Reklama

Czy kierowców czeka lawina mandatów? Poszerzona strefa płatnego parkowania wpływa na komfort pieszych


Z dniem 1 października strefa płatnego parkowania w Przemyślu została rozszerzona o dodatkowe ulice. Z taką sytuacją mamy między innymi do czynienia na ulicach Mickiewicza czy 3 Maja. Nowe przepisy i nowe zasady sprawiają niejednokrotnie, że rykoszetem obrywają piesi, dla których parkujący nie zostawiają zbyt wiele miejsca.


Na problematyczną kwestię zwróciła uwagę jedna z radnych, skierowując w tej sprawie interpelację do władz miasta. Chodziło o to, by w obszarze nowych płatnych miejsc postojowych pojawiło się pełne oznakowanie, będące wskazówką dla zmotoryzowanych. – Po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania na ulicach 3 Maja czy Mickiewicza – od ulicy Konarskiego do budynku poczty – zmienił się sposób parkowania pojazdów. Niestety kierowcy nie stosują się do nowych oznaczeń w postaci znaku T-30 w nowych wariantach. Parkują niezgodnie z oznaczeniem, tarasując swobodne przejście pieszym oraz nie zostawiając przewidzianej prawem odległości od budynków – zauważyła radna Anna Grad-Mizgała, wskazując na konieczność pełnego oznakowania miejsc postoju w strefie płatnej. Pełnego, czyli takiego, na które składają się i znaki pionowe (D-18 parking), i poziome (linie wyznaczające stanowiska postojowe, pas postojowy, kopertę i miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej). Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu stara się rozwiązać problem. Oznakowanie poziome, w formie białych linii na chodniku, pojawiło się już przy 3 Maja, ale wciąż brakuje go np. przy Mickiewicza.

Zastępca komendanta Straży Miejskiej w Przemyślu Mariusz Migdał zapewnił nas, że strażnicy podejmują interwencję w takich sytuacjach i stosują wobec kierowców pouczenia, ale sprawy nie ułatwia spora rotacja parkujących.

Reklama

– Kierowcy często parkują po skosie, co nie jest zgodne z obowiązującymi znakami. Brak oznakowania poziomego najwidoczniej nie daje kierującym jednoznacznej informacji „źle stoisz”. Ponadto musi minąć trochę czasu od wprowadzenia nowej organizacji, by użytkownicy aut przywykli do nowych rozwiązań. To, że pouczymy 10 czy 20 kierowców jednego dnia, nie załatwi sprawy, bo następnego pojawiają się kolejni popełniający ten sam błąd. Ale oczywiście nadal będziemy robić swoje.  Natomiast z uzgodnień z Zarządem Dróg Miejskich wiem[paywall] , że są w trakcie prac związanych z malowaniem poziomego oznakowania. Dlatego ten etap traktujemy liberalnie. Jeśli wszędzie pojawi się już pełne oznakowanie, dające wyczerpującą informację, jak należy zaparkować, będziemy egzekwowali zasady w sposób bardziej zdecydowany – wyjaśnił.

Kierowcy potrzebują edukacji?

Zdaniem radnej przypilnowania wymaga także miejsce zlokalizowane przy skrzyżowaniu 3 Maja z Kraszewskiego, gdzie pojazdy parkują, nie zachowując wystarczającej odległości od budynku. Zastępca komendanta Straży Miejskiej w Przemyślu M. Migdał uważa, że i w tej kwestii kierowcy potrzebują edukacji.

Reklama

– Jadąc w kierunku placu Konstytucji, za skrzyżowaniem Kraszewskiego z 3 Maja, natkniemy się na wymalowaną przy brzegu jezdni białą linię. Oznaczenia tego kierowcy nie rozumieją. Dodatkowo na jezdni znajduje się też znak, potocznie nazywany „sierżantem z rowerem”, czyli dwie strzałki wskazujące kierunek poruszania się rowerzysty. Część zmotoryzowanych parkujących na chodniku jest przekonanych, że biała linia przy brzegu jezdni tuż zanim to wydzielenie pasa drogi dla rowerów, pozwalające im swobodnie dojechać do skrzyżowania, tymczasem to przesunięcie skrajni drogi. Innymi słowy linia ta wskazuje, że samochody powinny być zaparkowane częścią na jezdni, a częścią na chodniku, zostawiając miejsce pieszym. W tej sprawie również podejmujemy interwencje. Pamiętamy jednak, że jest to etap początkowy nowej organizacji. Każdy, widząc wolne miejsce, usiłuje się po prostu zatrzymać, przekonany, że wszystko jest w porządku, bo zapłacił za parkowanie, ale nie zawsze analizuje oznakowanie poziome – wyjaśnia M. Migdał.

Mobilny „komis” przy ulicy?

Osobnym problemem podniesionym przez radną jest kwestia traktowania płatnych parkingów jako komisu. Są osoby, które pozostawiają na nich samochody z kartką „do sprzedania”, a potem pojazdy te stoją w jednym miejscu przez wiele dni, co widoczne jest m.in. przy 3 Maja czy Grunwaldzkiej. Zdaniem radnej w przypadku osób, które wprawdzie wykupiły abonament na okaziciela pojazdów, taki proceder ma jednak znamiona prowadzenia w tych miejscach działalności gospodarczej.

Reklama

„Przestrzeń parkingu, zamiast służyć mieszkańcom, pełni rolę komisu samochodowego” – zauważa A. Grad-Mizgała, sugerując obciążenie takich osób opłatą targową i za zajęcie chodnika pod działalność gospodarczą. Z informacji uzyskanych od zastępcy SM w Przemyślu wynika jednak, że sprawa nie jest tak prosta do rozwiązania, jak mogłoby się wydawać.

– Pamiętajmy, że osoba, która zaparkowała pojazd w strefie płatnego postoju i posiada wykupiony abonament na okaziciela, nie narusza przepisów. Gdyby dodatkowo prowadziła tu handel obwoźny, można by jej zarzucić, że robi to w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Tyle że tu mamy jedynie sytuację umieszczenia na pojeździe oferty sprzedaży. Jest ona traktowana analogicznie do tej, kiedy ktoś ma na samochodzie reklamę własnej działalności, dajmy na to warsztatu samochodowego, i postawi go w strefie płatnej, mając wszystko opłacone. Nie dochodzi w tym wypadku do naruszenia przepisów. Gdyby takiej opłaty nie miał wniesionej, zarządca drogi mógłby uruchomić mechanizm kary dodatkowej za korzystanie z parkingu bez poniesienia należności. Ale tu nie zachodzi taka sytuacja, więc ani kontrolerzy parkingowi ZDM  nie mają podstaw, by podejmować jakieś kroki, ani też strażnicy miejscy nie mają żadnych uprawnień pozwalających na podjecie działań. To zamyka jakiekolwiek możliwości egzekucji innych przepisów w tym zakresie – tłumaczy zawiłości M. Migdał. Wprowadzenie dodatkowych ulic do strefy płatnego parkowania – jak się okazuje – nie sprawi więc, że pojazdy z kartką „do sprzedania” z ulic znikną.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/10/2025 18:06
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    blojan_705 2025-10-22 20:11:21

    Interesują mnie nakłady jakie miasto, ( czy ZDM ) poniosło na przygotowanie nowego sposobu wydobycia kasy od mieszkańców i turystów ustalając płatne strefy parkowania z nowymi parkometrami i poziomym oznakowaniem na ulicach i chodnikach. Oczekuję na taką informację i pokazanie jak wyliczono zyski i nakłady dotyczące tego nowego rozwiązania. Moim skromnym zdaniem radni ustalając stawkę 3 zł za pierwszą godzinę postoju uszczuplą dochody miasta. Każdy rozsądny kierowca chcący na przykład odebrać list polecony z poczty ( to ok 5 do 10 min niezbędnych dla załatwienia sprawy ) będzie unikał tego parkingu przy ul. 3 Maja. Wydaje mi się że tu zawita zasada, że chytry dwa razy traci. Apelują do rajców o rozsądek i powrotu do 1 złotowej stawki za pierwsze pół godziny postoju. To na pewno przyniesie pozytywny efekt w budżecie miasta

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • gradzinka69_475 2025-10-22 20:44:03

    Pół godziny przy posiadaniu Karty Przemyślanina kosztuje 1,5 PLN. Wystarczy czasu aby odebrać list

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    blojan_705 2025-10-22 22:26:40

    Sprawy na poczcie przy ul. 3 Maja załatwiają nie tylko mieszkańcy posiadający TYTUŁ MIESZKAŃCA MIASTA PRZEMYSLA. Tu też przybywają okoliczni wieśniacy, których stawka 3 zł dotyczy. Życzę Pani radnej Annie oraz pozostałym radnym dużo zdrowia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama