Reklama

Czy lustro nas pamięta?

21/07/2020 08:33

W Małej Galerii Fotografii funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) czynna jest wystawa przemyskiej artystki Grażyny Niezgody.

Fotografia wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie musi być obiektywna, czyli w miarę wiernie pokazywać, jak wygląda otaczająca nas rzeczywistość. Przeciwieństwem tak traktowanej fotografii jest fotografia subiektywna, która kładzie nacisk na indywidualny impuls twórczy i własne przemyślenia autora, a rezygnuje z funkcji dokumentalnej czy użytkowej. Uwolniona z nakazu obiektywizmu daje artystom nieograniczone pole działania, ale jednocześnie podwyższa poprzeczkę odbiorcy, stawiając na intelektualizm. Taka jest fotografia Grażyny Niezgody. Autorka już w tytule wystawy Czy lustro nas pamięta? stawia pytanie, na które odpowiedzi należy szukać w jej fotografiach. Pomocą może być autorski tekst towarzyszący wystawie: „Odbicie w lustrze i cień – nietrwały ślad naszego istnienia, dowód obecności, znak materialnej cielesności. Co dzieje się z naszym cieniem, gdy zabraknie światła? A lustro? Czy zachowuje nasz ślad, kiedy odchodzimy? Odbicie w lustrze, w wodzie, w szybie – alter ego, druga ja w alternatywnym świecie, którego nie znam, w którym obowiązują niewiadome prawa, nieznana fizyka, a czas jest niepewny. Cień – nasz negatyw i towarzysz, czasem prześmiewca i szyderca, czasem pochlebca. Rzadko, kiedy oddaje prawdziwy kształt”.

Jej dorobek fotograficzny przedstawiono m.in. w: Fotografowie 1946-2006. Słownik biograficzny fotografów polskich; albumach: Mistrzowie polskiego pejzażu, Sztuka fotografii, 25 x Słonne, Sztuka Podkarpacia t. 3.     Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego ZP w Przemyślu, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, ZPAF Warszawa, ZPAF Kielce, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum w Praniu; w kolekcjach prywatnych w: Polsce, Szwajcarii, USA, Anglii, Szwecji i Słowacji. W latach 1995 – 2014 dokumentowała Międzynarodowe Spotkania Artystów Słonne, a 1998 – 2010 tworzyła portretowy zapis Przemyskiej Wiosny Poetyckiej. Wraz z Kazimierzem Wiśniakiem w 2020 roku opublikowała album Narodziny obrazu. Prowadziła dwie galerie sztuki współczesnej w Przemyślu: Galerię Fredry 5 oraz Galerię Ok(N)o. Laureatka Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego, 2009 oraz Stypendium Prezydenta Przemyśla, 2000. W 2012 roku została odznaczona Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej. Podejmowane tematy układają się w cykle: Portret XX/XXI, Abstrakcje, Struktury, Martwa natura, Miejsca wybrane, Pracownie, Wypisy z pejzażu.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama