Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na problemy związane z opłaceniem akcyzy za samochód. Twierdzi, że na załatwienie tej sprawy potrzeba aż trzech dni!
– Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na problem dotyczący Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Żeby opłacić akcyzę na samochód, trzeba jechać do Urzędu Skarbowego przy ulicy Lwowskiej, następnie poczekać dzień lub dwa, żeby pani pracująca tam wprowadziła akcyzę do systemu. Po dwóch dniach trzeba jechać na ulicę Ofiar Katynia. Tam jest kasa, gdzie akcyzę należy opłacić. Bardzo często tam jeżdżę, bo handluję samochodami i kasa częstokroć jest zamknięta. Czekałem 40 minut. W końcu weszła do budynku pani kasjerka, chyba prosto z udanych zakupów. Następnie po 10 minutach[paywall] podeszła do kasy i w końcu zapłaciłem akcyzę. Niestety, potwierdzenia nie otrzymałem, bo kwitek opłaty – wymagany do rejestracji auta – wydaje pracownica „skarbówki” przy Lwowskiej. Pojechałem tam, wziąłem potwierdzenie i wróciłem na Ofiar Katynia około godziny 14.20 po zaświadczenie. Kasa była już zamknięta. Wcześniej wszystko załatwiało się na Ofiar Katynia i było ok. Teraz pan naczelnik zrobił „dobrą zmianę”. To cyrk, a nie normalność – powiedział zbulwersowany Czytelnik.
O odpowiedź poprosiliśmy rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, starszą rachmistrz Edytę Chabowską. – Przerwa w obsłudze kasy Oddziału Celnego w Przemyślu z reguły wynika z realizacji czynności technicznych, związanych z funkcjonowaniem kasy. W dniu, o którym mowa, zbiegła się ona jednocześnie z 20-minutową przerwą przysługującą kasjerowi w ramach 8-godzinnego dnia pracy – powiedziała.
E. Chabowska wyjaśniła ponadto, że papierowa obsługa deklaracji (AKC-U/S) jest tylko jedną z form obsługi dokumentów związanych z nabyciem samochodów osobowych w Unii Europejskiej. Jeżeli klient decyduje się na osobisty kontakt z urzędem w tych sprawach, w Przemyślu może to zrobić w siedzibie Urzędu Skarbowego przy ul. Lwowskiej 9 a (a nie Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego) lub w Oddziale Celnym w Jarosławiu przy ul. Przemysłowej 2a. Złożenie deklaracji w formie papierowej możliwe jest także za pośrednictwem poczty (trzeba ją wysłać na adres Urzędu Skarbowego w Przemyślu).
– Niewątpliwym ułatwieniem dla klientów jest natomiast możliwość elektronicznej wysyłki deklaracji za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, która dostępna jest pod adresem www.puesc.gov.pl. System w intuicyjny, bardzo przejrzysty sposób podpowie, jak wypełnić i złożyć deklarację, a także jak pobrać potwierdzenie złożenia jej – wyjaśniła.
Podatnik, po złożeniu deklaracji i dokonaniu wpłaty należnego podatku, może szybko uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód (za pośrednictwem wspomnianej strony internetowej), a całość operacji (czyli złożenie deklaracji, zapłata podatku i uzyskanie potwierdzenia zapłaty akcyzy) odbywa się w formie elektronicznej i nie wymaga wychodzenia z domu.
– Takie potwierdzenie podatnik może także odebrać osobiście w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu lub otrzymać je pocztą na wskazany przez siebie adres. Przypominamy także, że osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, jest zobowiązana wpłacać podatki przez swoje konto firmowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Samowolka jak by to nie można było zrobić jeden budynek a nie tak krążyć z jednego końca na drugi ;/ W godzinach pracy zakupy nieładnie tak ...
Ja dosłownie miałam tak samo. Ale niektórzy ludzie przyjeżdżają do Przemyśla autobusami i co wtedy kasy nie ma więc trzeba iść z lwowskiej na Mickiewicza na pocztę .
Kompletnie bez pomyślunku , niestety ale tak działają włodarze w Przemyślu, podobny problem można napotkać w UM w Przemyślu a mianowicie żeby wybrać zupełny akt urodzenia potrzeba udać się do dowodów osobistych wypełnić formę , tam pani wystawi odpowiednie zaświadczenie później z tym zaświadczeniem należy iść do USC ( wszystko dzieje się w tym samym budynku) i tam składając wcześniej wybrane zaświadczenie złożyć wniosek o akt urodzenia. Paradoks goni paradoks . Czy nie prościej by było żeby pani w USC miała wgląd w system dowodów osobistych i dwoma kliknięciami klawiatury wydrukowała kompletny dokument dla petenta.
Samowolka jak by to nie można było zrobić jeden budynek a nie tak krążyć z jednego końca na drugi ;/ W godzinach pracy zakupy nieładnie tak ...
Ja dosłownie miałam tak samo. Ale niektórzy ludzie przyjeżdżają do Przemyśla autobusami i co wtedy kasy nie ma więc trzeba iść z lwowskiej na Mickiewicza na pocztę .
Kompletnie bez pomyślunku , niestety ale tak działają włodarze w Przemyślu, podobny problem można napotkać w UM w Przemyślu a mianowicie żeby wybrać zupełny akt urodzenia potrzeba udać się do dowodów osobistych wypełnić formę , tam pani wystawi odpowiednie zaświadczenie później z tym zaświadczeniem należy iść do USC ( wszystko dzieje się w tym samym budynku) i tam składając wcześniej wybrane zaświadczenie złożyć wniosek o akt urodzenia. Paradoks goni paradoks . Czy nie prościej by było żeby pani w USC miała wgląd w system dowodów osobistych i dwoma kliknięciami klawiatury wydrukowała kompletny dokument dla petenta.