tej formule podjęliśmy się po raz pierwszy, uznając, że będzie ciekawą formą integracji naszej małej wspólnoty. Zależało nam, by stworzyć płaszczyznę do rozmów i relaksu rodzicom, opiekunom prawnym dzieci i osobom, z którymi jako ośrodek na co dzień współpracujemy. Ale też, by odciągnąć naszych uczniów od monitorów komputerów i pokazać im alternatywne metody wspólnego spędzania czasu. Dla rodziców i opiekunów przygotowaliśmy też porady prawne, których udzielali eksperci ZUS i MOPS, specjalizujący się w pomocy osobom z niepełnosprawnościami – wyliczyła założenia imprezy dyrektor SOSW nr 1 Dorota Wiech-Iwaneczko.
Reklama
– Spotkanie stało się piękną okazją do budowania wzajemnego zrozumienia, akceptacji i pogłębiania rodzinnych więzi. Wierzymy, że świat w oczach dziecka jest najpiękniejszy wtedy, gdy towarzyszy mu kochająca rodzina. Właśnie takie wartości chcieliśmy podkreślić w tym wyjątkowym dniu – uzupełniła Anna Sienkiewicz, koordynująca wydarzenie razem z Edytą Skowronek.
W pracach wydatnie pomagały też Aneta Zaleszczyk i Beata Korba, choć tak naprawdę każdy z wychowawców miał swój wkład w powodzenie przedsięwzięcia. Nieocenioną pomoc wykazała też jak zwykle Rada Rodziców, na czele z przewodniczącą Moniką Musiał.
Humory dopisały, pogoda również nie spłatała figla, choć do ostatnich chwil trzymała w niepewności, a to wszystko sprawiło, że organizatorom udało się osiągnąć cel, którym było stworzenie bajkowej przestrzeni do zabawy i prezentacji talentów podopiecznych ośrodka, a także integracji dzieci z niepełnosprawnościami z kolegami, koleżankami i najbliższymi.
Impreza rozpoczęła się od muzycznego akcentu pochodzącego z filmu „Akademia Pana Kleksa” i artystycznych prezentacji uczniów. Swoje pięć minut miały też maluchy z oddziałów przedszkolnych, które zaprezentowały się w tematycznych kostiumach nawiązujących do bajkowych postaci. Nie zabrakło atrakcji w plenerze, które zapewniły służby mundurowe – wojsko, policja, straż pożarna i izba celna – wspaniałych animacji, jak choćby gigantycznych baniek mydlanych, zabaw w bocce i malowania twarzy. Na spragnionych wrażeń czekały stoiska z koralikami i bransoletkami, słodkie i wytrawne przekąski, popcorn i wata cukrowa oraz maskotkowa loteria i możliwość wystąpienia w filmie stworzonym dzięki platformie selfie 360.
Przy Dworskiego mieszczą się oddziały przedszkolne SOSW nr 1, szkoła podstawowa dla uczniów z niepełnosprawnościami i sprzężeniami oraz internat, w którym zamieszkuje obecnie 27 uczniów. To tylko jedna z trzech siedzib ośrodka, dwie pozostałe znajdują się przy Kopernika i Sportowej, a w każdej swoje serce podopiecznym oddaje wyspecjalizowana kadra, zajmująca się pracą z osobami z niepełnosprawnością, przede wszystkim intelektualną, w tym autyzmem i zespołem Aspergera oraz ze sprzężeniami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze