W Małej Galerii Fotografii funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) czynna jest wystawa przemyskiej artystki Grażyny Niezgody.
Fotografia wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie musi być obiektywna, czyli w miarę wiernie pokazywać, jak wygląda otaczająca nas rzeczywistość. Przeciwieństwem tak traktowanej fotografii jest fotografia subiektywna, która kładzie nacisk na indywidualny impuls twórczy i własne przemyślenia autora, a rezygnuje z funkcji dokumentalnej czy użytkowej. Uwolniona z nakazu obiektywizmu daje artystom nieograniczone pole działania, ale jednocześnie podwyższa poprzeczkę odbiorcy, stawiając na intelektualizm. Taka jest fotografia Grażyny Niezgody. Autorka już w tytule wystawy Czy lustro nas pamięta? stawia pytanie, na które odpowiedzi należy szukać w jej fotografiach. Pomocą może być autorski tekst towarzyszący wystawie: „Odbicie w lustrze i cień – nietrwały ślad naszego istnienia, dowód obecności, znak materialnej cielesności. Co dzieje się z naszym cieniem, gdy zabraknie światła? A lustro? Czy zachowuje nasz ślad, kiedy odchodzimy? Odbicie w lustrze, w wodzie, w szybie – alter ego, druga ja w alternatywnym świecie, którego nie znam, w którym obowiązują niewiadome prawa, nieznana fizyka, a czas jest niepewny. Cień – nasz negatyw i towarzysz, czasem prześmiewca i szyderca, czasem pochlebca. Rzadko, kiedy oddaje prawdziwy kształt”.
Jej dorobek fotograficzny przedstawiono m.in. w: Fotografowie 1946-2006. Słownik biograficzny fotografów polskich; albumach: Mistrzowie polskiego pejzażu, Sztuka fotografii, 25 x Słonne, Sztuka Podkarpacia t. 3. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego ZP w Przemyślu, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, ZPAF Warszawa, ZPAF Kielce, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum w Praniu; w kolekcjach prywatnych w: Polsce, Szwajcarii, USA, Anglii, Szwecji i Słowacji. W latach 1995 – 2014 dokumentowała Międzynarodowe Spotkania Artystów Słonne, a 1998 – 2010 tworzyła portretowy zapis Przemyskiej Wiosny Poetyckiej. Wraz z Kazimierzem Wiśniakiem w 2020 roku opublikowała album Narodziny obrazu. Prowadziła dwie galerie sztuki współczesnej w Przemyślu: Galerię Fredry 5 oraz Galerię Ok(N)o. Laureatka Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego, 2009 oraz Stypendium Prezydenta Przemyśla, 2000. W 2012 roku została odznaczona Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej. Podejmowane tematy układają się w cykle: Portret XX/XXI, Abstrakcje, Struktury, Martwa natura, Miejsca wybrane, Pracownie, Wypisy z pejzażu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze