Abp Adam Szal zaapelował do księży, aby połowę swoich miesięcznych przychodów przeznaczyli na parafie, w których pracują oraz na diecezję. Temat wywołał poruszenie i wśród księży, i wśród świeckich. Według zapewnień kurii i Caritasu, spora część tych pieniędzy trafi na walkę z pandemią. Jak się dowiedzieliśmy, przemyski Kościół do tej pory przeznaczył już pomoc o wartości ok. 650 tys. zł.
O składce wśród księży pierwszy napisał Onet, a informacja ta została powielona przez wiele innych ogólnopolskich portali. Anonimowi księża mieli twierdzić, że należałoby te pieniądze przeznaczyć na szpitale, a nie na kurię, „która ma się dobrze”. Artykuł wywołał wiele komentarzy, zarówno oskarżających, jak i broniących przemyskiego biskupa.
– Była to prośba arcybiskupa skierowana do księży o wspólną odpowiedzialność i solidarność. W marcu księża[paywall] mieliby przeznaczyć połowę swoich dochodów na utrzymanie parafii: opłaty, pensje pracowników świeckich oraz działalność charytatywną. Natomiast w kwietniu proszeni są o wsparcie potrzeb diecezji, która jest tu rozumiana bardzo szeroko, jako wszystkie instytucje diecezjalne, w tym te, które świadczą pomoc potrzebującym – mówi rzecznik prasowy archidiecezji ks. Bartosz Rajnowski.
Chodzi m.in. o kurię, sąd metropolitalny, czy muzeum, ale także media diecezjalne, czy dom księży emerytów. Normalnie instytucje te utrzymują się z ofiar wiernych – podobnie jak parafie. Wszędzie trzeba opłacić prąd, wodę, ogrzewanie, pracowników. Teraz, kiedy składki w kościołach nie są zbierane, bo nie ma od kogo, wszystkie te instytucje stykają się z problemami finansowymi. Chodzi też o domy rekolekcyjne, które zarabiają na siebie, przyjmując gości, na ogół zorganizowane grupy. W połowie marca wszystkie rekolekcje i inne wydarzenia zostały odwołane i ośrodki te nie przyjmują gości. Mają natomiast zatrudnionych pracowników świeckich, często na umowy o pracę. Jak słyszymy, kwietniowa składka od księży ma pomóc im przetrwać ten czas i uchronić przed zwolnieniami.
Rzecznik archidiecezji zaznacza, że pieniądze te wesprą również potrzebujących w związku z trwającą epidemią oraz służby medyczne. Jak mówi, część tych działań została już podjęta, ale „po cichu, bo pomaga się po cichu”.
O to, co już zostało zrobione pytamy dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artura Jańca. – Do Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu nieodpłatnie wypożyczyliśmy respirator, który mamy w naszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, ale obecnie go nie używamy – mówi.
Ponadto osoby potrzebujące, starsze, niepełnosprawne oraz bezrobotne za pośrednictwem diecezjalnej Caritas otrzymały 1125 pakietów żywnościowych oraz środków czystości. Dostarczane były także posiłki dla pracowników medycznych na kwarantannie.
– Ponadto ksiądz arcybiskup zakupił 1200 litrów płynu do dezynfekcji, który zostanie przekazany do 25 domów pomocy społecznej oraz 14 ZOL-i na terenie archidiecezji przemyskiej, zarówno tych prowadzonych przez instytucje kościelne, jak i świeckie – wylicza ks. Janiec.
W ramach akcji Wdzięczni Medykom, Caritas dostarczał posiłki dla przebywających na kwarantannie pracowników służby medycznej w Przemyślu. Z kolei w ramach akcji Pomoc dla Seniora przekazał 250 osobom starszym karty na codzienne zakupy. Łączna kwota tylko tej formy pomocy to 375 tys. zł. Natomiast całość dotychczasowego wsparcia oszacowano na ok. 650 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kto tą pomoc widział i kto tej pomocy doświadczył.A na zdjęciu malutkie paczuszki w których widać dupny papier i papierowe ręczniki.Kpina z wiernych a szczególnie potrzebujacych.Juz chodzą słuchy ,ze już dawno Kuria darowała szpitalowi w Przemyślu aparature medyczna podobno nawet respirator.Wirtualna pomoc Kurii potrzebującym w wirtualnym rozkwicie.Pomagają i to sobie łupiąc nawet księzy głównych dostawców kasy dla Kościoła prócz PiS-u
Szkoda ze nie masz odwagi napisać tego na fb tylko tutaj
Plotami się nie zajmuję szczególnie na Fb.Ale widzę,ze argumenty Ciebie mocno dołują
I wszystko to jak krew w piach, gdyż w dalszym ciągu nie docieka się, gdzie leży sedno problemu, a ten tzw. koronawirus to dopiero początek, jeśli ludzkość nie opamięta się !!!
SYLWIA SPUREK: PRZEMOC WOBEC ZWIERZĄT ŹRÓDŁEM KORONAWIRUSA - RADIOZET.PL
UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOASTANWEGE.PL
drogi Tadeuszu zgłoś się do woluntariatu do pomocy to przekonasz się czy i jaka pomoc idzie dla biednych
A może już tam jestem i to od kilku lat
Serce boli bo Tadeusz wygarnął prawdę? Kościół jak PiS wszystko zagarnia ku sobie a nam rzuci medialnie ochłapy z naszych podatków.
Około 650 tys zł czyli 12 zł gdzie są te rachunki chętnie bym zobaczyl
A gdzie NFZ ? Rząd ? Przecież szpitale są finansowane z budżetu do którego wszyscy płacimy.
"Jak się dowiedzieliśmy, przemyski Kościół do tej pory przeznaczył już pomoc o wartości ok. 650 tys. zł"To teraz dowiedzcie się jeszcze czy przemyski kościół jako pomoc policzył swój czas i ile wynosiła godzina pracy liczona do tej wartości.
dziadostwo i tyle zycie podkarpackie blokujecie i usuwacie komentarze niewygodne dla was jesteście niewiarygodni skoro boicie sie krytyki tyle w temacie i to zauważyłem juz w paru tekstach
Выше 9 дешевых предметов домашнего обихода, которые необходимы в вашей повседневной жизни, не стесняйтесь, но быстро приобретите их. https://bubbleshooter.io/
Kto tą pomoc widział i kto tej pomocy doświadczył.A na zdjęciu malutkie paczuszki w których widać dupny papier i papierowe ręczniki.Kpina z wiernych a szczególnie potrzebujacych.Juz chodzą słuchy ,ze już dawno Kuria darowała szpitalowi w Przemyślu aparature medyczna podobno nawet respirator.Wirtualna pomoc Kurii potrzebującym w wirtualnym rozkwicie.Pomagają i to sobie łupiąc nawet księzy głównych dostawców kasy dla Kościoła prócz PiS-u
Szkoda ze nie masz odwagi napisać tego na fb tylko tutaj
Plotami się nie zajmuję szczególnie na Fb.Ale widzę,ze argumenty Ciebie mocno dołują