Reklama

Czy pogrążymy się w destrukcyjnej otchłani?

22/02/2020 07:54

Terminem metropolia zazwyczaj określa się duże miasto, pełniące ważną rolę w regionie ośrodka gospodarczego, naukowego i kulturalnego. W założeniach strategicznych projektu Polska metropolitalna przyjęto, że ośrodkiem metropolitalnym jest miasto liczące co najmniej 0,5 miliona mieszkańców. W Polsce takie kryterium spełnia kilka ośrodków: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław.

Władza centralna w Warszawie postrzega jako ośrodki rozwoju jedynie miasta wojewódzkie, gubiąc potencjał tych jednostek, które wyrastają ponad poziom powiatowy. Projekt strategii Morawieckiego stara się to naprawić, ale bez pomysłu o charakterze ustrojowym. Co prawda w dokumencie o charakterze strategicznym z 2015r.  Krajowa Polityka Miejska, dużo się pisze o roli małych i średnich miast, ale to wszystko, co tam zostało zawarte, pozostaje li tylko na papierze. Podczas spotkania z kadrą zarządzającą przemyską oświatą w październiku 2018 r., w którym również i ja uczestniczyłem, ówczesny marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński powiedział, że aby zmienić strukturę zarządzania krajem, należy przeprowadzić szereg zmian legislacyjnych. Wszyscy o tym wiedzą, ale – jak widać – brak jest albo woli politycznej, albo chęci, albo wiedzy, jak to zrobić, albo są jakieś inne ukryte powody, dla których trwa intensywny rozwój kilkunastu ośrodków w Polsce kosztem pozostałych miast i miasteczek. Jako że rozwój metropolii prowadzi do marginalizacji otoczenia regionalnego, strategicznym celem polityki miejskiej powinno być wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do zrównoważonego rozwoju. W przeciwnym wypadku będziemy dalej zmierzać do modelu rosyjskiego, gdzie w 140-milionowym kraju jest kilka bogatych i wiodących ośrodków, jak Moskwa czy Petersburg, a reszta kraju pogrążona jest w destrukcyjnej otchłani.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tak - niezalogowany 2020-02-22 09:11:33

    Czemu Przemyśl ma być metropolią, na którą moim zdaniem nie zasługuje z wielu powodów, a nie ma być miasteczkiem, gdzie życie płynie spokojnie, bez zgiełku, bez idiotyzmów, które można spotkać w miastach, które mienią się metropoliami? To komuś przeszkadza?Smieszą mnie zapędy i wyobraźnia niektórych ludzi, którzy nie doceniają wartości, które są w małych miastach, a których brak w metropoliach. Miasto to sztuczny twór służący obronie przed najeźdźcami w dawnych wiekach, a dziś? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2020-04-04 15:52:56

    Widać ,ze nie czytałeś ze zrozumieniem . Tu nie chodzi o przerost ambicji , kompleksy niższości .Ale o  bardziej zrównoważony rozwój wielu miast , a co za tym idzie  całego kraju . CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM , JAK CI JUŻ WCZEŚNIEJ NAPISAŁEM 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama