Reklama

Czy Twoje dziecko będzie bezpieczne? Służby i inspekcje gotowe na sezon letni


Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, dlatego bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku było głównym tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.


Na Podkarpaciu 287 tys. 362 uczniów zakończy rok szkolny i rozpocznie wakacje.

Do 11 czerwca br. zatwierdzono już 251 różnych form wypoczynku, w których udział weźmie 9 tys. 845 dzieci i młodzieży z naszego regionu. Część skorzysta z półkolonii organizowanych w miejscu zamieszkania (przez szkoły, młodzieżowe domy kultury i miejskie ośrodki sportu i rekreacji), część wyjedzie na wypoczynek krajowy lub spędzi wakacje za granicą (najczęściej w Hiszpanii, Turcji i Grecji). W kraju najchętniej wybierane są kierunki w samym województwie podkarpackim, a także w województwach: małopolskim (Zakopane), pomorskim (Krynica Morska) i zachodniopomorskim (Jarosławiec, Dąbki).

Reklama

– Zachęcam rodziców i opiekunów do korzystania z oficjalnej bazy wypoczynku dostępnej na stronie: wypoczynek.men.gov.pl oraz do zapoznania się z materiałami informacyjnymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, takimi jak: „Poradnik bezpiecznego wypoczynku” oraz „Bezpieczny autobus”. Te wszystkie materiały i linki będziemy również zamieszczać na stronie naszego urzędu

– powiedziała podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Będą kontrole. Regularne

Podczas wspomnianego posiedzenia każda ze służb i instytucji odpowiedzialnych za organizację i kontrolę różnych form wypoczynku przekazała informację o stanie przygotowania do okresu wakacyjnego. 

Reklama

Wiadomo, że policja będzie prowadziła wzmożone kontrole w miejscach przebywania dzieci i młodzieży oraz na drogach. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy niepełnoletni nie spożywają alkoholu i czy nie mają dostępu do substancji psychoaktywnych.

– Blisko 400 funkcjonariuszy każdej doby będzie pełniło funkcje patrolowo-interwencyjne, dodatkowo służby wywiadowcze i 200 policjantów ruchu drogowego. Utworzone zostaną dwa sezonowe posterunki wodne, w Polańczyku i nad Jeziorem Tarnobrzeskim

– powiedział komendant wojewódzki policji w Rzeszowie insp. Andrzej Patrzałek.

Reklama

Więcej patroli pojawi się zatem m.in. nad Zalewem Solińskim, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na turystycznych szlakach Bieszczadów, przy kąpieliskach i rzekach, a więc wszędzie tam, gdzie lubimy odpoczywać.

Inspekcja Transportu Drogowego położy szczególny nacisk na kontrole stanu technicznego pojazdów, czas pracy i trzeźwość kierowców.

Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i jej delegatury zostały zobowiązane do przeprowadzenia jeszcze do końca tego roku szkolnego działań informacyjno-edukacyjnych na temat bezpiecznego zachowania (numery alarmowe, telefon zaufania). Kuratorium będzie również sprawdzało, czy organizatorzy wypoczynku dopełnili obowiązek rejestracji, organizacji pracy zgłoszonych placówek, zatrudnienia kadry wychowawczej.

Reklama

– Do wszystkich dyrektorów szkół i organizatorów letnich ferii, starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów skierowałam już pismo, w którym zwróciłam uwagę przede wszystkim na organizację wypoczynku na miejscu i poza miejscem zamieszkania

– zapewniła podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik.

– Bardzo proszę o kontaktowanie się z kuratorium, jeżeli ktokolwiek będzie miał wiedzę, że któryś wypoczynek nie przebiega zgodnie z obowiązującym prawem, że jest zagrożone bezpieczeństwo wychowanków – dodała, zapowiadając, że każdy z wizytatorów odbędzie w czasie wakacji kilka kontroli, aby sprawdzić przede wszystkim kwalifikacje i samą organizację wypoczynku.

Reklama

GOPR i WOPR gotowe

Sanepid i straż pożarna przeprowadzą kontrole warunków sanitarnych i przeciwpożarowych obiektów zgłoszonych do organizacji letniego wypoczynku. GOPR i WOPR mają utrzymywać zdolność do reagowania na zagrożenia, w związku ze zwiększonym ruchem turystycznym i możliwą większą liczbą interwencji.

– Grupa Bieszczadzka GOPR tradycyjnie, w okresie wakacyjnym, uruchamia dyżurkę w Beskidzie Niskim, w miejscowości Dukla, w soboty i niedziele

– zapowiedział naczelnik Bieszczadzkiego GOPR Krzysztof Szczurek. Zaapelował, aby nie traktować spotkanych na szlakach zwierząt jak maskotek do zabawy. Wspomniał o historii z końca kwietnia, kiedy młody mężczyzna, uczestnik wycieczki w rejonie Chatki Puchatka schwytał żmiję, a ta w rewanżu ukąsiła go w rękę.

Reklama

Artur Szymański, prezes Bieszczadzkiego WOPR przypomniał, że na Podkarpaciu działają WOPR-y: Bieszczadzki, Tarnobrzeski i Rzeszowski.

– Od poniedziałku, 16 czerwca, rozpoczęły się dyżury na Jeziorze Solińskim i Jeziorze Tarnobrzeskim. Bieszczadzkie WOPR uzyskało dofinansowanie na zakup nowych łodzi ratowniczych, które będą wspomagały pracę ratowników na Jeziorze Solińskim

– powiedział.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2025 18:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama