Reklama

Czytanie to przyjemność. VI Festiwal Książki „Między pokoleniami”

23/10/2024 09:45

Jak oderwać młodych od smartfonów i zachęcić ich do czytania książek? To pytanie zadaje sobie dziś niejeden zatroskany rodzic. Odpowiedź wydaje się prosta: wystarczy samemu sięgnąć po książkę, bo jeśli dziecko nigdy nie widziało rodzica zatopionego w lekturze, czytanie nie będzie mu się kojarzyło z przyjemnością.

W praktyce bywa jednak różnie, więc z pomocą ruszają bibliotekarze, którzy na co dzień starają się przekonywać i małych, i dużych o korzyściach z czytania. Czasem robią to na zasadzie kumulacji, tak jak w wypadku Festiwalu Książki „Między pokoleniami”, którego szósta edycja trwała od 30 września do 5 października w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
Wydarzenie zainaugurowała konferencja pod hasłem „Rola literatury w rozwoju i kształtowaniu zdrowia emocjonalnego dzieci”, skierowana do bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców. Na początku wystąpiła dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, która mówiła na temat rozwoju kontaktów dziecka z literaturą. Publiczność miała okazję wysłuchać również wykładu (online) dr. Marka Kaczmarzyka, prof. Uniwersytetu Śląskiego, pt. „Neurobiologia empatii, czyli dlaczego warto czytać dzieciom”. Po konferencji odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy pn. „Moc książek – kreatywne formy promocji czytelnictwa”, które poprowadziła Aleksandra Kopczyńska, biblioterapeutka i edukatorka ze Stowarzyszenia Aktywnych Animatorów Kultury.

Komiks, kolaż, wywiad i wiersz

Kolejne dni upłynęły pod znakiem warsztatów komiksowych, plastycznych i dziennikarskich dla dzieci i młodzieży. Gośćmi byli: ilustratorka Katarzyna Kołodziej, prozaik i scenarzysta Daniel Odija, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów Bernadeta Szczypta oraz pisarka, ilustratorka i rękodzielniczka Alina Przydatek. Bibliotekę odwiedził też prawdziwy mistrz i czarodziej słowa – Marcin Brykczyński (rocznik 1946). Autor ponad 40 książek i przeszło 300 wierszy. Jego pasja do pisania zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to wraz z czterema braćmi układał wierszyki przez dobieranie rymów lub na wymyślony temat. Już wtedy zauważył, jak ważne w tej sztuce są rytm i melodia.

Reklama


W trakcie godzinnego spotkania autor dał się poznać jako fantastyczny mówca, który doskonale skupia uwagę dzieci. Te zaś zadawały mu wiele pytań, m.in. o to, od jak dawna pisze, jak to robi, że wychodzą mu takie fajne wierszyki, i ile ma lat. Był to więc żywy przykład porozumienia „między pokoleniami”, oczywiście z książkami w tle, które rozeszły się wśród małych słuchaczy jak świeże bułeczki.

Coś dla starszych

Od początku w ramach festiwalu odbywają się też spotkania autorskie dla dorosłych. W ubiegłych latach gościli na nich m.in. Artur Andrus, Zygmunt Miłoszewski i Mariusz Szczygieł. W tym roku zaproszono Marię Paszyńską, autorkę powieści historycznych, felietonistkę i orientalistkę, z którą rozmawiała Małgorzata Iwanicka z Polskiego Radia Rzeszów. Tradycją festiwalu są także finały konkursów czytelniczego oraz fotograficznego. Warto zatrzymać się przy tym drugim, gdyż z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. O wynikach tegorocznej edycji zadecydowali artyści fotograficy Beata Jędruch i Jacek Szwic, dla których liczyła się m.in. interpretacja jej hasła „Przyłapani na czytaniu”. I tak pośród dzieci i młodzieży najlepsza okazała się Łucja Piszczek, z kolei w grupie dorosłych I nagrodą ex aequo uhonorowano Magdalenę Kołcz-Winiarz oraz Damiana Bożka, II nagrody nie przyznano, a III zdobyła Jolanta Franus.

Reklama


Monika Maziarz

 

Marcin Brykczyński już od pierwszych chwil zaskarbił sobie sympatię dzieci.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama