Reklama

Demontaż „Waltera”

02/03/2018 07:54

Po 56 latach pomnik generała broni Karola Świerczewskiego w Jabłonkach jest już tylko wspomnieniem. 23 lutego br., jego demontaż dobiegł końca.

– Nie było łatwo – przyznali budowlańcy, którzy 3 dni zmagali się z jednym z symboli bieszczadzkiej krainy, stojącym przy drodze z Leska do Cisnej. – „Walter”, jak na człowieka, „który się kulom nie kłaniał”, walczył, bronił się uparcie i do końca stawiał opór ... początkowo młotowi udarowemu i wiertarce, aby ostatecznie polec w starciu z potężnym ramieniem buldożera, jak relacjonowali to zdarzenie (z wyraźnym przymrużeniem oka) pracownicy firmy likwidującej monument.

Zdaniem IPN upamiętnienie „kłóci się z zasadami szacunku dla pamięci narodowej”, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych. I tak charakterystyczna płaskorzeźba „Waltera” upadła na śmietnik historii. Wraz z orłem z blachy pancernej i granitowym głazem z fragmentem wiersza Władysława Broniewskiego mają teraz trafić do muzeum pomników propagandy w Podborsku, czyli tam, gdzie ich miejsce. Wraz z pierwszym zdemontowanym elementem monumentu ruszyła dyskusja, co do zasadności operacji. Większość przekonywała, że postąpiono słusznie. Nieliczni z sentymentem wspominali nie tyle samego „Karolka”, co punkt przystankowy w Bieszczadach. Zapewne nikt nie ma wątpliwości, że strącono z piedestału człowieka, który na niego nie zasługiwał. Ważne, aby teraz w Jabłonkach i innych miejscach po komunistycznych pomnikach nie wznosić nowych – pomników pogardy, uprzedzeń, nienawiści. Bo demontaż „Waltera” był jednocześnie takim drobnym, acz wymownym epizodem z bogatych dziejów nonsensu pomnikomanii.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2018-03-09 21:19:11

    Niby nie ma sie o co czepić , Ale gdy się tak dokładnie człowiek WCZYTA  , to jak na dłoni widać resentymenty autora, który chyba świadomie  nie chciał je ukryć . A , co tam  , niech wiedzą ,ze   tęsknię . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama