Reklama

Dereń jadalny – gwiazda imprezy w Arboretum

Już po raz 13. w przepięknej scenerii Arboretum w Bolestraszycach odbyła się wyjątkowa impreza – Międzynarodowy Festiwal Derenia. 8 września br. ten niezwykle zdrowy owoc odmieniany i przerabiany był na wszelkie sposoby. Kto nie odwiedził imprezy, może tylko żałować. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia.

Wrzesień to ten miesiąc, kiedy dereń jadalny ma swój znakomity czas. To wówczas ten owoc, który właśnie w bolestraszyckim Arboretum jest niezwykle popularny, dojrzał i zadowala podniebienia. Stanowi zdrowy dodatek do diety, obfituje w witaminę C, karotenoidy, błonnik, kwas askorbinowy i przeciwutleniacze. Nadaje się na przetwory, np. marmoladę, dżem, soki, ocet winny czy nalewki (dereniówka). Niedojrzałe owoce można kisić w solance, otrzymując przekąskę przypominającą oliwki, a dojrzałe, dobrze wysuszone będą surowcem na napar i herbatkę ziołową. Mimo ciepkiego smaku dereń ma korzystny wpływ na zdrowie. Działa antyseptycznie, łagodzi stany zapalne, wspiera układ odpornościowy, przyspiesza gojenie się ran, poprawia kondycję skóry i błon śluzowych, zwalcza stres oksydacyjny w organizmie, pomaga w utrzymaniu właściwej wagi ciała i obniżeniu poziomu cholesterolu, dostarcza organizmowi żelaza, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek i transportu tlenu we krwi i działa moczopędnie.

Dość, aby powiedzieć, że powinien mieć swoje miejsce w diecie każdego z nas[paywall].

Reklama

Dla każdego coś miłego

Dereń jest jednym z owoców firmowych Arboretum w Bolestraszycach. Wyhodowano go tam kilka odmian. Trudno więc się dziwić, że ma swoje poczesne miejsce wśród imprez organizowanych na terenie tego miejsca.

8 września br. odbył się już 13. Międzynarodowy Festiwal Derenia. I choć – co od lat podkreśla dyrektor Arboretum w Bolestraszycach Narcyz Piórecki – festiwal nosi nazwę derenia, pod tym hasłem kryją się wszystkie płody sadownicze, które teraz dojrzewają i które musimy umieć przerobić na przetwory.

Reklama

– Naszą ideą było zachęcenie do przypomnienia sobie o naszych produktach i do zaprezentowania naszych producentów i produktów lokalnych i ekologicznych

– powiedział.

Po raz kolejny udało się to znakomicie. W ten dzień  można było kupić sadzonki derenia, wziąć udział w konferencji naukowej, na której z prelekcjami wystąpili m.in. prof. dr hab. Alicja Kucharska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr hab. Halina Galera z Uniwersytetu Warszawskiego czy dr Mychajło Żurba z Ogrodu Botanicznego w Kijowie. Chętni mogli zwiedzić kolekcje pomologiczne, wziąć czynny udział w warsztatach kulinarnych pod wspólnym hasłem „Dereniowe specjały”, które po raz kolejny prowadzone były przez Stowarzyszenie „Adsum” z Ostrowa. Atrakcji było naprawdę w bród...

Reklama

Wśród wystawców byli producenci, którzy tworzą produkty z derenia i innych owoców, szkółkarze, producenci olejów oraz regionalnej i tradycyjnej żywności. Znaleźć można było świeże ciasta, staropolski bigos, swojskie sery, tradycyjnie wyrabiane chleby i bieszczadzkie proziaki. Nie zabrakło też owoców – świeżych i w formie różnego rodzaju przetworów.

Na finał imprezy, w otoczeniu wspaniale odnowionej chaty z Kalwarii Pacławskiej, odbył się koncert zespołu „Kasia i Tomek”, a chętni mogli uczestniczyć w wernisażach wystaw Cesara Forero, Donalda Chretiena czy Broken Forest Group.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/09/2024 19:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama