Terminem metropolia zazwyczaj określa się duże miasto, pełniące ważną rolę w regionie ośrodka gospodarczego, naukowego i kulturalnego. W założeniach strategicznych projektu Polska metropolitalna przyjęto, że ośrodkiem metropolitalnym jest miasto liczące co najmniej 0,5 miliona mieszkańców. W Polsce takie kryterium spełnia kilka ośrodków: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław.
Władza centralna w Warszawie postrzega jako ośrodki rozwoju jedynie miasta wojewódzkie, gubiąc potencjał tych jednostek, które wyrastają ponad poziom powiatowy. Projekt strategii Morawieckiego stara się to naprawić, ale bez pomysłu o charakterze ustrojowym. Co prawda w dokumencie o charakterze strategicznym z 2015r. Krajowa Polityka Miejska, dużo się pisze o roli małych i średnich miast, ale to wszystko, co tam zostało zawarte, pozostaje li tylko na papierze. Podczas spotkania z kadrą zarządzającą przemyską oświatą w październiku 2018 r., w którym również i ja uczestniczyłem, ówczesny marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński powiedział, że aby zmienić strukturę zarządzania krajem, należy przeprowadzić szereg zmian legislacyjnych. Wszyscy o tym wiedzą, ale – jak widać – brak jest albo woli politycznej, albo chęci, albo wiedzy, jak to zrobić, albo są jakieś inne ukryte powody, dla których trwa intensywny rozwój kilkunastu ośrodków w Polsce kosztem pozostałych miast i miasteczek. Jako że rozwój metropolii prowadzi do marginalizacji otoczenia regionalnego, strategicznym celem polityki miejskiej powinno być wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do zrównoważonego rozwoju. W przeciwnym wypadku będziemy dalej zmierzać do modelu rosyjskiego, gdzie w 140-milionowym kraju jest kilka bogatych i wiodących ośrodków, jak Moskwa czy Petersburg, a reszta kraju pogrążona jest w destrukcyjnej otchłani.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czemu Przemyśl ma być metropolią, na którą moim zdaniem nie zasługuje z wielu powodów, a nie ma być miasteczkiem, gdzie życie płynie spokojnie, bez zgiełku, bez idiotyzmów, które można spotkać w miastach, które mienią się metropoliami? To komuś przeszkadza?Smieszą mnie zapędy i wyobraźnia niektórych ludzi, którzy nie doceniają wartości, które są w małych miastach, a których brak w metropoliach. Miasto to sztuczny twór służący obronie przed najeźdźcami w dawnych wiekach, a dziś?
Widać ,ze nie czytałeś ze zrozumieniem . Tu nie chodzi o przerost ambicji , kompleksy niższości .Ale o bardziej zrównoważony rozwój wielu miast , a co za tym idzie całego kraju . CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM , JAK CI JUŻ WCZEŚNIEJ NAPISAŁEM
Czemu Przemyśl ma być metropolią, na którą moim zdaniem nie zasługuje z wielu powodów, a nie ma być miasteczkiem, gdzie życie płynie spokojnie, bez zgiełku, bez idiotyzmów, które można spotkać w miastach, które mienią się metropoliami? To komuś przeszkadza?Smieszą mnie zapędy i wyobraźnia niektórych ludzi, którzy nie doceniają wartości, które są w małych miastach, a których brak w metropoliach. Miasto to sztuczny twór służący obronie przed najeźdźcami w dawnych wiekach, a dziś?
Widać ,ze nie czytałeś ze zrozumieniem . Tu nie chodzi o przerost ambicji , kompleksy niższości .Ale o bardziej zrównoważony rozwój wielu miast , a co za tym idzie całego kraju . CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM , JAK CI JUŻ WCZEŚNIEJ NAPISAŁEM