Reklama

Czy pracownicy przemyskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego stracą pracę?

W delegaturze Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu pracuje ponad 35 osób. Istnieje niebezpieczeństwo, że od 1 stycznia 2016 r. część z nich może stracić pracę. Wszystko przez zmianę ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Rezolucję w tej sprawie podczas ostatniej sesji przyjęli przemyscy radni. Wspomniana zmiana polega przede wszystkim na tym, że dotychczas prowadzone przez wojewodów zadania w zakresie egzekucji grzywien nałożonych w drodze mandatów karnych przechodzą na rzecz naczelników urzędów skarbowych. Sprawy mandatowe w urzędach wojewódzkich będą stopniowo – przez okres przejściowy trzech lat od wejścia w życie ustawy – „wygaszane”. Przez trzy lata pieniądze z mandatów karnych pobierane będą więc w dwóch urzędach. Przemyscy radni uważają, że jeden z nich (urząd skarbowy) będzie uprzywilejowany, drugi (urząd wojewódzki) nie. „(…) Takie rozwiązanie budzi poważne wątpliwości i zasługuje na krytykę zarówno ze względu na brak stabilności w zakresie egzekucji należności mandatowych, ale przede wszystkim z powodu stworzenia ryzyka utraty pracy dla osób zatrudnionych w urzędach wojewódzkich (…)” – czytamy w rezolucji[paywall].
Istnieje możliwość, że pracownicy, którzy do tej pory zajmowali się egzekucją mandatów karnych w urzędach wojewódzkich, trafią do urzędów skarbowych. Ale… „(…) właściwy dyrektor izby skarbowej może mieć już własny aparat administracyjny wystarczający do wykonywania tych zadań, a przejętych pracowników urzędów wojewódzkich traktować jako „zło konieczne”, którym, co prawda, z obowiązku ustawowego musi zaproponować stanowisko pracy, ale które pracownik nie musi w dłuższej perspektywie zajmować. Ponadto należy zauważyć, że faktycznie pracownicy urzędów wojewódzkich, a zwłaszcza delegatur tych urzędów, zostali pozbawieni możliwości pracy w swoich dotychczasowych miejscach zamieszkania. Będą skazani na uciążliwe dojazdy do stolic poszczególnych województw albo będą musieli wypowiedzieć pracę i nie ze swojej winy stać się osobami bezrobotnymi (…)” – czytamy w owej rezolucji.
Średnio we wszystkich urzędach wojewódzkich do załatwienia rocznie jest ok. 9,7 mln spraw mandatowych. Nie wiadomo jednak, jaką część z nich rozpatrują delegatury tych urzędów. „(…) Z taką ustawą i zmianami nie sposób się zgodzić, dlatego Rada Miasta w Przemyślu zwraca się do kompetentnych organów Państwa o zmianę rzeczonej ustawy” – konkludują przemyscy radni. Rezolucja została przekazana przez prezydenta miasta Roberta Chomę do najważniejszych polskich instytucji państwowych.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    x - niezalogowany 2015-11-05 03:00:37

    A niech idą na c..j!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości